O Piłsudskim

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy ''Ostoja''
Adam

(...) Mówię o ogromnej propagandzie, prowadzonej w Polsce, zmierzającej do wypaczenia politycznego sposobu myślenia polskiego narodu i popchnięcia tego narodu w kierunku dla niego niebezpiecznym i szkodliwym, a nawet groźnym i wiodącym do katastrofy. Propaganda ta usiłuje narzucić polskiemu narodowi jako rzekomy ideał i polityczny drogowskaz człowieka z niedawnej przeszłości, który był jednym...

Propaganda ta usiłuje narzucić polskiemu narodowi jako rzekomy ideał i polityczny drogowskaz człowieka z niedawnej przeszłości, który był jednym z największych szkodników w polskiej historii, w znacznym stopniu narzędziem państw wrogich Polsce i kierunków politycznych szkodliwych dla Polski i który w czasie pierwszej wojny światowej w praktyce w wybitny sposób przeszkadzał odbudowaniu niepodległej Polski (mimo że wielu Polaków uważało go za prawdziwego niepodległościowca, a i on sam miał pod tym względem szczere złudzenia, wyobrażając sobie, że polityka jego prowadzi do zbudowania Polski, wykrojonej z części zaboru rosyjskiego, a potem także z zachodniej Galicji, a więc do Polski wprawdzie maleńkiej, ale niepodległej) – i którego polityka w okresie międzywojennym doprowadziła – już po jego śmierci – do osamotnienia Polski w roku 1939, do nieprzygotowania do wojny, do katastrofy wrześniowej i do nowego rozbioru. Doprowadziła także w roku 1926 – po trzydniowej wszczętej przez niego wojnie domowej, w której poległo 379 Polaków, a 920 było rannych – do wielkiego zdemoralizowania i wyniszczenia Polski.
Człowiekiem tym jest Józef Piłsudski.
[fragment książki]

źródło opisu: Dom Wydawniczy "Ostoja", 2013

źródło okładki: http://www.ostoja.pl

Adrian F | 2018-02-07
Przeczytana: 06 lutego 2018

Dałbym więcej gwiazdek, ale autor w pewnych momentach nieco odpłynął. Ta książka to zbiór tez pana Jędrzeja Giertycha o motywacjach Marszałka, próba wyjaśnienia jego niektórych działań oraz miażdżąca krytyka praktycznie całego okresu jego rządów. Muszę przyznać, że wszystko w miarę trzyma się kupy, chociaż niekiedy autor nagina nieco rzeczywistość, aby pasowała do jego portretu wstrętnego "Dziadka". Przykładem niech będzie min. twierdzenie, że cały świat podporządkował się sugestiom Romana Dmowskiego i Traktat Wersalski został od A do Z podyktowany przez niego. Podobnych rzeczy, w tym mnóstwo plucia jadem na sanację i przypisywanie im niestworzonych rzeczy jest w tej pozycji całkiem sporo. Nie mogę się pogodzić z niektórymi pomysłami autora jak np. oparcie bezpieczeństwa II RP o małego sąsiada... Pozostawiam do przemyślenia przyszłym czytelnikom. Na pewno warto się zapoznać z treścią tej książki.