Okładka książki Przystanek Barcelona. Mañana, fiesta i herbata po obiedzie, czyli Polka w Hiszpanii Katarzyna Wolnik-Vera
Katarzyna Wolnik-Vera Wydawnictwo: Burda Publishing Polska literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Burda Publishing Polska
2016-01-01
2016-01-01
Hiszpania Barcelona podróże

1964

Przewodnik, ale taki, jaki lubię. Pokazujący zarówno znane atrakcje Barcelony, jak też miejsca mające dla Autorki znaczenie osobiste. Stanowiący zaproszenie do miasta z jednej strony gorącego, tętniącego życiem, wabiącego zapachami, kolorami. Z drugiej zaś strony pozwalającego zatrzymać się, cieszyć się chwilą, wytchnąć. Miło powspominać własne odkrywanie uroków stolicy Katalonii i wzmacniać chęć powrotu, by poznać więcej i lepiej.

Warto sięgnąć po tę książkę przed podróżą do Barcelony. Wymienionych jest w nich wiele miejsc wartych odwiedzenia, zarówno te bardziej, jak i mniej znane. Są też fragmenty poświęcone życiu Barcelończyków, ich kulturze, zwyczajom, tradycjom. Dla mnie jednak opisy były za mało treściwe, autorka raczej wyrażała własne odczucia niż przedstawiała istotne fakty czy ciekawostki dotyczące miejsc i obiektów w Barcelonie. Książka zawiera piękne zdjęcia, lecz nie zawsze były one odpowiednio dobrane do treści, niekoniecznie obrazowały to, o czym akurat autorka pisała. Lektura była ciekawa i przyjemna, lecz nie zaspokoiła wszystkich moich podróżniczych potrzeb.

Kolejna książka o Barcelonie za mną. Jak już wspomniałam, "choruję" na to miasto kilka ładnych miesięcy (jak i na całą Hiszpanię zresztą oraz język).
Barcelona Pani Katarzyny to nie tylko opisy atrakcji i ulubionych barów, ale coś co i mnie fascynuje, gdziekolwiek jestem:
ludzie oraz to jak i gdzie mieszkają. Zawsze zastanawia mnie co kryje się za zniszczonymi drzwiami, oświetlonym oknem czy balkonem pełnym kwiatów. Owszem biegam i ja z aparatem szukając ciekawych obiektów ale to tylko mały ułamek mojego "zwiedzania". Ukryte za bramami fontanny, schody prowadzące prawie na dachy budynków.. zwiedzanie bo coś jest modne? to nie dla mnie.
Sporą ciekawostką o której pisze Pani Katarzyna, jest bardzo mała powierzchnia mieszkań w mniej zamożnych dzielnicach (polecam filmy na popularnym kanale).
Więc gdy następnym razem zacznę znowu narzekać że nie mieszkam w pięknej Barcelonie, przypomnę sobie te obrazy lub pomarzę o luksusach Eixample.

Dużo ciekawostek, przydała się podczas wyjazdu do Barcelony.

Dużo ciekawostek, przydała się podczas wyjazdu do Barcelony.

Doskonała książka - przewodnik. Duzo bywam w świecie ergo dużo czytam przewodników. Ten jest nietypowy. Nie dość, że dostarcza wiele potrzebnych informacji, ale podbarwiony jest miłością do Barcelony. Czytajac czuje sie, że autorka (oprowadza również grupy) jest w tym mieście zakochana. Wybiore sie do Barcelony jeszcze raz

Bardziej w kierunku przewodnika niż książki podróżniczej, czy nawet luźnej pisaniny o kulturze i ciekawostkach.
Nie wiadomo do końca czym chce być ta książka...

Nie wiadomo do końca czym chce być ta książka...

Bardzo wartościowa książka dla osób które wybierają się do Barcelony po raz któryś. Dużo ciekawostek i cennych informacji.

