Mity greckie dla dzieci

Okładka książki Mity greckie dla dzieci Lucyna Szary
Okładka książki Mity greckie dla dzieci
Lucyna Szary Wydawnictwo: Greg Seria: Kolorowa Klasyka baśnie, legendy, podania
baśnie, legendy, podania
Kolorowa Klasyka
Greg
2017-01-01
2017-01-01

Okładka książki Nowe dyktanda. Klasa 1-3. Szkoła podstawowa Małgorzata Białek, Krystyna Cygal, Anna Kremiec, Beata Kuczera, Lucyna Szary, Elżbieta Szymonek, Joanna Zawadzka (literaturoznawstwo)
Nowe dyktanda.... Małgorzata Białek,&...
Okładka książki Nowe dyktanda. Klasa 4-6. Szkoła podstawowa Małgorzata Białek, Bartłomiej Brosz, Krystyna Cygal, Anna Kremiec, Beata Kuczera, Lucyna Szary, Elżbieta Szymonek, Barbara Włodarczyk, Joanna Zawadzka (literaturoznawstwo)
Nowe dyktanda.... Małgorzata Białek,&...

W książce znajdują się mity oraz opisy bogów różne świenta na ich czejść dałabym 10 gdyby było więcej mitów .

Dla mnie mity greckie od zawsze były ciekawe. Bardzo mnie zafascynowały parę lat temu i wtedy mama kupiła mi tę książkę bym ją przeczytał. Z początku przez to, że nie lubiłem czytać nie tknąłem jej. Zacząłem ją czytać dopiero w ostatnie wakacje przez to, że nie miałem żadnych innych książek pod ręką. Od razu uznałem, że jest to za łatwa książka jak dla mnie i przeczytałem ją w jeden dzień. To wydanie mitów jest bardzo przyjemne dla dzieci. Daję im bliższe spojrzenie na temat mitów i religii. Jest też ciekawa dla nich, ponieważ odwiedzamy małych ateńczyków. Polecam mniejszym odbiorcom, którzy są zafascynowani lub zaciekawieni mitologią grecką.

Ależ to jest świetna książka dla dzieci! Zupełnie inne podejście do mitów greckich. Dostajemy tu pamiętniki herosów, wspomnienia Sofoklesa, spotykamy nawet małych Ateńczyków oprowadzanych po Olimpie przez samego Hermesa. Nietypowe, przełomowe opisanie dość skomplikowanych wierzeń Greków, które spodoba się nie tylko dzieciom, ale zafascynuje też dorosłych czytelników.

„Mity greckie dla dzieci” jest rewelacyjną książką dla młodszego odbiorcy autorstwa Lucyny Szary. Książka zawiera wiele kolorowych ilustracji, które w łatwiejszy sposób pozwolą zapoznać się ze światem mitów greckich. Wydanie tej publikacji jest nadwyraz staranne: kredowy papier i twarda oprawa sprawiają, że książka posłuży nam przez długie lata. Pozycja ta zawiera wszystko, co młody czytelnik powinien wiedzieć o fascynującym świecie bogów i herosów.

Publikacja opisuje w jasny i przystępny sposób losy bogiń, bogów oraz wielu herosów, nimf czy przerażających stworzeń. Humorystyczne ilustracje i klarowne opisy sprawiają, że w łatwy i przyjemny sposób można przyswoić sobie zawarte w książce informacje. Potężny Olimp staje przed nami otworem, a waleczny Herakles, dzielny Tezeusz i niestrudzony Odyseusz zaciekawiają swoimi burzliwymi losami podczas lektury.

Lucyna Szary stworzyła bardzo ciekawą książkę dla młodego czytelnika. Pozycja ta potrafi bawić i uczyć jednocześnie, co jak najbardziej zasługuje na duży plus. Autorka w drobiazgowy sposób opisała wszelkie informacje związane z mitologią grecką. Książka stała się pozycją obowiązkową dla osób zaczynających swoją przygodę z mitami. Całość została napisana językiem przystępnym i lekkim, sprawiającym, że książkę czyta się jednym tchem. Oby więcej takich pozycji na naszym rynku, które zachęcają do nauki i poszerzania swojej wiedzy z zakresu mitologii i nie tylko.

„Mity greckie dla dzieci” jest doskonałym wstępem do zaczęcia swojej przygody z mitami greckimi. Lekki język autorki, wyczerpująca treść i porządne wydanie zachęcają jak najbardziej, aby sięgnąć właśnie po tę książkę. Pozycja zrozumiała dla młodego czytelnika sprawi, że w szybki sposób możemy przyswoić informacje o potężnym Zeusie czy utalentowanym Hefajstosie. Dopracowana szata graficzna i klarowny tekst przemawiają właśnie za tą pozycją. Polecam.

