Karta. Kwartalnik historyczny nr 87

Wydawnictwo: Ośrodek Karta
czasopisma
Dawid J

Temat numeru „Karty” 87: Ziemiaństwo – kres epoki Zbiór świadectw ukazujących specyfikę losu tej grupy do roku 1945. Fotografie z XIX i początku XX wieku wprowadzają w świat dworu i gospodarstwa ziemiańskiego, a relacje – wspomnienia i dzienniki – układają się w wielogłosową opowieść o odbudowie majątków po zniszczeniach I wojny, działalności ziemian w dwudziestoleciu i wreszcie ich dziejach...

Temat numeru „Karty” 87: Ziemiaństwo – kres epoki

Zbiór świadectw ukazujących specyfikę losu tej grupy do roku 1945. Fotografie z XIX i początku XX wieku wprowadzają w świat dworu i gospodarstwa ziemiańskiego, a relacje – wspomnienia i dzienniki – układają się w wielogłosową opowieść o odbudowie majątków po zniszczeniach I wojny, działalności ziemian w dwudziestoleciu i wreszcie ich dziejach w czasie II wojny, przynoszącej początek schyłku epoki.

Mężenin teozofów
Obraz wakacji w majątku nad Bugiem, gdzie w międzywojniu spędzali wakacje członkowie Polskiego Towrzystwa Teozoficznego . W sielankowym otoczeniu urzeczywistniały się teozoficzne idee „braterstwa wszystkich ludzi”, rodząc głęboką więź, która stała się podstawą działalności konspiracyjnej tej grupy w okresie okupacji.

Cena przetrwania
Relacja Heinza Hegera, więźnia obozu nazistowskiego, skazanego z paragrafu 175 – za homoseksualizm

2077 dni niewoli
Wspomnienia Tadeusza Wegenera, aresztowanego drugiego dnia wojny i więzionego w oflagach aż do wyzwolenia

Przystań w ruinach
Obraz Węgorzewa 1945–47, zasiedlanego po II wojnie przez osadników z Kresów i całej Polski

Fiasko pułapki
Opis ucieczki z Peerelu Marka Walickiego, wieloletniego dziennikarza Radia Wolna Europa, i próby sprowadzenia go do kraju przez agenta bezpieki

Teatr spotkań
Scena jako rzeczywistość alternatywna wobec zakłamania lat 70., wyrażana przez Tadeusza Walendowskiego w podziemnym piśmie „Teatr Uliczny i Domowy”

Bez wyborów
Wspomnienia Andreja Sannikowa, kandydata na prezydenta Białorusi w 2010 roku, diagnozującego z tej perspektywy białoruską dyktaturę.

źródło opisu: www.karta.org.pl

• Psychoza
  • Córeczki
  • Mock. Golem
  • Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny, USA i przyszłość świata
  • Żyj pięknie Jak czerpać inspirację ze zmian, które przynosi los
  • Szczypta nadziei

8,5 (2 ocen i opinii)
Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny, USA i przyszłość świata
Kai-Fu Lee

7,33 (3 ocen i opinii)
Żyj pięknie Jak czerpać inspirację ze zmian, które przynosi los
Pema Chödrön

Kathryn Croft

PS Kocham Cię na zawsze
Cecelia Ahern

7,79 (24 ocen i opinii)
Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!