Kobieta pułkownika

Seria: Inna Europa, Inna Literatura
Wydawnictwo: Czarne
Laituri matkalla mereen
978-83-7536-013-4

Pewnego burzowego wieczoru Henryk Watra, nauczyciel historii, wychodzi z domu, by naprawić naderwany przez wzburzoną wodę pomost. Jednakże deski ulegają sile żywiołu i unoszą mężczyznę w dół rzeki. Jego podróż kończy się równie niespodziewanie na pomoście przynależącym do domostwa niewidomego pułkownika. Nauczyciel jeszcze nie wie, że to zdarzenie na zawsze odmieni jego życie. W jego uporządkowany świat - wraz z pułkownikiem Muskiem, jego piękną i tajemniczą żoną, Mavrą, oraz wiernym przyjacielem, Jovanem - wkroczą naraz: płomienne uczucie i prawdziwa Historia z wojną bałkańską w tle.

Daniel Katz w niezwykle umiejętny sposób połączył fiński dystans i chłodny racjonalizm z bałkańską energią i namiętnością. "Kobieta pułkownika" to powieść dowcipna i pełna emocji, w sam raz na zimowe wieczory.

ZARAZA | 2014-01-24
Przeczytana: styczeń 2014

Bardzo dobra powieść, choć dla mnie momentami nużąca. Przede wszystkim napisana bardzo zgrabnie i ciekawie. Z zaskakującym zaskoczeniem, które dręczy czytelnika jeszcze długą chwilę po skończeniu. Polecam.

littlelesssweet | 2014-11-15
Przeczytana: 14 listopada 2014

na początku zaintrygowało mnie streszczenie (mocno egzotyczny mariaż Skandynawii i Bałkanów). potem objętość, która w miarę rozwoju akcji zdecydowanie była dodatkowym atutem.
aż do momentu, w którym dotychczas powoli i mądrze odsłaniane losy tytułowej kobiety pułkownika zaczynają być tak nieprawdopodobne, że czekałam prawdę mówiąc kiedy wylądują kosmici… a to i tak w najlżejszym wariancie!

akcja przed finałem podkręcona do maksimum, a finał? no cóż… jakby autorowi zabrakło pomysłu na sensowne rozwiązanie namotanych wątków z zachowaniem dotychczasowej konwencji powieści albo jakby niespodziewanie postanowił ulitować się nad bohaterami, których losy zdawały się zmierzać do spektakularnej zbiorowej katastrofy.

jeśli zaś pomysłem samym w sobie było rozwiązanie fabuły w taki właśnie sposób, to ja osobiście jestem rozczarowana i byłabym zdecydowanie za wspomnianą katastrofą. miałaby więcej sensu. a tak cała para poszła w gwizdek

Mario | 2012-03-28

Książka zrobiła na mnie przeogromne wrażenie. Byłem wtedy w takim momencie życia, że bardzo do mnie mówiła i o mnie mówiła. Jednakowoż poleciłem ją temu i owemu i usłyszałem równie zachwycone zachwyty. Zatem? Zatem cudo.

lalaith | 2013-10-01
Przeczytana: 30 września 2013

"Pewność jest jak cień. Nieosiągalna."
Dawno nie czytałam tak dobrej książki. Ma w sobie to coś.

kajkosz | 2013-09-25
Przeczytana: 25 września 2013

Bardzo dobra książka w starym stylu. Opis z tyłu okładki doskonale oddaje moje odczucia po skończeniu powieści: "Zupełnie niedzisiejsza książka. Napisana z elegancją i powściągliwością, na jaką młodych autorów już nie stać. (...)Nikt tu nie jest tym, kim się wydaje. Nikt nie mówi prawdy. (...) Nie odszyfrujemy nawet, kto okazał się winowajcą, a kto ofiarą. Katz najpierw paraliżuje czytelnika zawiłą grą emocji, po czym rozwiązuje supełek, jakby to była dziecięca igraszka. I zostawia nas oniemiałych."
Wspaniała.

lea88 | 2016-01-22

Książka dość dziwna.. Głównymi bohaterami są Henryka Watry- nauczyciela historii, tytułowego pułkownika i jego żony. W bardzo dziwnych okolicznościach te trzy postaci spotykają się. Pułkownik jest bardzo stary i ślepy, lecz ma piękną bałkańską żonę, w której zakochuje się Henryk. W międzyczasie poznajemy historię wojny na Bałkanach oraz dzieje Mavry- żony pułkownika i jej rodziny w tym okresie. Dowiadujemy się o zawiłych dziejach i okrutnych historiach, a z drugiej strony poznajemy w dość ironiczny sposób z dozą czarnego humoru bieżące losy bohaterów. Dla fanów tematyki bałkańskiej książka może być ciekawą odmianą. Dla osób, które nie znają zagadnienia raczej ciężko będzie ją zrozumieć.

bery | 2011-05-15
Przeczytana: 15 maja 2011

Szkoda czasu. Nie polecam. Chyba, że ktoś ma problemy z zasypianiem to jako środek nasenny - bardzo dobra. Ale jak toś lubi snobować się w literaturze skandynawskiej a do tego dochodzą Bałkańskie motywy - to koniecznie przeczytać.

Paulina777 | 2016-02-17

Znakomita książka .