Syn będzie Lech... Asymilacja Żydów w Polsce międzywojennej

Wydawnictwo: Videograf II
historyczna

W XIX wieku, w epoce zaborów, odchodzący od swej religii i tradycyjnych obyczajów Żydzi decydowali się na asymilację do polskości, dążyli do tego, by dorównać patriotyzmem Polakom z dziada pradziada. Ruch asymilacyjny osłabł na początku XX wieku. Przyczyny były złożone. Pierwszą z nich był wzrost polskiego nacjonalizmu, nieakceptującego Żydów jako członków narodu polskiego. Druga przyczyna, to pojawienie się nacjonalizmu żydowskiego, a wraz z nim przekonania, że odrębność narodową należy zachować bez względu na to, czy trwa się przy religii przodków..

Aga333 | 2012-02-21
Na półkach