Jestem wielka miłośniczką szeroko pojętej kultury Hiszpanii. Fascynuje mnie podobieństwo i inność w stosunku do naszego kraju. Barcelona to jedno z miast, które nie ma do siebie podobnych. Zakochuje się w niej każdy, kto choć kilka zabytków widział na zdjęciach, a co dopiero osoba podróżująca po tym niezwykłym mieście. O tej niezwykłej miłości, fascynacji, poznawaniu opowiada Katarzyna Wolnik-Vera w książce „Przystanek Barcelona”. Młoda, energiczna Polka wyrusza do Katalonii – jednego z separatystycznych regionów Hiszpanii – zaskakującej ją mrozem, śniegiem i zimą, która rzadko się tu pojawia. Mimo tego podróżniczka nie zraża się. Stopniowo poznaje swoje nowe miejsce zamieszkania, odkrywa uroki miejsc nieodwiedzanych przez turystów, dzieli się swoimi doświadczeniami.
Na pierwszy rzut oka przyciągnie nas piękna, solidna okładka, wiele interesujących zdjęć pokazujących miejsca, które autorka uważa za ważne. Nie zabraknie też takich, które można zaliczyć do prywatnych, przez co przewodnik staje się bardziej osobisty. W to doświadczenie Katarzyny Wolnik-Very wprowadza nas również tekst poruszający osobiste wydarzenia, wyjaśniający przyczyny podróży, próby przetrwania i przystosowania się do nowego miejsca, fascynacje i stoczone walki. Autorka nie tylko dzieli się zaletami tego miasta, ale pisze również o jego wadach, a jedną z nich są liczne dziury w murach (np. przy kratkach wentylacyjnych) sprzyjające przemieszczaniu się zwierząt.
Katarzyna Wolnik-Vera prowadzi nas ulicami, opisuje je, pozwala zarazić nam się czarem tego miasta. Poznamy troszkę historii, dowiemy się o teraźniejszości oraz odkryjemy emocje wywoływane przez te miejsca. W książce znajdziemy wiele cennych, praktycznych informacji, pozwalających zwykłemu podróżnikowi odnaleźć się w nowym miejscu. Liczne informacje dotyczące możliwości uzyskania pomocy, bogactwa kuchni, architektury, możliwości lokomocyjnych pozwolą naprawdę bardzo dobrze przygotować się do mieszkania w Barcelonie.
Wielkim plusem jest bezpośredniość autorki, jej otwartość do dzielenia się osobistymi doświadczeniami. Prosty, żywy język sprawia, że lekturę czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Wchodząc w świat prezentowany przez Katarzynę Wolnik-Verę mamy wrażenie, że czytamy opowieść o jej życiu w określonym mieście. Język, jakiego używa autorka bardzo przemawia do wyobraźni. Z technicznych elementów troszkę zaskoczyła mnie cienka okładka zestawiona ze solidnymi stronami. Grube, lekko śliskie kartki sprawiają, że jest to książka dość ciężka, ale też i solidna.
Myślę, że książka będzie doskonałym wstępem do podróży do Barcelony. Polecam wszystkim zainteresowanym poznawaniem Hiszpanii.

Czytałam już cała masę przeróżnych książek o tematyce podróżniczej i wiecznie mi mało. Bardzo lubię takie lektury. A już w szczególności te, które opisują miejsca, do których pewnie nigdy nie uda mi się dotrzeć osobiście. Tak w sumie to nawet nie żałuję. Zdecydowanie bardziej wolę zwiedzać naszą piękną ojczyznę. Ale ciekawość jak jest tam gdzieś dalej - zawsze zwycięża. I stąd na półce w mojej biblioteczce tyle lektur o wyprawach gdzieś w nieznane. Była już Mongolia, Tybet, Chiny... A dziś zabieram Was do Barcelony!

Książka, którą chciałabym Wam dziś polecić nie jest takim typowym opowiadaniem o jakiejś egzotycznej podróży. W zasadzie trudno nazwać tą książkę opowiadaniem w jakikolwiek sposób. Bo wystarczy zerknąć do środka by przekonać się, że autorka tejże lektury miała zupełnie inny pomysł na pokazanie nam tego odległego kraju. Nie ma tu żadnych opisów wyprawy, nie ma wędrówek i związanych z nimi przygód. Ta lektura przypomina bardziej przewodnik po tym kraju. Książkę instruktażową - idealną dla każdego, kto zamierza zwiedzić Barcelonę. Z tą lekturą z pewnością nic go nie ominie :)

Tak więc co znajdziemy w tym albumie? Przede wszystkim bardzo dużo pięknych zdjęć przedstawiających miasto z różnych ujęć i o różnych porach dnia i nocy. Są też zdjęcia prywatne autorki tej książki. Do opisów ogólnych miasta są dołączone własne doświadczenia narratorki z poznawania poszczególnych miejsc jak i tubylców. Katarzyna Wolnik-Vera prowadzi nas poszczególnymi ulicami i opisuje ich klimat, jak wyglądają, jak wyglądał ich rozwój od dawnych czasów do dnia teraźniejszego. Z jednej strony te dokładne opisy dają nam namiastkę tego miejsca i czujemy się jak byśmy się tam znajdowali, ale z drugiej strony najlepiej byłoby być na miejscu w Barcelonie z książką i porównywać, szukać opisanych miejsc. Jest tu także wiele na temat kuchni, architekturze itp. Nie zabraknie także rozdziału dotyczącego Fiesty :) Na końcu książki są podstawowe informacje techniczne przydatne dla turysty, czyli jakie są obyczaje, gdzie się przespać, gdzie zjeść, gdzie można zobaczyć coś ciekawego. Dodatkowo są podstawowe informacje o najpotrzebniejszych numerach telefonów, ambasadach i innej pomocy udzielanej dla przyjezdnych.

