Podatek od spadków i darowizn w 2008 roku

Wydawnictwo: Difin
biznes, finanse
youstyna

Ostatnia nowelizacja ustawy regulującej problematykę podatku od spadków i darowizn, która znacząco rozszerzyła zakres zwolnień i ulg, obowiązuje od 1 stycznia 2007 roku. Powinno to zachęcić do zgodnego z prawem postę­powania w sprawach majątkowych dzięki wykorzystaniu nowych, znacznie korzystniejszych przepisów. Wiedzy w tym zakresie dostarcza prezentowana publikacja. W książce w sposób...

w tym zakresie dostarcza prezentowana publikacja.

W książce w sposób wyczerpujący omówiono obowiązujące zasady opodat­kowania nabycia rzeczy i praw majątkowych z tytułu darowizny
i spadku, a także z innych tytułów nabycia wymienionych w ustawie. Wskazano warunki, od dochowania których uzależnia się możliwość zastosowania zwolnień i ulg, a także przypadki, gdy podatek w ogóle wystąpi. Odrębnym zagadnieniem szczegółowo wyjaśnionym jest sposób ustalania podatku przez organy podatkowe i jego zapłaty.
W opracowaniu zawarto również objaśnienia przepisów kodeksu cywilnego i innych ustaw w zakresie form nabycia majątku podlegających opodatkowaniu oraz przywołano aktualne orzecznictwo sądów w tej materii.
Publikacja umożliwia prawidłową ocenę sytuacji prawnej w związku z nabyciem majątku oraz wiążące się z tym prawa i obowiązki.

W publikacji uwzględniono stan prawny na dzień 1 stycznia 2008 roku.

W opracowaniu:

I. Tytuły nabycia rzeczy i praw majątkowych podlegające opodatkowaniu
- przedmiot opodatkowania
- nabycie tytułem darowizny i polecenia darczyńcy
- nabycie tytułem spadku
- pozostałe tytuły nabycia majątku podlegające opodatkowaniu
II. Ulgi mieszkaniowe
III. Zasady ustalania podatku od spadków i darowizn
- podatnicy podatku od spad­ków i darowizn
- ustalanie wartości nabytego majątku do opodatkowania
- wysokość podatku
- sposób ustalania wysokości podatku
IV. Przepisy przejściowe
V. Przepisy obowiązujące
- ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i daro­wizn (tekst jednolity)
- rozporządzenie ministra nansów z dnia 26 lipca 2006 r. w sprawie zeznań podatkowych składanych przez podatników podatku od spadków i darowizn
- rozporządzenie ministra nan­sów z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie wzoru zgłoszenia
o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych
- rozporządzenie ministra nan­sów z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie pobierania przez płatników podatku od spadków i darowizn

źródło opisu: http://www.ksiegarnia.difin.pl/archiwum/19/podatek...(?)

źródło okładki: http://www.ksiegarnia.difin.pl/archiwum/19/podatek...»

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!