Zaginione

Wydawnictwo: Świat Książki
proza polska
Ag2S

Helena, w dzieciństwie porzucona przez matkę, decyduje się na wyjazd jej śladami do Armenii. Nie wie czy będzie szukać matki żywej, czy zmarłej? Jedyna krewna, znana pisarka ciotka Albina, odmawia pomocy. To ona po wylocie Heleny do Erywania opowiada skomplikowaną historię związku jej rodziców – Anny, która przed laty uciekła z Polski z ormiańskim lekarzem, i Wiktora, świętującego triumfy skorumpowanego polityka. Albina zna tylko połowę tajemnicy i nie wie, co naprawdę stało się z jej siostrą. Rzeczywistość polska lat osiemdziesiątych XX wieku przeplata się z krajobrazami, historią i świętymi miejscami Armenii, które Helena odwiedza, szukając odpowiedzi na pytania o losy matki i swoje życiowe zagubienie. Przypadkiem poznane osoby otworzą przed nią dawno zamknięte drzwi do przeszłości.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/katalog-produkto...(?)

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/katalog-produkto...»

Główna bohaterka Helena w dzieciństwie została porzucona przez matkę.
Postanawia wyjechać do Armenii, żeby odszukać swoją zaginioną matkę poznaje przy tym tam historię Ormiańską, tradycje tego kraju.
Historia wzruszająca, bardzo prawdziwa oparta na prawdziwych wydarzeniach zainteresowała mnie ta książka i zaintrygowała.
Dobra fabuła, trzymała w świetnym napięciu,a akcja była wartka i ciekawa.
Autorka napisała w lekkim, przyjemnym stylu swoją powieść, wciągnęła mnie całkowicie.
"Zaginione"to bardzo dobra, wciągająca i cudowna książka bardzo mnie się podobała z przyjemnością się mi ją czytało chwytająca za serce.

aleksnadra | 2016-08-02

"Zaginione" to trzecia powieść Magdaleny Zimny- Louis, którą udało mi się przeczytać. Każda zagnieździła się w moim sercu i nie zamierza go opuszczać.
"Zaginione" to opowieść relacjach rodzinnych wystawionych na ciężką próbę, o prawdziwej miłości, ucieczce choć łamiącej serce, to ratującej życie przed obłudą, ignorancją, nienawiścią.

więcej na: http://aleksandrowemysli.blogspot.com/2016/07/zaginione-magdalena-zimny-louis.html

Kate1404 | 2017-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2017

Niestety nie umiałam się wgryźć w tę książkę, historia z potencjałem, ale jakoś drażnił mnie język powieści. Czasami tak jest, że książka po prostu nam nie podpasuje i tak było tym razem u mnie.

anetapzn | 2016-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

To było moje pierwsze spotkanie z twórczością Magdaleny Zimny-Louis, ale z pewnością nie ostatnie.
Autorka opowiada z pozoru banalną historię młodej kobiety, którą przed laty opuściła matka, wychowywał ojciec. Córka pragnie po latach odnaleźć matkę. I na tym banał się kończy. Pisarka bowiem wspaniale wykreowała tło akcji. Wszystkie tropy matki, którymi musi podążyć po latach córka, prowadzą do Armenii.
Armenia, kraj położony niby niezbyt daleko od Polski, a mimo to prawie w ogóle nam nieznany. Dzięki Zaginionym możemy poznać lepiej kraj, kulturę ormiańską, kuchnię, obyczaje. Pisarka niezwykle zręcznie wplata te informacje w fabułę książki, często czyni je głównymi bohaterkami, a nie tylko tłem dla opowiedzenia historii. Od samego początku rzuca się w oczy, iż pisarka musiała zadać sobie bardzo dużo trudu, żeby zebrać tak bogaty materiał o Armenii. Gorące brawa za takie podejście merytoryczne. Dzięki temu Zaginione, to nie tylko porywająca powieść obyczajowo-psychologiczna, ale...

Elwira | 2016-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2016

Jak to już wcześniej w prozie Mrs Louis bywało, tak i tu mamy bardzo dobrze poprowadzoną narrację, bohaterów nakreślonych dokładnie, szczegółowo i barwnie, plus niesamowite (z lekka cyniczno-sarkastyczne) poczucie humoru. Na takich podwalinach może powstać jedynie dobra rzecz. I tak się stało!. Zaginione nie nudzą, one przyciągają jak magnes i wciągają niczym najmroczniejsza toń, bo i mroku w niej nie zabraknie miejscami także.

