Bergsonizm

838698922X
Filozofia, Bergson, Bergsonizm
filozofia, etyka
Zobraiblack

Wyróżniając trzy rodzaje aktów, które określają reguły metod bergsonizmu(pierwszy dotyczy stawiania i tworzenia problemów, drugi odkrywania prawdziwych różnic natury, trzeci ujmowania rzeczywistego czasu), autor przedstawia w książce relacje między trzema podstawowymi pojęciami Trwania, Pamięci i Pędu życiowego. Podwójna zaleta tej książki polega na tym, że jest ona nie tylko ciekawą analizą myśli autora `Ewolucji twórczej`, ale także próbką filozofii różnicy samego Deleuze`a.

źródło opisu: Wydawnictwo KR 1966

źródło okładki: Wydawnictwo KR 1966

Zobraiblack | 2016-06-05

120 stron porządkujące myśl niezwykle pasjonującego filozofa jakim był Henri Bergson.
Zaczynając od podstaw metodycznych poprzez kolejne rozdziały Deleuze przedstawia nam ujęcie świata, które szanując osiągnięcia ówczesnej nauki, nie stroni od polemiki m.in. ze szczególną teorią względności Einsteina. Nie popada przez ten dysonans w filozoficzną pretensjonalność, a raczej prowokuję do wkroczenia "ponad zakręt" możliwego doświadczenia.
Nie jest to lektura łatwa, a raczej wymagająca pewnego wczucia. Sam często na pewno będę powracał do pierwszego rozdziału, gdzie autor w klarowny sposób prezentuję reguły metody intuicji, bez której niepodobna kontemplować.