Miłosne cierpienia umarłych

Tłumaczenie: Ula Knap
Seria: JUNJI ITO - kolekcja horrorów
Wydawnictwo: J.P. Fantastica
死びとの恋わずらい (Shibito no Koiwazurai)
komiksy
norimenai

„Czy mógłby mi pan powróżyć?”. W mieście Nazumi niezwykle popularne są uliczne wróżby – niemal w każdej chwili ktoś w jakimś jego zakątku chce poznać swoją przyszłość. Przepowiada się ją na podstawie słów pierwszego napotkanego przechodnia. Ale w zasnutych mgłą uliczkach można spotkać coś więcej niż tylko proszących o radę nieznajomych. To świat, w którym cienie przeszłości są wciąż żywe i niebezpieczne, a miłość i śmierć nie wykluczają się wzajemnie...

źródło opisu: JPF, 2016

źródło okładki: http://jpf.com.pl/

Herbaciarka | 2019-08-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Manga
Przeczytana: czerwiec 2019

"Miłosne cierpienia umarłych" jest rewelacyjną mangą, potrafi przestraszyć i trzyma w napięciu. Jest świetnie narysowana i co ważne - nie jest to jedna historia, ale opowieść mająca kilka rozdziałów. Opowiada o małej mieścinie, w której istnieje zwyczaj wystawania na rogach ulic i pytania nieznajomych o radę. Całość robi naprawdę mocne wrażenie. Zdecydowanie polecam :)

Merenbast | 2018-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2018

Junji Ito jak zwykle stworzył historię makabryczną i nieprzewidywalną. Nie rozpisując się zbytnio, polecam wszystkim miłośnikom horroru, gdyż Ito jest dla mangi tym, czym Lovecraft był dla literatury.

Hari_Seldon | 2017-09-19
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 26 sierpnia 2017

Świat ulicznych japońskich wróżb. Głównym bohaterem jest tu licealista, który w przeszłości w wyniku lekkomyślnie wypowiedzianej wróżby spowodował śmierć pewnej kobiety. Obecnie parę lat po tym zdarzeniu w okolicy zaczyna dochodzić do przerażających zdarzeń spowodowanych przez wróżby tajemniczego chłopaka w czerni.

Tytułowa historia jest naprawdę dobra. Niczym w „Uzumaki” obserwujemy tu różne formy ludzkich obsesji dotyczących wróżb – z komicznych szybko stają się przerażające. W tym wszystkim rozgrywa się dramat głównego bohatera dręczonego wyrzutami sumienia – można się zastanawiać czy czasami nie zasłużył on sobie na taki los. Podobało mi się w jaki sposób zaprezentowano wyjaśnienie zagadki – jest jedynie sugestią i nie daje jasnej odpowiedzi. Bardzo pomysłowe było też zakończenie – dające jakąś nadzieję. Warto przy tym docenić pewne elementy poznawcze – poznajemy tu obce w Europie wróżby uliczne.

Rysunki są dopracowane. Tonące we mgle ulic tworzą klimat tajemnicy i grozy....

ZCYKLU | 2016-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2016

Nie wszystkie rojenia Junjiego Ito powodują tym razem dreszcze, ale zaprezentowane pomysły są w większości na tyle interesujące, że warto się z tą pozycją zapoznać. Umysł mangaki to z pewnością niesamowite miejsce – jakkolwiek jest skrajnie niegościnne i niekiedy wywołuje obrzydzenie – a obcowanie z nim to wyjątkowe doświadczenie. Dlatego też każda okazja do (krótkiej) wizyty w tej spotworniałej rzeczywistości pełnej niewyjaśnialnych fenomenów to dla miłośników horroru gratka na miarę nowej powieści Stephena Kinga, nie do przegapienia zwłaszcza dla wielbiciela opowieści grozy z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Cała recenzja do przeczytania na: http://zcyklu.pl/na-czasie/459/Cierpienia-mlodych-umrzykow.