Kroniki Iony: Wygnaniec

Wydawnictwo: Duc In Altum
The Chronicles of Iona: Exile
Artopolosis

W 563 roku, po upadku Imperium Rzymskiego i najazdach barbarzyńców Europa pogrąża się w chaosie, ważą się losy zachodniej cywilizacji Kolumba, wpływowy opat i książę irlandzki, zostaje wygnany z kraju do pogańskiej krainy Dal Riata leżącej na zachodnim wybrzeżu dzisiejszej Szkocji. W miejscu zesłania czeka na niego Aedan mac Gabran, odsunięty od swojego dziedzictwa syn poprzedniego króla Dal Riaty zamordowanego przez żądnych krwi Piktów. Tych dwóch ludzi - z początku obcych sobie, a z czasem połączonych wspólnym losem - przemierza razem krainę, w której zamiast prawa panuje nieład i plemienne waśnie. Ich drogę znaczy przelana krew, poświęcenie i utracona miłość.

Powieść Kroniki Iony: Wygnaniec z historyczną wiernością, a zarazem prozatorskim rozmachem wprowadza czytelnika w tajemnicze, urzekające realia Szkocji i Irlandii VI wieku, w czasy wczesnego średniowiecza, kiedy to świat stanął na granicy miedzy rozwojem a upadkiem.

Książka została nominowana do listy najlepszych publikacji według magazynu Kirkus Reviews i nagrodzona srebrną nagrodą Foreword and Clarion Reviews w kategorii najlepsza powieść historyczna roku.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

tweety | 2018-11-28
Przeczytana: październik 2018

Powieść historyczna jest moim ulubionym gatunkiem, więc z chęcią sięgnęłam po książkę Pauli de Fougerolles. Wyrazy uznania dla wiedzy Autorki, tempa narracji, znajomości realiów geograficznych (byłam na Ionie, widziałam). Dobrze pokazane rozterki bohaterów, niemożliwe uczucia, sytuacja polityczna na Wyspach po odejściu Rzymian. Trzyma w napięciu!

Nagzymsie | 2018-01-29
Na półkach: Odbiór ujemny, Przeczytane

Dal Riata, VI wiek, Piktowie i tym podobne. Spodziewałem się fajerwerków, a co otrzymałem? Powieść mnie niestety nie zachwyciła. Przyznaję, że pierwsze kilka rozdziałów się męczyłem. Później rzeczywiście czytało się ją jednym tchem, ale to co przeczytałem nie pozostawiało głębszego wrażenia. Pod koniec natomiast znów się męczyłem. Pomijając to, że de Fougerolles nie radzi sobie z opisami walk - może dlatego, że jest kobietą? To reszta powieści też jest dla mnie płaska i niespecjalnie wciągająca. Postacie są nieprzekonujące - nawet Kolumba zwany Starszym. A niektóre rzeczy mnie wręcz irytowały. Okręty siedmiorzędowe? W wyjaśnieniach do powieści przeczytałem, że chodzi o okręty/łodzie siedmioławkowe. Wydaje mi się, że to jednak nie to samo. Tak czy owak oczekiwałem czegoś o wiele lepszego.

czytamcałyczas | 2017-11-16

Lubię takie historyczne przygody.Jak wyglądała Brytania w wiekach ciemnych,jak się kształtowała rzeczywistość.
Bohaterowie,bardzo sugestywni i prawdziwi.
Piękne opisy,krajobrazu.
Konflikty religijne,ten brrr kocioł.
Dla mnie miód.

Bona | 2016-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2016

Głównymi bohaterami tej książki są dwaj mężczyźni. Ale mnie zafascynowały dwie postacie kobiece. Niby z odległego średniowiecza, ale jakby znajome... Eithne - wyniosła królowa, wytworna dama, piękna manipulatorka, ceniąca tych, co u władzy i Ama - prawie-siostra, powiernica, towarzyszka przygód, wierna mimo porażek i niedostatku. Czasy się zmieniają, ludzkie charaktery wciąż bywają podobne...
W "Kronikach Iony" ciekawa jest historia i przygoda, ale psychologia postaci - wcale nie gorsza.

WielkiBuk | 2016-06-09
Przeczytana: czerwiec 2016

Dla wielbicieli historycznych powieści „Kroniki Iony. Wygnaniec” to nie tylko pozycja obowiązkowa, ale także, jeśli tylko zdecydują się wyruszyć w tę podróż, początek niezwykłej przygody. Nie spodziewajmy się tutaj religijnych uniesień – u Pauli de Fougerolles króluje prawda, czasami z pogranicza legend, a często z kart wielkich kronik. Prawda o tym co było, o tym, jak historia zmieniła bieg, jak wygnany człowiek został świętym, a barbarzyński wojownik-pragmatyk pierwszym wielkim królem wyzwolonej krainy. Historyczna perła i hipnotyzująca opowieść.

NerwSłowa | 2016-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2016

Historyczna perełka, czyli bardzo sugestywny i wielce nietypowy opis wciągającej historii, w której tęsknoty, słabość, okrucieństwo, pragnienie władzy i tajemnicze proroctwa mieszają się na każdym kroku. Polecam wszystkim maniakom wciągających opowieści z zacięciem historycznym.

A po nieco bardziej szczegółową recenzję zapraszam na Nerw Słowa:

Kasia | 2016-05-26
Przeczytana: maj 2016

Historia Szkocji, zwłaszcza w okresie wczesnego średniowiecza, gdy Skoci i Piktowie toczyli ze sobą wojny o pozornie nieprzyjazne, skaliste tereny Alby, stanowi literacką białą plamę, a przecież jest to idealny materiał na fascynującą opowieść. Lukę tę postanowiła zapełnić Paula de Fougerolles, której debiutancki Wygnaniec otwiera bardzo obiecujący cykl Kroniki Iony.

Cała opinia: