Polacy - Żydzi 1939-1945 : wybór źródeł

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
historyczna

Książka adresowana zarówno do polskiego jak i zagranicznego czytelnika. Jest to zbiór dokumentów z lat 1939-1945, przestawiających historę relacji polsko-żydowskich, w tym dramatycznym okresie dziejów. W książce znalazły się głosy przedstawicieli społeczności żydowskiej, doniesienia podziemnej prasy, meldunki Polskiego Państwa Podziemnego, komunikaty rządu w Londynie. Są tu także oficjalne dokumenty niemieckich władz okupacyjnych, wyznaczające kolejne etapy ‘‘ostatecznego rozwiązania’‘ kwestii żydowskiej.Publikacja tych źródeł wydaje się potrzebna zwłaszcza teraz, gdy w ludzkiej pamięci zaciera się prawdziwy obraz II wojny światowej, w tym ówczesnych stosunków Polaków i Żydów. Niestety mimo rozwoju historiografii, wciąż pojawiają się głosy w rażący sposób fałszujące obraz wojennych wydarzeń (by wspomnieć tylko o krzywdzącym określeniu ‘‘polskie obozy śmierci’‘). Kazimierz Michał Ujazdowski.

yanusz | 2013-11-26
Gąstołek | 2013-04-28