Jako dziecko interesowałam się mitologią. Pamiętam jak z wielkim zainteresowaniem czytałam różnego rodzaju książki o tej tematyce. Znałam tych wszystkich najbardziej znanych bogów greckich, znałam legendy o nich, ich powiązania. Przez te wszystkie lata, które minęły od tamtych czasów chyba najbardziej utkwił mi w pamięci Odyseusz ponieważ czytałam Odyseję w wersji dla dzieci dwa razy ;) Ale czytałam naprawdę sporo więc nie ma się co dziwić, że niektóre książki trafiały do mnie więcej niż raz ;) Przez myśl przelatują mi także obrazy z Herkulesa, ale to już przez bajkę, którą uwielbiam, znam ją na pamięć, także tego bohatera także doskonale kojarzę.

Nie mogłam więc się oprzeć pokusie i kiedy w ofercie wydawnictwa Greg spostrzegłam tę książkę od razu pomyślałam o moim starszaku. Choć nie przejawia on narazie zbyt wielkiego zainteresowania mitologią, to mimo wszystko sądzę, że jak najbardziej taka książka na półce się przyda. Nawet w późniejszych czasach do nauki w szkole będzie jak znalazł ;)

W środku znajdziemy mnóstwo różnych mitów, wszystkie dotyczą bogów greckich, tytanów, herosów, gigantów, cyklopów, potworów i nadprzyrodzonych mocy... Na początku dowiemy się czym są mity, dalej to jak według starożytnych greków powstał świat, jak powstali bogowie oraz tytani, jak powstali pierwsi ludzie. Zobaczymy także drzewo genealogiczne bogów olimpijskich dzięki temu łatwiej będzie nam zrozumieć podczas dalszego czytania kto był kim ;)

Dalej są wypisane podstawowe informacje o bogach czyli na przykład to gdzie mieszkają, jak wyglądają, co jedzą, jakie posiadają moce, czym się zajmują... Następnie po kolei wymienieni oraz opisani są najważniejsi, najbardziej znani bogowie. Zeus, Hermes, Hera, Atena, Ares, Apollo, Artemida, Afrodyta, Hefajstos, Posejdon, Hades, Hestia, Dionizos. Przy każdym z tych bogów umieszczona jest tabelka z takimi informacjami jak to od kogo pochodzi, jak wygląda, jakie ma atrybuty, jaki ma zakres władzy oraz jaki jest. Poza tym są także niedługie historie opisujące przygody czwórki dzieciaków, które przeniosły się na Olimp i poznały każdego z tych bogów.

Ale to nadal nie wszystko. Dalej mamy greckie kalendarium, opis igrzysk organizowanych na cześć bogów, jest także mini leksykon postaci mitycznych, dowiemy się na przykład kim byli Giganci, Harpie, Hydra, Meduza, Minotaur, Pegaz, Sfinks czy Syreny. Dalej są już tylko opisane najsłynniejsze mity greckie między innymi "Mit o Dedalu i Ikarze", "Syzyf - niepoprawny król Koryntu", "Herakles i jego 12 niezwykłych prac", "Tezeusz - najsłynniejsze ateński heros", "Wielka wyprawa Jazona po złote runo", "Historia wojny trojańskiej", "Tułaczka Odyseusza".

Jak widzicie rozpisałam się z tym opisem naprawdę obszernie, ale chciałam przybliżyć Wam to wszystko co znajduje się wewnątrz tej książki, a jak widać jest tego naprawdę sporo. Całość opisana jest w ciekawy i przyciągający uwagę sposób. Nie ma tutaj całych starożytnych mitów lecz interesujące opisy gdzie język jest z całą pewnością zrozumiały dla młodego czytelnika lub słuchacza.

