Harmonie i dysonanse. Muzyka Młodej Polski wobec innych sztuk

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk
muzyka
Herbatka

Wraz z tą książką otrzymaliśmy wielką syntezę muzyki Młodej Polski, jakiej dotąd nie było. Zmienia ona naszą wiedzę o tej epoce muzycznej, a wywierać będzie także wpływ na samą muzykologię, i możliwe że również na praktykę muzyczną, ponieważ znacznie poszerza repertuarowe spektrum. Marcin Gmys przywraca znaczenie bardzo wielu kompozytorom wcześniej pomijanym lub wręcz nieznanym, a nawet takim z rangą najwyższą, jak w przypadku Eugeniusza Morawskiego. Jednocześnie rezygnuje z nazwy `Młoda Polska` w sensie małej grupki kompozytorów, działających zaledwie parę lat, na rzecz pojęć istotnych dla całej epoki i najważniejszego dla niej stylu. Jego propozycja odznacza się istotnym historiograficznym walorem, zwłaszcza że zestrojona jest z wielką, uniwersalną periodyzacją muzyki europejskiej, a w danym przypadku pozostaje w związku z modernizmem, jego właściwościami i jego poszczególnymi fazami. Równocześnie przestrzeń intelektualna, w której Marcin Gmys się porusza, jest ogólnoeuropejska, frapują nie tylko dla zainteresowanych tytułowym okresem muzyki polskiej, lecz również sztuką XX wieku.

Prof. dr hab. Michał Bristiger

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!