Szkice o twórczości literackiej Stefana Żeromskiego

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej

Zawarte w tomie artykuły powstawały w różnych okresach życia autorki, w zależności od zainteresowań takim czy innym problemem, znajdującym swoje odzwieciedlenie w tekstach autora ,,Popiołów". Często też zdarzało się, że równocześnie z tekstami Żeromskiego były zgłębiane przez autorkę utwory Dostojewskiego, zawsze starzające kłopoty co do trafności zrozumienia filozofii, estetyki i poetyki twórcy ,,Biesów". Przedstawione tu teksty poświadczają różne okresy fascynacji pisarza literaturą polską i europejską. Ważne miejsce w tych dociekaniach zajmują ,,Dzienniki" Żeromskiego, które wytyczają kierunki rozważań młodzieńczego jeszcze twórcy nad problemami narodowymi i ogólnokulturowymi, także w skali europejskiej. Autorka wierzy, że te penetracje w głąb życia, osobowości i dzieła wielkiego polskiego pisarza poszerza wiedzę Czytelnika o jego zmaganiach z przeszłością i współczesnością własnego narodu.

źródło opisu: UMCS, 2008

źródło okładki: zdjęcie autorskie