Otulone ciemnością

Cykl: W Trójkącie Beskidzkim (tom 3)
Wydawnictwo: Replika
literatura polska
Ag2S

W Cieszynie młodzi chłopcy znajdują na brzegu rzeki martwą kobietę. Komisarz Benita Herrera otrzymuje polecenie zajęcia się śledztwem. Już pierwszy rzut oka na zwłoki mówi Benicie, że sprawa nie będzie łatwa, ciało bowiem nakryto białą tkanina, a w złączone jak do modlitwy dłonie zmarłej włożono świecę. Przy denatce znaleziono długi, ciemny włos oraz dwa tajemnicze rysunki. Pierwszy przedstawia klęczących na łące ludzi, drugi łan zboża.

Tropy prowadzą do Aleksandra Podżorskiego, noszącego pseudonim Gojny. Podżorski jest prywatnym przedsiębiorcą z Wisły. Policja uważa go za gangstera, szefa zorganizowanej grupy przestępczej, a jego przedsiębiorstwo za przykrywkę dla ciemnych interesów.

Spotkanie Herrery z Gojnym zostaje zorganizowane przez nadkomisarza Konrada Procnera, komendanta komisariatu w Wiśle. Wcześniej Benita zapoznaje się z wielką ilością informacji o Podżorskim, przez lata zbieranych przez policjantów. Jest zdezorientowana, z notatek tych bowiem wyłania się obraz przyzwoitego człowieka. Wizyta u Podżorskiego skutkuje wyeliminowaniem go z grona podejrzanych. Powoduje także wzajemną fascynację.

Benita z pomocą współpracowników sprawdza inne tropy. Wszystkie okazują się fałszywe.

źródło opisu: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=623

źródło okładki: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=623

Roman Dłużniewski | 2018-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2018

Kolejny tom jest znowu odrobinę lepszy niż poprzedni, ale to ciągle nie moja bajka.
Schemat goni schemat. Znowu "psychiczni" i kobiety. Czy naprawdę w Beskidach nie dzieje się nic innego ? Kiedy czytałem kolejny opis zwłok, kolejne mamrotania "nawiedzonego", sam już nie wiedziałem, którą część cyklu czytam.
I dalej te dziecinne odzywki bohaterów, dziecinne reakcje, infantylne zachowania.
I znowu strzela Amor i kolejna dwójka zostaje porażona.
To naprawdę stało się już męczące. I nudne.
Zakończenie maksymalnie udziwnione i raczej mało prawdopodobne.

W trzecim tomie cyklu wiślańskiego na pierwszy plan wysuwa się postać Aleksandra Podżorskiego, eksgangstera, oraz osoba nam jeszcze nie znana - zadziorna policjantka Benita Herrera. Nie brak jednak bohaterów z poprzednich części, z czego jestem bardzo zadowolona, bo zdążyłam ich wszystkich pokochać.

Seryjni zabójcy to coś, co bardzo lubię - tutaj mamy Całunnika i nową zagadkę do rozwiązania. Mamy też wszystko to, co zachwyca mnie w powieściach Hanny Greń - humor, miłość, przyjaźń i lojalność. A to wszystko opisane wspaniałym, dojrzałym stylem. Dla mnie to coś więcej niż zwykły kryminał, który pamięta się krótko i więcej do niego nie wraca. Ja do tych książek wrócę na pewno.

Pani Hanno, bardzo proszę, niech Pani pisze dalej! Marzę o kolejnych powieściach, które aż tak mnie zachwycą. Wszystko, co Pani napisze, kupuję w ciemno!:)

Beata | 2017-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

Rewelacyjny kryminał z wątkami romansowymi - kolejna świetna powieść w Cyklu Wiślańskim. Następna silna kobieta w powieściach p. Greń - Benita Herrera musi rozwiązać sprawę mordercy zabijającego kobiety. Eks gangster Podżorski zna wszystkie zamordowane... Jest katem czy ofiarą? Bardzo dobrze poprowadzona intryga, dobrze zarysowane postaci. Humor słowny i sytuacyjny, mimo dość mrocznych zbrodni, zupełnie w moim stylu. Z pewnością sięgnę po kolejne powieści pani Hanny.