Dodatkowo na plus mocna warstwa dokumentalna (autorka konsultowała ją tam, na miejscu, w Armenii), tu duży ukłon, bo dzięki temu Zaginione nie są tylko i wyłącznie powieścią obyczajową. Są bardzo dokumentalną powieścią obyczajową i oby takich więcej z rąk autorki.

A ja cóż zamknęłam okładki, przytuliłam książkę i czekam na więcej!

parodia | 2018-05-22
Przeczytana: 18 maja 2018

Muszę przyznać, że dla mnie jest to już powieść "z górnej półki", i choć kilkustronicowe opisy mogą męczyć, a na pewno nie przyspieszają akcji, to powieść jest bardzo ciekawa. Interesujący motyw podróży, połączony z poszukiwaniami i historią Rzeszowa sprawia, że całość jest niezwykle klimatyczna. Bohaterowie - pijani, ale niebanalni - też przyciągają uwagę i zostają zapamiętani. Na uznanie zasługuje język - oryginalny, gdzieniegdzie zaciągający regionalizmami, huczy w głowie długi czas po odłożeniu na półkę tego opasłego tomiszcza.

renka | 2017-05-21
Przeczytana: 21 maja 2017

Nie najgorsza powieść przedstawiająca wiadomości o krajobrazie i kulturze Armenii, a także o realiach życia w PRLu. Mamy tu naprzemienne rozdziały - raz z punktu widzenia Hani, która wyrusza do Armenii szukać matki, raz z punktu widzenia jej ciotki Albiny (siostry zaginionej Ani), która przedstawia początki całej tej historii. Przeczytałam, ale mnie to nie porwało.

zorro | 2017-10-12
Przeczytana: 11 października 2017

Opowieść o poszukiwaniu dawno zaginionej matki w kraju dla nas egzotycznym - Armenii, bardzo mi się podobała. Jest przepełniona opisami tego pięknego, nieznanego nam kraju, jego historią i legendami.
Helena - młoda kobieta, jako dziecko porzucona przez matkę, która wyjechała ze swą wielką miłością, postanawia dowiedzieć się prawdy i ruszyć jej śladami. Drugą postacią jest ciotka Heleny – Albina, próbuje ona pomóc siostrzenicy uruchamiając różne swoje znajomości i możliwości. Dzięki niej poznajemy bliżej miejsce akcji, na które autorka wybrała swoje rodzinne miasto – Rzeszów, które od lat 80-tych bardzo się zmieniło.
Powieść napisana jest ładnym językiem, czyta się ją z przyjemnością, jedynym minusem jest druk wydania - bardzo drobny.

Anna | 2017-09-16
Przeczytana: 26 sierpnia 2017

Tym razem członkowie frysztackiego Dyskusyjnego Klubu Książki w ramach cyklicznych spotkań mieli okazję porozmawiać o „Zaginionych” Magdaleny Zimny-Louis. Dla mnie była to znakomita okazja, by w końcu sięgnąć po książkę, którą kupiłam na Festiwalu Piękniej Książki w Rzeszowie. Wówczas uczestniczyłam także w jednym z pierwszych spotkań autorskich, promujących tę powieść. Po zdobyciu autografu i przyjeździe do domu, włożyłam jednak swój egzemplarz w najodleglejszy kąt mojej półki z dziwnym przeświadczeniem, że chyba ta książka nie jest dla mnie. Wciąż przypominały mi się słowa pani Magdaleny, przyznającej, że „Zaginione” są zupełnie inne niż „Pola”, która była moim pierwszym zetknięciem z prozą podkarpackiej pisarki. Nie wiem, dlaczego doszłam do mylnego wniosku, że książka osadzona w pięknej Armenii, stanie się kolejną propozycją dla zwolenników lekkiej literatury kobiecej. Gdybym wiedziała wówczas to, co wiem teraz, z pewnością nie ociągałabym się tak długo z tą niezwykłą...

Lawinia | 2016-07-28
Na półkach: Przeczytane, BP Mokotów
Przeczytana: 28 lipca 2016

Chylę czoła. Piękna i wzruszająca opowieść utkana tęsknotą córki za miłością matczyną. Absolutna RE-WE-LAC-JA !