Poradnik Psychologiczny POLITYKI. Ja, my, oni. Tom 22, "Dusza i ciało"

Wydawnictwo: Polityka
5 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
psychologia
czasopisma
cranberry

Ciało i dusza. A więc serce, płuca, nogi, dziesiątki organów, tkanek, układów, które funkcjonują (lub szwankują) bez udziału ludzkiej woli, automatycznie, rzec można – bezmyślnie. I mózg – organ wyjątkowy, bo zdolny do autorefleksji i samokontroli, racjonalny i przewidujący. Zwykliśmy od wieków myśleć o człowieku dwoiście – jako o marnej powłoce oraz niematerialnym, być może nieśmiertelnym wnętrzu. Jednocześnie od zawsze samoobserwacja i zdrowy rozsadek podpowiadają: człowiek to psychofizyczna jedność. W zdrowym ciele zdrowy duch. I na odwrót: dobry stan psychiczny wpływa pozytywnie na odporność, siłę fizyczną, sprawność.
Co zatem na temat związków umysłowości i fizyczności człowieka ma do powiedzenia współczesna psychologia, a także medycyna? Czy jesteśmy w stanie używając psychiki uśmierzyć ból, uniknąć pewnych schorzeń lub pomóc sobie w zdrowieniu? Jak leczyć choroby psychosomatyczne, czyli takie, gdy jednocześnie choruje dusza i ciało? I w końcu, ile dobrego można zrobić – i dla duszy, i dla ciała – zmieniając nieco styl życia, sposób oddychania czy odżywiania. A przede wszystkim regularnie ćwicząc. Czyli skłaniając serce, płuca, nogi itd., by zachowywały się racjonalnie i przewidująco. O tym wszystkim opowiada najnowszy, majowy numer Poradnika Psychologicznego POLITYKI „Ja my oni”.

źródło opisu: http://sklep.polityka.pl

• Światło księżyca
  • Cieplarnia
  • Zasady magii
  • Chmura
Burze w mózgu. Opowieści ze świata neurologii
Suzanne O'Sullivan

Claudia Pietschmann

8 (2 ocen i opinii)
cranberry | 2016-05-23
Przeczytana: 23 maja 2016

Ten poradnik jest nierówny - artykuły początkowe (w wersji elektronicznej), jak rozumiem, umieszczone tam dla zachęty, mają poziom niższy niż niektóre z późniejszych, które bronią numer.