Otulone ciemnością

Cykl: Wiślański Cykl (tom 3)
Wydawnictwo: Replika
literatura polska
Ag2S

W Cieszynie młodzi chłopcy znajdują na brzegu rzeki martwą kobietę. Komisarz Benita Herrera otrzymuje polecenie zajęcia się śledztwem. Już pierwszy rzut oka na zwłoki mówi Benicie, że sprawa nie będzie łatwa, ciało bowiem nakryto białą tkanina, a w złączone jak do modlitwy dłonie zmarłej włożono świecę. Przy denatce znaleziono długi, ciemny włos oraz dwa tajemnicze rysunki. Pierwszy przedstawia klęczących na łące ludzi, drugi łan zboża.

Tropy prowadzą do Aleksandra Podżorskiego, noszącego pseudonim Gojny. Podżorski jest prywatnym przedsiębiorcą z Wisły. Policja uważa go za gangstera, szefa zorganizowanej grupy przestępczej, a jego przedsiębiorstwo za przykrywkę dla ciemnych interesów.

Spotkanie Herrery z Gojnym zostaje zorganizowane przez nadkomisarza Konrada Procnera, komendanta komisariatu w Wiśle. Wcześniej Benita zapoznaje się z wielką ilością informacji o Podżorskim, przez lata zbieranych przez policjantów. Jest zdezorientowana, z notatek tych bowiem wyłania się obraz przyzwoitego człowieka. Wizyta u Podżorskiego skutkuje wyeliminowaniem go z grona podejrzanych. Powoduje także wzajemną fascynację.

Benita z pomocą współpracowników sprawdza inne tropy. Wszystkie okazują się fałszywe.

źródło opisu: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=623

źródło okładki: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=623

książek: 1962

W trzecim tomie cyklu wiślańskiego na pierwszy plan wysuwa się postać Aleksandra Podżorskiego, eksgangstera, oraz osoba nam jeszcze nie znana - zadziorna policjantka Benita Herrera. Nie brak jednak bohaterów z poprzednich części, z czego jestem bardzo zadowolona, bo zdążyłam ich wszystkich pokochać.

Seryjni zabójcy to coś, co bardzo lubię - tutaj mamy Całunnika i nową zagadkę do rozwiązania. Mamy też wszystko to, co zachwyca mnie w powieściach Hanny Greń - humor, miłość, przyjaźń i lojalność. A to wszystko opisane wspaniałym, dojrzałym stylem. Dla mnie to coś więcej niż zwykły kryminał, który pamięta się krótko i więcej do niego nie wraca. Ja do tych książek wrócę na pewno.

Pani Hanno, bardzo proszę, niech Pani pisze dalej! Marzę o kolejnych powieściach, które aż tak mnie zachwycą. Wszystko, co Pani napisze, kupuję w ciemno!:)

Beata | 2017-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

Rewelacyjny kryminał z wątkami romansowymi - kolejna świetna powieść w Cyklu Wiślańskim. Następna silna kobieta w powieściach p. Greń - Benita Herrera musi rozwiązać sprawę mordercy zabijającego kobiety. Eks gangster Podżorski zna wszystkie zamordowane... Jest katem czy ofiarą? Bardzo dobrze poprowadzona intryga, dobrze zarysowane postaci. Humor słowny i sytuacyjny, mimo dość mrocznych zbrodni, zupełnie w moim stylu. Z pewnością sięgnę po kolejne powieści pani Hanny.

książek: 2094
Renax | 2016-06-06
Przeczytana: 21 stycznia 2016

Książka pochłania bez reszty. Jest to intryga godna Skandynawów, a nawet ciekawsza, bo bez dłużyzn. Zaczyna się 'obuchem w głowę' czytelnika, czyli sceną, gdy w 1984 roku mała dziewczynka pada ofiarą molestowania ze strony rówieśników. Wraca do domu, a tam matka wyzywa ją od grzesznic, zaś ojczym... mówi, że nie odda jej żadnemu innemu... Potem akcja przenosi się do roku 2014, do Cieszyna, gdzie dochodzi do makabrycznego i dziwnego morderstwa na młodej kobiecie. Sprawę prowadzi 34-letnia pani komisarz. Akcja książki jest ciekawa, prowadzi wartko dzięki przeplataniu się napięcia związanego z prowadzoną sprawą i wątkami osobistymi policjantów. Te wątki osobiste wciągnęły mnie niezmiernie, gdyż pani detektyw jest również kobietą w moim wieku. Jej problemy są mi znane, osobiste, w pracy. Miłość, mobbing, zazdrość w pracy i rywalizacja. A do tego sprawa kryminalna, która osadza się wokół problemów ogromnych namiętności, ogromnego cierpienia i wynaturzeń natury ludzkiej....

gosia123 | 2017-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2017

To już niestety chyba ostatni tom z cyklu wiślańskiego.Świetnie napisany kryminał z wątkiem romansowym,czyli to co tygryski lubią najbardziej:)
W trzeciej części na pierwszy plan wysuwa się były gangster Aleksander, ktorego znamy już z poprzednich części.
Strasznie żałuję,że to już koniec,a Pani Hanna nadal pozostaje moim odkryciem roku i śmiało mogę powiedzieć,że jej książki mogą stanąć w szranki z tak poczytnymi autorami skandynawskimi.

Jest to trzecia część serii i uważam, że najlepsza ze wszystkich.
Właśnie takimi powieściami się zachwycam.
Tajemniczość, intrygi oraz nienachalny wątek miłosny. Dopracowane tu jest wszystko do ostatniego szczegółu. Autorka wykreowała wyśmienitą historię oraz wiarygodnych, ciepłych i zróżnicowanych bohaterów, których z każdą częścią poznajemy coraz bardziej i oplotła to wszystko niepokojącą atmosferą.
Dla mnie ta seria stała się wspaniałym odkryciem. Przekonała mnie, że nawet wśród zalewu polskich książek wciąż mogą zdarzyć się perełki.