Pierwsza powieść cyklu wiślańskiego niezbyt mi się podobała. Czegoś mi w niej brakowało. A potem kolejne tomy są coraz lepsze, bardziej dopracowane, już tak nieprzegadane ale bardziej skupione na intrydze.
Tak jak i w poprzednich tomach, główny bohater ma za zadanie odnaleźć seryjnego mordercę.
Tym razem jest to policjantka z Cieszyna Benita a podejrzanym były gangster Aleksander, który był ostatnia osobą z którym spotkała się ofiara.
Benita od razu podejrzewa, że Alek jest niewinny bo po prostu ma alibi, ale okoliczności i kolejne morderstwa temu przeczą. Musi prosić o pomoc znanego nam już policjanta z Wisły Konrada i razem z jego żoną powoli dochodzą do wniosku, że Aleksandra ktoś po prostu wrabia...ale dlaczego?
Bardzo dynamiczna akcja pędzi do przodu. Prócz dobrego śledztwa mamy również bardzo ciekawe tło obyczajowe, świetna intryga, tajemnice z przeszłości, jak również skomplikowane relacje Benity z podejrzanym z którym nawiązuje romans.
Nie brak również znajomych z...

czytanienaplatanie | 2019-03-25
Przeczytana: 21 marca 2019

Kolejny kryminał autorki, który pochłonęłam w mgnieniu oka. Autorka idealnie łączy wątek kryminalny z obyczajowym sprawiając, że tak bardzo angażujemy się w losy bohaterów.

Tym razem na główny plan wysuwa się pani komisarz z hiszpańskim temperamentem Benita Herrera.

Prowadzi śledztwo w sprawie morderstw kobiet, w których ułożenie ciał i znalezione rekwizyty wskazują na podłoże religijne. Nie ma wątpliwości, że kolejny seryjny morderca grasuje w okolicy Cieszyna i Bielska Białej. Wspólnie z inspektorem Konradem i jego pełną ukrytych talentów małżonką, próbują rozpracować motywy zabójcy i odkryć jego tożsamość.

Benita angażuje się w skomplikowaną relację z byłym gangsterem, która zaczyna wychodzić poza ramy policjantka-podejrzany.

Czy policjantom uda się trafić na ślad przestępcy i zapobiec kolejnym zbrodniom? Czy inspektor Herrera poniesie konsekwencje swojej ryzykownej znajomości?

Kryminały autorki czyta się lekko poprzez równoważenie okrutnych zbrodni dobrymi cechami...

Renax | 2016-06-06
Przeczytana: 21 stycznia 2016

Akcja książki jest ciekawa, prowadzi wartko dzięki przeplataniu się napięcia związanego z prowadzoną sprawą i wątkami osobistymi policjantów. Miłość, mobbing, zazdrość w pracy i rywalizacja. A do tego sprawa kryminalna, która osadza się wokół problemów ogromnych namiętności, ogromnego cierpienia i wynaturzeń natury ludzkiej.

Biblioteczka Rudej | 2017-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2017

To już niestety chyba ostatni tom z cyklu wiślańskiego.Świetnie napisany kryminał z wątkiem romansowym,czyli to co tygryski lubią najbardziej:)
W trzeciej części na pierwszy plan wysuwa się były gangster Aleksander, ktorego znamy już z poprzednich części.
Strasznie żałuję,że to już koniec,a Pani Hanna nadal pozostaje moim odkryciem roku i śmiało mogę powiedzieć,że jej książki mogą stanąć w szranki z tak poczytnymi autorami skandynawskimi.

boziaczek | 2017-08-17

"Otulone ciemnością" to już trzecia i żywię gorącą nadzieję, że nie ostatnia powieść z cyklu wiślańskiego. Hanna Greń znów nie daje spać swojemu czytelnikowi. Dopóki nie skończę czytać, nie potrafię tej książki odłożyć. Tak jak w swoich poprzedniczkach, głównym wątkiem jest sprawa seryjnego mordercy kobiet, ale za każdym razem autorka tak sprawie żongluje fabułą, że nie ma czasu na nudę. Świetni bohaterowie, szybka akcja, czego więcej trzeba. No i jeszcze ten ironiczny humor.
Nic dodać, nic ująć. Polecam!

Jest to trzecia część serii i uważam, że najlepsza ze wszystkich.
Właśnie takimi powieściami się zachwycam.
Tajemniczość, intrygi oraz nienachalny wątek miłosny. Dopracowane tu jest wszystko do ostatniego szczegółu. Autorka wykreowała wyśmienitą historię oraz wiarygodnych, ciepłych i zróżnicowanych bohaterów, których z każdą częścią poznajemy coraz bardziej i oplotła to wszystko niepokojącą atmosferą.
Dla mnie ta seria stała się wspaniałym odkryciem. Przekonała mnie, że nawet wśród zalewu polskich książek wciąż mogą zdarzyć się perełki.

Więcej na

zeberka363 | 2018-05-25
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 22 maja 2018

Kolejna wciągająca kryminało-obyczajowa powieść p.Greń.
Fajnie się czytało,ale jak na 3cią książkę z serii to nie potrzebnie jest tyle przypomnień o tym co się działo wcześniej z bohaterami-jeśli czytający wcześniejszych nie czytał,a ta książka go zaciekawi to z chęcią sięgnie po poprzednie ;-)
Polecam!