Korespondent wojenny. Ofiarnik i ofiara we współczesnym świecie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
historyczna

Korespondenci wojenni to ‘‘plemię koczownicze’‘, które nie ma stałego miejsca pobytu i pomieszkuje tam, gdzie toczy się wojna. Nie słucha rozkazów jednego przywódcy, słucha za to kul i ‘‘biegnie za zapachem prochu’‘. Plemię specjalnych wysłanników nie zamieszkuje jednego, konkretnego obszaru, a jego członkowie rozproszeni są po całym świecie. Kontrolują rozwój wypadków w tzw. strefach konfliktu. To opowieść o dziennikarzach, którzy nie wrócili z Iraku i nie dokończyli swojego ostatniego materiału. Terry Lloyd, Taras Protsyuk, Dana Mazen, Keveh Golestan, Christian Liebig, Enzo Baldoni, Waldemar Milewicz siedmiu reporterów siedem historii życia i śmierci.

Aleksandra | 2011-01-23
Na półkach: Przeczytane, 2011 r.
Przeczytana: 23 stycznia 2011

Świetna analiza pracy reportera wojennego. Hodalska przedstawia dziennikarza jako tego, którzy składa ofiarę, by w końcu stać się ofiarą. Książka jest naukową analizą pracy korespondenta, z punktu widzenia socjologicznych aspektów.

Przybliża sylwetki, a szczególnie ostatnie dni pracy i życia korespondentów wojennych, którzy nie wrócili z Iraku - siedmiu dziennikarzy z europejskich i amerykańskich mediów, w tym Waldemara Milewicza, dziennikarza TVP, którzy został zastrzelony 7 maja 2004 r. na drodze pod Bagdadem.

Co ciekawe, można z książki wywnioskować, że dziennikarze na wojnie w Iraku ginęli częściej od kul amerykańskich, niż z rąk Irakijczyków. A Ameryka tłumaczyła za każdym razem, że to "nieszczęśliwy wypadek"...

Monia | 2013-12-04
Krzysztof | 2013-06-30