Spowiedź. Jaka powinna być i jak się do niej gotować?

Wydawnictwo: Centrum Kultury i Tradycji
religia

Książka x. Feliksa Cozela SJ trafia do Czytelnika w szczególnym czasie gwałtownych przemian kulturowych i politycznych w świecie i w Polsce. Przemiany te dotyczą także wiary i religijności. Jedni porzucają praktyki religijne, a w rezultacie wiarę w Boga, Jego Objawienie i Kościół. Inni, przeciwnie, wydobywają się ze stanu oziębłości, bylejakości w praktykowaniu i wyznawaniu wiary. Ta książeczka ma pomóc w radykalnym przylgnięciu do Chrystusa, do Jego nauki i Jego Kościoła. Racją udostępnienia publikacji jest przekonanie, że w dzisiejszym czasie potrzeba radykalnego, osobistego nawrócenia. Bez tego nawrócenia w nadchodzącym czasie możemy zatracić nie tylko naszą katolicką i narodową tożsamość, lecz także siebie samych – na wieczność.

Ta książka – prosta, mocna, dosadna – ma pomóc każdemu w owocnym stanięciu przed Trybunałem Miłosierdzia po to, by rozpocząć nowe życie i stale je przemieniać, czerpiąc z mocy chrztu. Bez takiej osobistej przemiany nie ma mowy o budowaniu społeczeństwa prawego i sprawiedliwego, nie ma mowy o budowaniu społeczności, która wiedzie życie ewangeliczne i przygotowuje ludzi, którzy w niej żyją, do szczęśliwej wieczności.

Wydajemy j także dlatego, że dziś przekaż duszpasterski na temat warunków dobrej spowiedzi jest mocno osłabiony. Pisze w książeczce x. Cozel: „Spowiedź jest koniecznie potrzebna do zbawienia, ale nie każda spowiedź jest zbawienna, bo nie każda jest dobra. Zła spowiedź przypomina pranie bielizny nie w czystej wodzie, ale w błocie, które jeszcze bardziej bieliznę pobrudzi. Taka zła spowiedź nie tylko nie oczyszcza duszy, ale jeszcze bardziej brudzi ją nowym grzechem. Do dobrej spowiedzi świętej trzeba się dobrze przygotować. Jeśli się nie przygotowujemy należycie, ryzykujemy spowiedzi nieważną, a zatem ściągającą na spowiadającego się potępienie.

Lektura, częsta i powszechna lektura tej książeczki może przyczynić się do odrodzenia duchowego w Kościele w Polsce, w naszym Narodzie.

źródło opisu: http://libriselecti.pl/pl/p/Feliks-Cozel-SJ-Spowie...(?)

źródło okładki: google

Piotr Bies | 2018-06-18
Przeczytana: 17 czerwca 2018

Książka jest genialna! Napisana prostym językiem - jakby ojciec Cozel siedział przede mną i tłumaczył mi krok po kroku, czym jest spowiedź, dlaczego jest ważna, dlaczego trzeba się do niej dobrze przygotować i jak to zrobić. Zawiera ona też pewne elementy humorystyczne (można by rzec). Na pewno niezamierzone - po prostu pewne stwierdzenia w niej są tak kategorycznie wyrażone, dobitnie, prostolinijnie że nie sposób się nie uśmiechnąć. Niemniej człowiek wie cały czas, że jest mowa o rzeczach śmiertelnie poważnych i mimowolna radość nie przysłania tego faktu.

Książka bardzo mi pomogła w należytym spowiadaniu się.