Arsène Lupin kontra Herlock Sholmes

Okładka książki Arsène Lupin kontra Herlock Sholmes Maurice Leblanc
Okładka książki Arsène Lupin kontra Herlock Sholmes
Maurice Leblanc Wydawnictwo: Elipsa Cykl: Arsene Lupin (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Arsene Lupin (tom 2)
Arsene Lupin Contre Herlock Sholmes
Elipsa
2009-04-09
2009-04-09
Beata Czarnomska
arsene lupin włamywacz detektyw

Okładka książki Przygoda Arsenea Lupina, Powrót Arsenea Lupina Francis de Croisset, Maurice Leblanc
Przygoda Arsen... Francis de Croisset...
Okładka książki Nowe przygody Arsenea Lupina Francis de Croisset, Maurice Leblanc
Nowe przygody ... Francis de Croisset...

A, takie tam, może być, dość lekkie.

A, takie tam, może być, dość lekkie.

Sama postać Arsena byłaby dużo lepsza, gdyby autor nie próbował mierzyć bohatera z (S)Herlockiem.

Idealna książka dla fanów Arsena Lupin i Sherlocka Holmesa.

Idealna książka dla fanów Arsena Lupin i Sherlocka Holmesa.

Porozmawiajmy dzisiaj o książce, z którą spędziłam kilka ostatnich dni, czytając do poduszki przed snem. Pod moją lupę trafia nie kto inny, jak sam Arsène Lupin! Znacie?

[ Współpraca reklamowa @zysk_wydawnictwo ]

Zacznę od bohaterów, którzy zostali wykreowani w sposób, jaki przypadł mi do gustu. Autor w znakomicie oddaje urok osobisty Arsène'a Lupina. Jego teatralność oraz, mówiąc otwarcie, lekki samozachwyt, a także pewność siebie wywoływały na mojej twarzy szeroki uśmiech. Nie spodziewałam się, że przezwisko „złodziej gentleman” tak idealnie odwzorowuje charakter postaci. Natomiast Herlock Sholmès jest nikim innym jak dobrze wszystkim znanym Sherlockiem Holmesem, któremu w tej powieści towarzyszy niejaki Wilson. Czytanie o starciu angielskiego detektywa z legendarnym Lupinem okazało się być dla mnie czystą przyjemnością.

Fabuła książki jest przyjemna. Maurice Leblanc w ciekawy sposób wprowadza nas w wydarzenia rozgrywające się w Paryżu, a pod koniec książki daje nam dosłownie lekkie muśnięcie deszczowej Anglii. Wspomnę, że jest tutaj narracja trzecioosobowa, ale w zaistniałych wydarzeniach była ona wręcz wskazana i nadawała całej powieści tego magicznego charakteru. I wiem, że pomimo tego, iż ta książka bardzo mi się podobała, to niektórym może ona nie przypaść do gustu. Jeśli zdecydujecie się po nią sięgnąć, to zalecam czytać ją sobie partiami, ponieważ nie jest to pozycja którą „łyka się” na raz.

„Arsène Lupin kontra Herlock Sholmès” to pozycja, którą najlepiej czytać wieczorami pod kocem lub kołdrą, z kubkiem dobrej herbaty w dłoni. Polecam!

Oceniam: 4,5/5 🥃

- Wasza 🐝

[ Współpraca reklamowa @zysk_wydawnictwo ]

Bardzo dobra książka, rewelacyjnie stworzony spór między dwoma bohaterami. Przyjemnie się czyta, jak Herlock Sholmes stara się dogonić, złapać Arsene'a Lupina.

Styl już nie przeszkadza, akcja ma jakąś ciągłość, generalnie jest lepiej, chociaż naiwność fabuły pozostała. Taka trochę bajka.

To było moja pierwsza styczność z włamywaczem dżentelmenem i to jeszcze na jego drodze postawiono samego Holmesa chociaż z nieco zmienionym nazwiskiem. No i niestety muszę wyznać, że mnie ono nie porwało jakoś specjalnie. Spodziewałem jakiejś ciekawej intrygi i tego nie dostałem. Tak po prawdzie gdyby nie główni bohaterzy i ich starcie to ocena, którą dałem byłaby znacznie niższa, bo w głównej mierze wyłącznie to trzymało mnie jedynie przy tej pozycji. Gdyby odrzeć książkę z tego elementu to wyszłoby naprawdę słabiutko.

Dwie sławne postacie literackie zestawione w pojedynku, co może pójść nie tak? Oceniam ten tom na dość poprawny/dobry, ale nie ma między nami chemii. Zajrzę jeszcze do trzeciego tomu serii, dam jeszcze M. Leblanc'owi szansę, ale coś czuję że w tym pojedynku wygrał A. C. Doyle.

Niestety strasznie się nudziłam i męczyłam przez te 300 stron

Niestety strasznie się nudziłam i męczyłam przez te 300 stron

Przyjemna książeczka. Czytało się lekko, zagadki, które stawia przed nami autor były całkiem niezłe.
Podoba mi się kreacja cudownego włamywacza Lupina, jego etos i szarmancja, jednocześnie połączona z dużą dozą samouwielbienia.
Najbardziej jednak podobało mi się, z jaką lekkością Le Blanc traktuje materiał źródłowy, czyli Sherloka i w jak zabawny sposób obnaża jego wady i kreuje nową postać, wyolbrzymiając wszystkie jej wady, a szczególnie aspołeczność i pychę, jednocześnie nie odbierając mu nic z jego wielkiego umysłu. Obserwowanie, jak dwaj wielcy geniusze ścierają się ze sobą, jest cudowną rozrywką.
Polecam

• Kryminały