Powstanie '44

Wydawnictwo: Znak
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Rising '44. The Battle for Warsaw
Davies, Powstanie Warszawskie
historia

W 60. rocznicę Powstania Warszawskiego ukazała się najnowsza książka Normana Daviesa, jednego z najbardziej popularnych i najchętniej czytanych współczesnych historyków...

Witold Lisek | 2010-12-24
Na półkach: Chcę przeczytać, Wojna

Elevander | 2013-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2013

Podobnie jak inne książki Normana Daviesa, "Powstanie '44" adresowane jest głównie do czytelników zachodnich, którzy o historii Polski i Europy Środkowej wiedzą bardzo niewiele. Zrozumiały jest więc zamysł Autora, by dzieje sierpniowego powstania opisać na szerokim polu polityki międzynarodowej okresu II wojny światowej. W istocie bowiem treść tej monografii znacznie wykracza poza 63 dni powstańczego zrywu, gdyż dotyczy także wydarzeń przedwojennych, czasu okupacji oraz powojennych losów uczestników powstania. Wyjątkowo interesującym zabiegiem Autora jest przedstawienie opinii o powstaniu, jakie pojawiały się w PRL (tu m.in. odpowiednie cytaty z podręczników historii) oraz już w III RP.

Po lekturze książki uderzająca jest skala zdrady, jakiej alianci zachodni dopuścili się na swoim "Pierwszym Sojuszniku" oraz perfidii Stalina, który doprowadził do takiej, a nie innej sytuacji politycznej, w której o losie Polski nie decydowali jej obywatele, ale Moskwa. W moim odczuciu wydźwięk...

zijuantanejo | 2018-10-08
Przeczytana: 02 października 2018

Nie będę porywał się na pisanie recenzji w tym wypadku.
Najlepiej byłoby nic nie pisać.
Powstaniu Warszawskiemu szkodzi dyskusja, bo co ona niby miałaby przynieść? To znaczy w domyśle rozumiem, że miałaby ona znaleźć winnych przegranej, prawda? Bohaterów, zwycięzców raczej nie poszukuje się równie zapalczywie.
A może dzięki dyskusji mielibyśmy wyciągnąć wnioski na przyszłość? Czy naprawdę można rozważyć takie sprawy, wpisać je do postanowień "na przyszłość"?

Dobra, już kończę. Jeszcze tylko dwa zdania.

1/ Dla mnie pewnym wnioskiem pracy Daviesa było, że czasem przegrana ma jak i sukces: wielu ojców, a ponadto że poza wieloma warunkami na które można mieć wpływ, można je kontrolować, uprzedzać, wzmacniać lub osłabiać pojawia się splot wydarzeń pchający ku tragedii jakiego uniknąć się nie da.

2/ Powstanie '44 w wersji audio poznałem dzięki wielkiej pracy Ksawerego Jasieńskiego.

grzech-pierworodny | 2012-01-12
Przeczytana: 11 stycznia 2012

„Ależ to wszystko zostało ustalone już w Teheranie”, rzucił [Mołotov] i jego spojrzenie powędrowało od Churchilla do Harrimana, którzy nagle zamilkli. Zażądałem wyjaśnień. Dorzucił więc, patrząc na Churchilla i amerykańskiego ambasadora: „Jeżeli panom pamięć nie dopisuje, pozwólcie, że przypomnę. Zgodziliśmy się w Teheranie, że Polska podzielona będzie wzdłuż linii Curzona. (…) Prezydent Roosevelt zgodził się na takie rozwiązanie, kładąc na ten fakt szczególny nacisk. Ustaliliśmy wówczas, że lepiej będzie nie ogłaszać żadnej publicznej deklaracji w tej sprawie”.
Wstrząśnięty [premier], pamiętając o gorliwych zapewnieniach, jakie osobiście uzyskał od Roosevelta w Białym Domu, popatrzył na Churchilla i na Harrimana, milcząco błagając ich, aby nazwali te haniebne układy kłamstwem. Harriman patrzył na dywan leżący na podłodze. Churchill skierował wzrok [przed siebie]. „To prawda”, powiedział cichym głosem.”

