Kobieta pułkownika

Okładka książki Kobieta pułkownika Daniel Katz
Okładka książki Kobieta pułkownika
Daniel Katz Wydawnictwo: Czarne Seria: Inna Europa, Inna Literatura literatura piękna
Inna Europa, Inna Literatura
Laituri matkalla mereen
Czarne
2007-01-01
2007-01-01
978-83-7536-013-4
Sebastian Musielak
literatura fińska Henryk Watra Bałkany

Nieoczywisty romans z wojną w tle, i tą niedawną na Bałkanach i i dużo wcześniejszą, rosyjsko- fińską.
Powieść ma coś w sobie z ducha Mrożka i Kafki . Operuje odniesieniami do literatury światowej, muzyki, historii.

Napisana przez Fina żydowskiego pochodzenia. Bardzo oryginalna, klimatyczna, zaskakująca.

Czasami lubię sączyć lekturę niczym dobry trunek, powoli przesuwając kartki. W przypadku „Kobiety pułkownika” ta metoda nie sprawdziła się. Trzeba czytać w odpowiednim tempie: szybko i namiętnie, dopiero wtedy zauważalny będzie walor tej książki. Ciekawe połączenie fińskiego chłodu oraz bośniackiej żywiołowości, nie tylko na polu uczuciowym, ale i historycznym. Dla mnie największe wrażenie zrobiła postać Iovana, bardzo podobały mi się sceny z jego udziałem. Książka trudna do jednoznacznej oceny, być może nie wszystkim będzie podobał się sposób narracji. Ale warto spróbować.

Ta pozornie melodramatyczna historia ma w sobie to, co lubię najbardziej. Jest bardzo dobrze napisana, pięknym językiem który zachwyca już od pierwszej strony. Pozornie banalna historia nabiera drugiego i kolejnego dna- krwawa historia wojen bałkańskich rzuca nowe światło na nowo poznanych bohaterów. Każde z nich niesie w sercu coś więcej niż smutne wspomnienia…

Zakochanie, zauroczenie, taki stan, że nie wiadomo, utrzymywać przy życiu, czy dobić lepiej. Naprawdę, na co dzień za mało mamy szaleństwa aby raczyć się jeszcze tymi różowymi, przyciasnymi okularami? Ale natura jest mądra, niczego nie robi bezinteresownie, nie ogłupia bez sensu. To jej sprawka, a jej wierzę bez zastrzeżeń. A więc cóż pozostaje, trzeba poddać się tej machiavellicznnej machinacji, wcisnąć na nos szkła i czekać cierpliwie aż rozszalałe zmysły się uspokoją. Kiedyś. Za niedługo;)

Znakomita książka .

Znakomita książka .

Książka dość dziwna.. Głównymi bohaterami są Henryka Watry- nauczyciela historii, tytułowego pułkownika i jego żony. W bardzo dziwnych okolicznościach te trzy postaci spotykają się. Pułkownik jest bardzo stary i ślepy, lecz ma piękną bałkańską żonę, w której zakochuje się Henryk. W międzyczasie poznajemy historię wojny na Bałkanach oraz dzieje Mavry- żony pułkownika i jej rodziny w tym okresie. Dowiadujemy się o zawiłych dziejach i okrutnych historiach, a z drugiej strony poznajemy w dość ironiczny sposób z dozą czarnego humoru bieżące losy bohaterów. Dla fanów tematyki bałkańskiej książka może być ciekawą odmianą. Dla osób, które nie znają zagadnienia raczej ciężko będzie ją zrozumieć.

na początku zaintrygowało mnie streszczenie (mocno egzotyczny mariaż Skandynawii i Bałkanów). potem objętość, która w miarę rozwoju akcji zdecydowanie była dodatkowym atutem.
aż do momentu, w którym dotychczas powoli i mądrze odsłaniane losy tytułowej kobiety pułkownika zaczynają być tak nieprawdopodobne, że czekałam prawdę mówiąc kiedy wylądują kosmici… a to i tak w najlżejszym wariancie!

akcja przed finałem podkręcona do maksimum, a finał? no cóż… jakby autorowi zabrakło pomysłu na sensowne rozwiązanie namotanych wątków z zachowaniem dotychczasowej konwencji powieści albo jakby niespodziewanie postanowił ulitować się nad bohaterami, których losy zdawały się zmierzać do spektakularnej zbiorowej katastrofy.

jeśli zaś pomysłem samym w sobie było rozwiązanie fabuły w taki właśnie sposób, to ja osobiście jestem rozczarowana i byłabym zdecydowanie za wspomnianą katastrofą. miałaby więcej sensu. a tak cała para poszła w gwizdek

Bardzo dobra powieść, choć dla mnie momentami nużąca. Przede wszystkim napisana bardzo zgrabnie i ciekawie. Z zaskakującym zaskoczeniem, które dręczy czytelnika jeszcze długą chwilę po skończeniu. Polecam.

"Pewność jest jak cień. Nieosiągalna."
Dawno nie czytałam tak dobrej książki. Ma w sobie to coś.

"Pewność jest jak cień. Nieosiągalna."
Dawno nie czytałam tak dobrej książki. Ma w sobie to coś.

Bardzo dobra książka w starym stylu. Opis z tyłu okładki doskonale oddaje moje odczucia po skończeniu powieści: "Zupełnie niedzisiejsza książka. Napisana z elegancją i powściągliwością, na jaką młodych autorów już nie stać. (...)Nikt tu nie jest tym, kim się wydaje. Nikt nie mówi prawdy. (...) Nie odszyfrujemy nawet, kto okazał się winowajcą, a kto ofiarą. Katz najpierw paraliżuje czytelnika zawiłą grą emocji, po czym rozwiązuje supełek, jakby to była dziecięca igraszka. I zostawia nas oniemiałych."
Wspaniała.

• Literatura fińska