poezja
bromba

sprawy lasu: rozpoznanie

początkowo mówiłem do was
jak do zwierząt ale odkąd wasze pytania
stały się niewygodne przyglądałem
się wam uważniej

pomyślałem że tej z was która jako pierwsza
zapyta o sprawy lasu pokażę wszystko
dokładnie do samej krwi

(fragment książki)

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Tadeusz | 2019-01-17

Najlepsza książka tej autorki.

PiperChapman | 2019-01-11

Nie rozumiałam zachwytów na M. Lebdą dopóki nie przeczytałam tego tomiku

siditu | 2019-01-04
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: luty 2018

Poezja uważności i wymywania retrospekcji z iluzorycznej magii dzieciństwa. Oswajanie z dzikością, z ojcowskimi porządkami, z pierwszymi stratami oraz nauka akceptowania nieubłagalności czasu i nieugodowości losu uchwycone zostały we frazach minimalistycznych pod różnych kątem.

Aleksander | 2018-05-27

Poruszająca książka.

papisotoromek | 2018-05-23

jest tu i brzytwa i tafla wody

annie warhol | 2018-05-13
Na półkach: Przeczytane, 2018

poruszające i piękne

Karolina Kułakowska | 2017-12-09
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Poezja, 2017
Przeczytana: 09 grudnia 2017

Świetny tom napisany w formie wspomnień
osoby, z którą się sporo przeżyło, w tym
wypadku - ojca. Ojca, który był obok,
a jednocześnie gdzieś daleko, ponieważ
coś zajmowało jego myśli. O obecności
fizycznej, jednocześnie o dystansie.
To wszystko na wsi, w otoczeniu lasów
i pszczół. Polecam!

jolasia | 2017-10-11

Choć tom nosi tytuł „Matecznik“ opowiada o ojcu. O tej jedynej w naszym życiu postaci. Ojciec bez wątpienia jest naszym matecznikiem, choć nie jest matką. Kiedy czyta się poezję, dobrą poezję, taką jak Małgorzaty Lebdy, człowiek zwraca większą uwagę na słowa. Słowa odzyskują znaczenia. Słowa stają się ważne. Ważniejsze niż w książce, gdzie jest ich tysiące, a ich sensy, ich smak, brzmienie, rozmywają się w wielości. Są wtedy jedynie przedmiotami. Jedynie pośrednikiem. W poezji przeciwnie – słowa są centrum. Są sercem. Są sensem. I nie potrzeba ich wiele. Tak jak u Małgorzaty Lebdy. To piękne. I mądre wiersze. I trafiają prosto do serca, bez sentymentalizmu. I łaszenia się do czytelnika. W samo sedno. Wielki szacunek! Spotkanie z poezją Lebdy to dla mnie ten rzadki moment kiedy nagle rozumiem po co były te setki godzin spędzonych nad książkami. Żeby trafić na perłę. A zresztą po co tyle gadać po prostu czytajmy...

Książki nagrodzone w 2017 roku

Jak wybieracie książki, które chcecie przeczytać? Czytacie recenzje, pytacie znajomych, snujecie się po księgarni? A może zerkacie na najróżniejsze rankingi, których prawdziwy wysyp następuje pod koniec roku. My przygotowaliśmy dla was zestawienie książek, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy zostały wyróżnione najważniejszymi polskimi i zagranicznymi nagrodami literackimi.

Poznańska Nagroda Literacka. Znamy laureata i nominowanych!

Profesor Tadeusz Sławek, pisarz a jednocześnie naukowiec, został laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza w tegorocznej edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej. Członkowie kapituły przyznali też nominacje do stypendium im. Stanisława Barańczaka. Laureaci odbiorą nagrody podczas gali, która odbędzie się 19 maja.