Kultura materialna, gospodarka i kapitalizm XV-XVIII wiek. Tom 3. Czas świata.

Okładka książki Kultura materialna, gospodarka i kapitalizm XV-XVIII wiek. Tom 3. Czas świata. Fernand Braudel
Fernand Braudel Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Cykl: Kultura materialna, gospodarka i kapitalizm XV-XVII wiek (tom 3) Seria: Rodowody Cywilizacji historia
historia
Kultura materialna, gospodarka i kapitalizm XV-XVII wiek (tom 3)
Rodowody Cywilizacji
Civilisation matérielle, économie et capitalisme, XVe-XVIIIe siecle. Le temps du monde.
Państwowy Instytut Wydawniczy
1992-01-01
1992-01-01
8306019652
Jerzy Strzelecki, Jan Strzelecki

Ostatni tom trylogii Fernanda Braudela o kulturze materialnej, gospodarce i kapitalizmie to opowieść o pełnej historii świata. Tym razem historyk spogląda na temat jeszcze szerzej niż w poprzednich tomach i przedstawia nam gospodarki-światy, światowe rynki, powstanie takich centrów handlowych jak Wenecja, Antwerpia, Amsterdam czy Londyn. Nie brak też odniesień do kolonializmu, kompanii handlowych, jak wyglądał handel między Europą a resztą świata. Spojrzenie znów jest głównie europocentryczne, ale jest też na przykład podrozdział poświęcony Indiom. Na koniec Braudel przedstawia jeszcze rewolucję przemysłową w Anglii. No cóż, wspaniała to była podróż przez historię dzięki tym trzem pozycjom. Podtrzymuję, to co napisałem przy "Strukturach codzienności", jest to ciężka lektura, niełatwa, bo nie ma tutaj prostych odpowiedzi, pewności, jakichś aksjomatów, ze tak, kapitalizm rozpoczął się w tym roku od takiego, a nie innego wydarzenia. Skupienie się na długofalowych procesach, nawet przyznanie się do braku wiedzy czy braku śmiałości w pewnych teoriach nadają ludzkich charakterów tej trylogii i pokazują jak trudną nauką jest historia.

Trzeci, ostatni tom dzieła Braudela, to zarys historii gospodarczej świata, podporządkowany koncepcji gospodarek-światów. Gospodarki-światy to duże obszary obejmujące całe kontynenty lub nawet większe obszary skupione wokół centrów gospodarczych 'zarządzających' całym obszarem. Najwięcej miejsca autor poświęca Europie i zmian jakie na przestrzeni wieków zachodziły w funkcjonowaniu w europejskiej gospodarce-świecie. Przede wszystkim jak zmieniały się centra gospodarcze Europy, jak były to kolejno Wenecja, Antwerpia, Genua, Amsterdam i Londyn.
Ponadto mamy ciekawy rozdział o przyczynach rewolucji przemysłowej i specyficznej drogi rozwoju Anglii, a także perspektyw kapitalizmu na przyszłość.

• Klasyka światowa
  • Do kupienia
  • Nowożytność
  • ROK 2016

Fernand Braudel Czas świata. Kultura materialna, gospodarka i kapitalizm XV-XVIII wiek Zobacz więcej