Zielona Nikola

Wydawnictwo: Akapit Press
Eliot

Nikola chodzi do II klasy razem z bohaterami, których znacie z książeczki "Przybij piątkę": Pawłem, Bartkiem Wścieklicą, Mikołajem. Kiedy w dniu bez mundurka przychodzi do szkoły w zielonej sukience i zielonych trampkach, w przeciwieństwie do innych dziewczynek, ubranych na różowo, zostaje nazwana Zieloną Nikolą. Nikola lubi się buntować i zawsze ma swoje zdanie. Koleżankom się to nie podoba, więc najpierw robią jej psikusy, ale potem wszyscy zaczynają ją podziwiać i lubić. Ciekawe dlaczego?

Uwaga!
W książce możesz zapisać lub narysować swoje pomysły i marzenia!

Bo ona była zielona,
i w zeszytach
zielone marginesy.

Zielona Nikola,
Nikola Zielona, hej!

O przygodach Pawła, Bartka, Mikołaja i Nikoli, czyli ananasów z drugiej klasy przeczytaj w książce Marty Fox „Przybij piątkę!”.

źródło opisu: http://www.akapit-press.com.pl/dla-dzieci/zielona-nikola-246.html

źródło okładki: http://www.akapit-press.com.pl/dla-dzieci/zielona-nikola-246.html

Netula_CK | 2018-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2018

Niepozorny tytuł i skromna, choć wdzięczna okładka na pewno nie sugerują, że w książce poruszane będą tematy trudne, ale też bardzo istotne w życiu młodych ludzi. Marta Fox przełamała niejedno tabu, o jakich dorośli wolą z dziećmi nie rozmawiać. Chociaż powinni, być może udałoby się uniknąć wtedy niejednej krzywdy, a nawet tragedii.

Poznajcie Nikolę zwaną Zieloną ze względu na to, że w dni szkolne, kiedy nie trzeba nosić mundurka, dziewczynka ubiera się na zielono, rezygnując z uwielbianego przez resztę koleżanek koloru różowego. Innym się to nie podoba, w końcu każda (!) dziewczyna powinna lubić różowy. Nikola jest także dwujęzyczna i to wystarczy, aby stała się obiektem drwin i separacji w klasie. Dzieci uważają, że Zielona Nikola…ma się za lepszą od nich, a od takiego myślenia już tylko krok do czynienia przykrości drugiej osobie.

Marginalizacja dziewczynki w klasie to jednak nie jedyny, a nawet nie najpoważniejszy problem podejmowany przez autorkę, która nie boi się mówić na...

buziaczek197 | 2016-06-07
Przeczytana: czerwiec 2016

Powiem tak kupujcie tą książkę swoim dzieciom :) POLECAM ogromnie. Otóż spędzicie przy niej cudowny czas razem z dzieckiem i jeszcze sami będziecie zachwyceni. Na prawdę wartościowa książka. O dziewczynce, która przeprowadziła się z Norwegii do Polski i zaczęła uczyć się w pewnej klasie. Jej i uczniów przygody znajdziecie w tej książce. Nie mogę więcej napisać bo nie chcę spoilerować, ale powiem, że z dziećmi możecie również na łamach tej książki wykonywać zadania. Polecam !!!