Wszyscy jesteśmy krzewicielami

Okładka książki Wszyscy jesteśmy krzewicielami Marine Carteron
Okładka książki Wszyscy jesteśmy krzewicielami
Marine Carteron Wydawnictwo: Wytwórnia Cykl: Podpalacze książek (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Podpalacze książek (tom 3)
Nous sommes tous des propagateurs
Wytwórnia
2016-05-16
2016-05-16
19564180
Przemysław Szczur

I dotarłem do końca historii Podpalaczy Książek. Jestem bardzo rad z tego faktu. Opowieść zaczyna się miesiąc później po wydarzeniach z drugiej części książki. Nasi przyjaciele ukrywają się na wyspie Redonda, tajnej bazy Bractwa.
Główny bohater przechodzi załamanie po tym, co zrobił zanim trafił na wyspę z siostrą i kolegą ze szkoły. Jak się okazuje na miejscu jest więcej genialnych dzieci z całego świata. Chociaż to tylko ułamek ze wszystkich członków. W końcu August odnajduje w sobie motywację do działania. Bardzo wspiera go siostra oraz nowo poznane osoby. Te kilka osób bierze ciężar walki na swoje barki. Uwielbiana przeze mnie siostra Augusta, Cezaryna, która po raz kolejny pokazuje jak można świat rozumieć dosłownie. Bardzo bawi mnie jej logiczne spojrzenie na otoczdenie (przypominam, że dziewczynka ma autyzm).
Nasi starzy i nowi bohaterowie podejmują próbę znalezienia tzw. „Książki, której nie da się przeczytać”. Na jej trop wpada właśnie Cezaryna, lecz nie poszukuje jej sama, ale z pomocą przyjaciół. Jeśli chcecie dowiedzieć się kim są nowi znajomi rodzeństwa Marsów? Jeżeli jesteście ciekawi czym jest „Książka, której nie da się przeczytać”? Czy owa książka została odnaleziona? Jak zakończy się starcie pomiędzy Bractwem a Podpalaczami Książek? Jeśli odpowiedzieliście sobie wiele razy tak, to koniecznie musicie sięgnąć po trzeci tom serii Podpalacze Książek.
Muszę Wam się przyznać, że ta książka została przeczytana przeze mnie najszybciej w tym roku. Ten tom ma 371 stron, które przeczytałem w ciągu trzech dni oraz pięciu posiedzeń. Jak widzicie historia całkowicie mnie pochłonęła. Podejrzewam, że szybko się w inną historię aż tak bardzo nie wciągnę, chociaż równie dobrze mogę się mylić. Rzecz jasna polecam Wam z całego serca i ten tom i całą serię Podpalacze Książek.

Ocena: 9/10

Z wszystkich trzech części ta najmniej mi się podobała. O ile dwie pierwsze były okraszone humorem, o tyle tu już go trochę brakowało. Rozwiązanie zagadki? Nudne....i mało zrozumiałe :( I jak tu teraz serię polecić? Może tak - ogólnie ciekawa, ale każdy kto po nią sięgnie musi się liczyć z małym rozczarowaniem dobijając do jej końca

"Podpalacze książek" Marine Carteron
to seria książek dla młodzieży o dzieciach, które walczą ze złem, a nawet próbują uratować świat ;-)

14-latek August i 7-letnia Cezaryna nie są w tej walce ani bezbronni, ani osamotnieni.
Należą do tajnego Bractwa o wielowiekowych tradycjach.
Bractwo sprawuje pieczę nad książkami, w których jest cała mądrość świata
i chroni je przed Podpalaczami książek, którzy chcą podporządkować sobie ludzkość.
Każdy Bractwie pełni jedną z trzech funkcji: Tropiciela, Wojownika lub Krzewiciela,
do czego nawiązują podtytuły kolejnych tomów:
1. "Mój brat Strażnik" (327 stron),
2. "Moja siostra Wojowniczka" (384 strony),
3. "Wszyscy jesteśmy Krzewicielami" (376 stron).

"Auguście, mój synu,
Boję się o swoje życie i o Wasze. Jeśli to czytasz, znaczy że moje przewidywania się sprawdziły.
Podpalacze byli na moim tropie i miałem rację, powierzając ten notes Twojej siostrze.
(...)
Ponieważ mam mało miejsca, przedstawił historię tej Książki w skrócie; wiedz tylko, że to mój Dziennik.
Jako członek Bractwa, otrzymałem go od Twojego dziadka, gdy wtajemniczył mnie w trudną misję,
którą wypełniamy od wieków. Czytając go, poznasz wiele tajemnic naszej rodziny, mój początkowy entuzjazm,
marzenia o wielkości, ale też wątpliwości oraz strach przed tak odpowiedzialnym zadaniem. Zwierzam Ci się z tego,
bo nie będzie mnie przy Tobie, żeby Ci pomóc zmierzyć się z Twoim przeznaczeniem, oraz ponieważ chcę,
żebyś wiedział o mnie wszystko; żebyś wiedział, że nie byłem bohaterem, tylko młodym człowiekiem,
który zrządzeniem losu musiał stawić czoło wielkiemu wyzwaniu. Chcę Ci powiedzieć, że strach
jest czymś normalnym, podobnie jak wątpliwości i poczucie, że to niesprawiedliwe
nie móc wybrać własnej przyszłości. Ja też przez to wszystko przeszedłem.
Dowiesz się nawet, że przez jakiś czas zachowywałem się jak tchórz i odwróciłem się od Bractwa.
Porzuciłem zajęcie Strażnika z miłości do Twojej mamy, która myślała, że wyjeżdżając
uciekniemy przed swoim przeznaczeniem.
Jednak nigdy nie przestałem z Tobą rozmawiać, szkolić Cię i przygotowywać na wypadek,
gdyby wojna okazała się nieunikniona. Twoja mama często mnie o to do mnie pretensje,
ale teraz wiem, że czyniłem dobrze, bo Podpalacze chcą opanować cały świat i Nikt im się nie wymknie.
Mam nadzieję, że po przeczytaniu mojego Dziennika wszystko, czego się nauczyłem, wreszcie
nabierze sensu i zrozumiesz, że nawet jeśli w to wątpisz, jesteś gotów wypełnić misję, która do ciebie należy."

Trylogia napisana jest swobodnym językiem i z dużą dawką humoru.
Trzyma w napięciu, jest zaskakująca i ma świetnie scharakteryzowanych bohaterów ;-)
Bohaterowie kłócą się, złoszczą, współpracują, dedukują, planują, walczą, boją się, przeklinają, zabijają...

Najciekawszą postacią jest autystyczna i bardzo logiczna Cezaryna,
a zderzenie jej uporządkowanego umysłu i niecodziennych umiejętności
z niebezpiecznymi okolicznościami daje zaskakujące i / lub śmieszne efekty.

Gorąco polecam!

"Podpalacze książek" Marine Carteron

Należą do tajnego Bractwa o wielowiekowych tradycjach.
Bractwo sprawuje pieczę nad książkami, w których jest cała mądrość świata
i chroni je przed...

KIEDY NASTĘPNA CZĘŚĆ???!!!!!! 😋

KIEDY NASTĘPNA CZĘŚĆ???!!!!!! 😋

Tą książkę po prostu każdy MUSI przeczytać. Nie dość, że mówi o poważnych sprawach, które czasami omijamy w naszym zabieganym życiu, jest taka swojska - przynajmniej w moim odczuciu - jakby o każdym. Nie brak również humoru!

• Gimnazjum
  • 2017
  • Poszukuję
  • Przeczytane 2020

Dodaj cytat z książki Wszyscy jesteśmy krzewicielami