Więcej na

Gośka | 2017-05-08
Przeczytana: 08 maja 2017

Nie jestem tak zachwycona, jak inni czytelnicy, chociaż trzeba przyznać, że książkę czyta się miło i przyjemnie, pomimo narastającej ilości zwłok. Autorka ma lekkie pióro i spore poczucie humoru, dzięki czemu jej główna bohaterka daje się lubić a fabuła wzbogaca się o elementy zabawne i romantyczne. Kryminał z elementami romantycznymi, coś w stylu wczesnej Gerritsen, czytało mi się całkiem nieźle, jednak mnie już takie książki nużą. Nie dziwi mnie jednak zachwyt innych czytelników, gdyż jest to sprawnie prowadzony kryminał, z wieloma wątkami pobocznymi i kilkoma zmyłkami. Ja niestety dość szybko wpadłam na to kto, co i dlaczego, więc nie czułam żadnego parcia na dalszą lekturę.
Polecam osobom mającym ochotę na coś lekkiego, kryminalnego, romantycznego i zabawnego.

Gąska | 2016-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2016

„Otulone ciemnością” to już trzeci tom „Wiślańskiego Cyklu”, ale nie martwcie się, nie trzeba czytać ich w kolejności, by odnaleźć się w każdym z nich. Ja sama zaczęłam przygodę z serią od drugiego tomu. W trzeciej części prócz bohaterów, których miałam okazję poznać w „Cynamonowych dziewczynach” pojawiają się nowe postacie. Przede wszystkim główną rolę odgrywa tu nieposkromiona, pyskata, apodyktyczna policjantka – Benita Herrera, której nie sposób nie lubić. Bardzo cenię postacie kreowane na silne kobiety. Mamy również do czynienia z uczciwie żyjącym gangsterem, o miłym usposobieniu. Tych dwoje bohaterów porządnie namieszało w fabule. Ponowne spotkanie z Petrą i Konradem natomiast było miłym powrotem do starych przyjaciół. Bez tego, idealnego według mnie małżeństwa, książka nie miałaby w sobie tyle uroku.

Tak jak w poprzednich częściach mamy do czynienia z seryjnym mordercą. Tym razem człowiek mordujący młode kobiety, okrywa je całunem, zabiera pamiątkę, w ręce wsadza zapaloną...

majeczka241 | 2016-10-26

Polscy autorzy coraz bardziej zachwycają mnie swoją wyobraźnią, pomysłowością, wiedzą, prawdziwością, a także wielkim poczuciem humoru. Potrafią czytelnika wciągnąć w swój niezwykły świat, zaciekawić, zaskoczyć, doprowadzić do głośnych wybuchów śmiechu, płaczu, a często nawet złości. Uczą, bawią, otwierają oczy na otaczającą rzeczywistość, przenoszą do miejsc o których w życiu nie marzyliśmy. Dzięki takim powieściom przeżywamy rozmaite przygody, walczymy ze zbrodniarzami, rozwiązujemy zagadki. Towarzyszymy bohaterom na każdym kroku, poznajemy ich myśli, przeżycia, emocje.

Do takich osób, które chwyciły mnie za serce, zaliczam Hanię. Jej twórczość na długo zapada mi w pamięci i zawsze z niecierpliwością wyczekuję kolejnych powieści, wychodzących spod jej pióra. Zaczynając przygodę z wiślańskim cyklem nie sądziłam, że opowieści w nim przedstawiona aż tak zawładnie moim umysłem i duszą. Te historie pochłaniam w zastraszającym tempie, trudno mnie od nich odciągnąć, a gdy już zacznę,...

mrumru | 2017-04-27

Skusiły mnie dobre recenzje bo jakoś nie mogę się przekonać do polskich autorów kryminałów...i to ostatni raz jak biorę książkę ze zbyt wieloma pozytywami. Kiedy są opinie negatywne przynajmniej mogę się rozeznać czy to co drażniło innych mi przypadnie do gustu czy jednak nie.

Pomysł wydawał się bardzo ciekawy i możliwe, że naprawdę taki był. Niestety książka została napisana w niestrawny dla mnie sposób i dobrnęłam aż do 90 strony. Czytając co chwila przewracałam oczyma z zażenowania. Ale w czym rzecz.

Postacie wydały mi sie bardzo płaskie i nijakie. Główna bohaterka jakby na siłę miała się wyróżnić zagranicznym imieniem i nazwiskiem. I tylko tym faktycznie sie wyróżniła. Co chwila pojawiały się wstawki typu "silna kobieta, faceci sa be" by zaraz nie mogła pozbyć sie myśli o przystojnym gangsterze, który w sumie gangsterem nie jest . Te myśli zakłócały fabułę kiedy juz już miało rozkręcić się śledztwo.
Podobno w książce występuje humor. Możliwe. Ale jako miłośniczka humoru...

Gosia H-m | 2017-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Trzecia część "trylogii wiślańskiej" i trzeci seryjny morderca do wytropienia. Śledztwo prowadzi komisarz Benita Herrera. Ofiary pozornie nie są ze sobą związane ale mają jeden wspólny mianownik: Aleksander Podżorski, były gangster a obecnie legalnie działający biznesmen i przyjaciel Petry i Konrada a także coraz bliższy przyjaciel charyzmatycznej komisarz Benity.
Książka jest równie wciągająca jak poprzednie części. Policyjne śledztwo przeplata się z codziennym życiem policjantów zaangażowanych w śledztwo.
Dogłębny portret psychologiczny sprawcy, wyraziści bohaterowie, wartka akcja.