Jest to cytat z książki Jana Karskiego „Wielkie Mocarstwa wobec Polski...

Lena | 2010-03-09

Książka dla pasjonatów historii, ale napisana przystępnym językiem.Polecam każdemu komu nieobojętny jest rozwój własnej świadomości historycznej.

Kominek | 2014-02-08

http://koominek.blogspot.com - osiemnaście tematycznych szufladek i zapewne na nich się nie skończy, zapraszam w odwiedziny do bloga, aby klimat Kominka oczarował Cię bez reszty...

Teraz spojrzałem na nią i przyciągnęła moją uwagę. Tutaj nie pojawi się szersza recenzja lub opinia, tutaj sięgnę po coś napisanego chwilę po lekturze, coś krótkiego:

Norman Davies, "Powstanie ’44", wyimek:

"Kapitulacja Warszawy była wielkim i przerażającym wydarzeniem, które rozegrało się w surrealistycznej scenerii. W zachodniej części miasta, w znacznym stopniu zrujnowanej, pozostałych jeszcze na miejscu mieszkańców w liczbie około 500 000 zmuszono do oddania się w niewolę Niemcom, podczas gdy w części wschodniej największa armia świata udawała, że jej nie ma. Na wszystkich innych odcinkach frontu wschodniego Niemcy i Sowieci toczyli zaciekłą wojnę, w której Sowieci osiągali wyraźną przewagę. Ale tu, nad Wisłą, obie armie działały w cichej, niepisanej zmowie. Dzieliła je tylko szeroka, ale płytka...

Jonasz | 2010-09-15
Przeczytana: styczeń 2006

Dobre jak wszytsko z pod tego piora

Łukasz | 2015-10-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 25 października 2015

Ta pozycja powinna być rozpatrywana z dwóch perspektyw:
1. Obcokrajowca
2. Polaka

Dla obcokrajowca jest wymarzonym wstępem do historii Powstania Warszawskiego, która wyjaśni im kulisy tego wydarzenia i pokarze jak zachowali się alianci w stosunku do jak pięknie ujmuje autor "Pierwszego Sojusznika".
Z perspektywy Polaka, to co zauważa sam Davies, to też nowość bo Polacy oceniając powstanie zwykle skupiają się na swoich błędach, zdecydowana większość dyskusji zaczyna się od słynnego zdania "czy powstanie miało sens?". Davies o tym nie dyskutuje i chwała mu za to :) Stawia inne pytania. Dlaczego nie pomogli? Jakie błędy popełnili sojusznicy? Winą za brak pomocy obarcza i słusznie sojuszników i Stalina, którego do grona sojuszników zaliczyć nie można.

Książka moim zdaniem nie będzie ciekawa dla każdego, jeśli kogoś nie interesuje tematyka Powstania Warszawskiego w nowej odsłonie (skupienia się nie na sensie samego powstania ale jego otoczce i błędach sojuszników, dowództwa AK,...

Publikacja adresowana do zachodniego czytelnika, który historii Polski nie zna w ogóle, bo zazwyczaj nic nie zapamiętał ze szkolnych podręczników historii, gdzie Polsce poświęcono 2, może 3 strony. Książka bardzo potrzebna, bo w kwestii II wojny światowej świat przez dekady skupiał się jedynie na zagadnieniu Holocaustu podczas gdy Powstanie Warszawskie – największa operacja militarna w okupowanej przez Niemców Europie podjęta celem odwrócenia losów II wojny światowej i martyrologia narodu Polskiego, który w czasie II wojny światowej poniósł największe straty osobowe były skutecznie przemilczane. Szkoda, że książka napisana tak późno.

1strazak52 | 2015-08-23
Przeczytana: 21 sierpnia 2015

Obiektywny i wszechstronny przekaz faktów i odczuć autora związanych z politycznymi oraz militarnymi i społecznymi przyczynami, przebiegiem i konsekwencjami Powstania Warszawskiego. Napisana w miarę przystępnie i uzupełniona o liczne zdjęcia i dokumenty.