Jak widzicie sporo tego prawda? Ale spokojnie, jeśli myślicie, że po tę książkę powinien sięgnąć tylko ten kto planuje w niedalekiej przyszłości wyjazd do Barcelony - to się grubo myli. Fakt, jest w niej sporo informacji technicznych związanych z tym gdzie, jak i dlaczego. Ale jest tu także całkiem sporo wiedzy na temat samego kraju, zwyczajów tamtejszej ludności, tradycji, jadłospisu i wiele wiele więcej. Znajdziemy tu cała masę równych ciekawostek nie tylko o samej Barcelonie ale również o ludziach ją zamieszkujących. Są opowieści z życia w tym uroczym zakątku. Bardzo fajnie się to czyta, naprawdę.

Ta książka jest również pięknie wydana. Co prawda brakuje mi w niej twardej grubej oprawy, do jakiej wydawnictwo już dawno mnie przyzwyczaiło w tego typu publikacjach, ale ta tutaj także nie jest najgorsza. Oprawa jest bowiem miękka, ale laminowana. Ma skrzydełka, na których znajduje się kilka słów na temat autorki tej książki oraz miasta, o którym za chwilkę będziemy czytać. Papier wewnatrz jest gruby i śliski. Niby nie ma to większego znaczenia, szorstki i pożółkły też ma swój urok. Ale na takim na pewno znacznie ładniej i ciekawiej prezentują się zdjęcia, których jak wiecie tu nie brakuje.A trzeba przyznać, że wszystkie bez wyjątku są fantastyczne. Kolorowe, piękne fotografie, od których trudno oderwać wzrok. Im ich więcej oglądam, tym większą mam ochotę odwiedzić ten zakątek świata i napawać się tymi widokami w rzeczywistości.

Podsumowując, ta książka jest bardzo fajna. Czyta się ją z przyjemnością, choć może nie do końca zawiera ona to wszystko, czego oczekiwałam. Ale to nie szkodzi, bo taka bardziej poradnikowa wiedza dla takiej ciekawskiej osoby jak ja też jest dobra. Lubię czytać o innych miejscach na ziemi, lubię je poznawać chociaż w taki sposób, skoro sama osobiście nie mogę się do nich wybrać. I ta książka jeśli chodzi o informacje dotyczące Barcelony z pewnością mnie nie zawiodła. Jest tu chyba wszystko, co tylko może być. Choć nie... Mnie brakuje tu tylko mapy miasta z oznaczonymi najciekawszymi zabytkami lub miejscami wspomnianymi w książce. Ten szczegół to byłaby taka kropka nad i. Ale i bez tego cieszę się, że miałam okazję po nią sięgnąć. Według mnie jest cudna. Polecam!

Dodanie tej książki do przeczytanych jest lekko naciągane, ponieważ nie sposób tej książki czytać jak np. powieść, znacznie lepiej ją systematycznie przekartkowywać. Jest to bardzo ładnie wydany przewodnik - kopalnia wiedzy o zwyczajach, miejscach wartych zobaczenia oraz ciekawostek z codziennego życia w tym mieście. Pod tym względem "Przystanek Barcelona" jest strzałem w dziesiątkę! Gdzie kupować ubrania i książki, które kościoły warto zobaczyć, jakie atrakcje nas czekają w poszczególnych miesiącach, gdzie i co warto zjeść - to i wiele innych można znaleźć w środku. Jeśli ktoś planuje wyjazd - polecam, jeśli ktoś jest ciekaw tego miasta również, aczkolwiek momentami jest takie przeładowanie informacjami, że nie sposób wszystko zapamiętać. Dodatkowym atutem jest piękne wydanie - dobry papier i mnóstwo zdjęć.

Podsumowując - polecam wszystkim poszukującym ciekawego przewodnika po tym mieście oraz tym, którzy planują wyjazd (również do pracy!) do Barcelony/Katalonii. Pozostałym raczej niekoniecznie, ponieważ większość informacji przydaje się raczej tylko na miejscu.

• Podróżnicze
  • Barcelona