Tekstu jest tutaj naprawdę dużo, nie da się ukryć, ale całość jest tak fajna, że na pewno zainteresuje dzieciaki w różnym wieku. Bez wątpienia dowiedzą się mnóstwa interesujących i przydatnych informacji, a informacje te zostaną w ich głowach na długie lata. Wiem sama po sobie ;)

Oprócz ciekawej, mądrej i przydatnej treści mamy tutaj także fajny wygląd. Sztywna oprawa, śliskie strony, przejrzysty tekst, a do tego wiele kolorowych ilustracji przedstawiających to o czym czytamy. Choć przyznać muszę, że jak dla mnie obrazków mogłoby być jeszcze więcej ;) Ale najważniejsze osoby są pokazane więc dziecko może zerknąć o kim akurat czyta... Ja jestem zadowolona, że taka fajna, mądra książka zasiliła naszą domową biblioteczkę, jestem pewna, że u Was będzie tak samo ;)

Na kartach lektury znajduje się 10 najpopularniejszych mitów greckich tj. Mit o Dedalu i Ikarze, Demeter i Persefona, Syzyf - niepoprawny król Koryntu, Greccy herosi, Herakles i jego 12 niezwykłych prac, Tezeusz najsłynniejszy ateński heros, Wielka wyprawa Jazona po złote runo, Tragiczne losy królewskiego rodu Labdakidów, Historia wojny trojańskiej oraz Tułaczka Odyseusza. Każda z historii napisana jest przystępnie dla młodego czytelnika oraz na tyle interesująco by zaciekawiła również tego starszego. Dzięki nim poznamy sylwetki bogów/herosów, ich atrybuty oraz historie jakie się z nimi wiążą a przyznacie, że są one niezwykle fascynujące. Dla przykładu chociażby Syzyf, którego skazano na pracę, która nigdy miała się nie skończyć czy mit o Demeter i Korze – matce i córce, które mogą cieszyć się sobą zaledwie przez pół roku i to właśnie wówczas przyroda budzi się do życia a ziemia wydaje plony…

Mity to jednak nie wszystko co skrywa prezentowana publikacja. Autorka bardzo drobiazgowo wprowadza czytelnika w świat mitologii greckiej poświęcając na to pierwszą połowę lektury. Te informacje z pewnością posłużą w szkolnej ławce ale i będą ciekawym wprowadzeniem do przygody z mitami dla dzieci, które jeszcze nigdy ich nie czytały. Dowiemy się w tym miejscu jak i gdzie zrodziła się mitologia gracka i przyjrzymy drzewu genealogicznemu bogów olimpijskich. W dalszej części autorka prezentuje 13 ważniejszych miologicznych bogów (Zeus, Hermes, Hera, Atena, Ares, Apollo, Artemida, Afrodyta, Hefajstos, Posejdon Hades, Hestia oraz Dionizos) oraz święta, które obchodzono na ich cześć. Moją uwagę przykuł też mini leksykon postaci mitycznych pomagający w lepszym zrozumieniu treści każdej opowieści i rzucający światło na ich rolę w życiu zwykłych ludzi.

Jeśli chodzi o wydanie to muszę przyznać, że jest bardzo staranne i dopracowane. Po pierwsze przystępny i ciekawy wstęp oraz sama treść mitów, dzięki czemu dzieci przyjemnie spędza czas przy lekturze. Ponadto kolorowa i estetyczna szata graficzna, która na pewno zachęca do sięgnięcia po książkę. Ważne jest też dla mnie, że zawartość publikacji pokrywa się z aktualną podstawą programową dzięki czemu moje dzieci będą mogły skorzystać z książki również w szkole. Interesującym rozwiązaniem jest zamieszczenie na marginesach lektury frazeologizmów, ciekawostek i haseł typu czy wiesz, że... To pomaga dzieciom zapamiętać ciekawsze rzeczy i utrwalać zdobytą wiedzę. W końcu świat mitologii greckiej jest bardzo obszerny i rozbudowany i nie sposób zwracać uwagę na każdy szczegół dlatego fajnie, że autorka wychwyciła te bardziej interesujące. Solidne wydanie i twarda oprawa pozwolą natomiast cieszyć się książką przez wiele długich lat.

Dzięki tej lekturze czytelnik ma okazję, cofając się w czasie, przeżyć wiele niesamowitych przygód, poznać przeróżne bóstwa i prastare kultury wywodzące się ze starożytnej Grecji. Dowiaduje się również jak starożytne wierzenia wpływały na ówczesne życie ludzi, jak kultywowano bóstwa, kto uważany był za najważniejszego boga lub np. co łączyło niektóre z nich.

Myślę, że każdy czytelnik znajdzie wśród tych historii coś ciekawego do poczytania i pofantazjowania jednocześnie. W sumie jest to zbiór mitów, których nie wypada wręcz nie znać. Polecam więc tę książkę wszystkim, bez względu na wiek. Publikacja jest na pewno ciekawą odskocznią od tradycyjnych lektur czytanych do poduszki. Naprawdę warto po nią sięgnąć ;)

• Dzieci
  • Literatura dziecięca
  • Jaśko
  • Kupiłam B

Dodaj cytat z książki Mity greckie dla dzieci