Galicyjska Socjalistyczna Republika Rad

8323119546
historyczna

Proklamowanie przez niewielką grupę komunistów w lipcu 1920 r. nowej republiki we wschodniej Galicji okazało się jedynie epizodem w dziejach tego terytorium. Po kilku tygodniach GSRR rozpadła się w wyniku ofensywnych działań polskiej 6 Armii i jej ukraińskich sojuszników, dowodzonych przez Symona Petlurę i Mychajła Omelianowicza-Pawlenkę. Jej istnienie nie wywarło większego wpływu na polityczne poglądy ukraińskich, polskich i żydowskich mieszkańców wschodniej Galicji. Nie nawiązały do niej również radzieckie instytucje, powołane jesienią 1939 r., po powtórnym zajęciu tego obszaru przez Czerwoną Armię. Nie pozostawiła także wyraźnego śladu we wspomnieniach komunistycznych działaczy, a jedynie niewielki w literaturze historycznej powstającej w ZSRR. Dopiero.

Bogusław | 2013-10-18
doliwaq | 2013-02-01