Socjologia literatury. Antologia

Wydawnictwo: Fundacja Korporacja Ha!art
Enkolpius III

Pośród wielu zaniechań polskiej humanistyki niedostateczna obecność socjologii literatury nie jest być może tym najważniejszym czy – z innej perspektywy – najgroźniejszym. A jednak wydaje się być jednym z najbardziej wymownych. Ominęła nas długa i ciekawa linia rozwojowa badań literackich na Zachodzie, którą ta antologia próbuje – w jeden z kilku możliwych sposobów – zrekonstruować i przybliżyć. Wszystko wskazuje na to, że dzisiaj – na tym etapie rozwoju badań literackich i kulturowych, ale także w obecnym stadium rozwoju życia społecznego – ta wiedza wydaje się nieodzowna. Komu bowiem może się przydać socjologia literatury? Otóż nie tylko akademikom zajmującym się badaniem społecznych warunków, w których literatura powstaje i w których na co dzień funkcjonuje. Narzędzia socjologiczne są niezbędne również aktywistom działającym w instytucjach, których celem jest dynamiczny rozwój literackiego uniwersum ze szczególnym uwzględnieniem czytelnictwa.

źródło opisu: www.ha.art.pl

źródło okładki: Zdjęcie autorskie.

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!