„O nas bez nas”. Historia Polski w historiografiach obcojęzycznych

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
6 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna

Niniejsza książka jest plonem sympozjum poświęconego jednemu z czterech tematów głównych XVII Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich w Krakowie (16-18 września 2004 r.), którego zadaniem było ukazanie poglądów na dzieje Polski i miejsca polskiej problematyki w w wybranych historiografiach obcych. Zawiera rozszerzone wersje wygłoszonych referatów, pióra wybitnych historyków, reprezentujących historiografie: amerykańską, francuską, niemiecką, rosyjską, litewską, białoruską, ukraińską, węgierską i czeską. Pod względem problem owym przedstawiają one dwa nurty zainteresowań. Pierwszy dotyczy obrazu historii Polski ukazywanego w obcojęzycznych podręcznikach szkolnych i akademickich oraz syntezach adresowanych do szerszego grona czytelników. Drugi śledzi kierunki, zakres i metody badań zagranicznych historyków nad dziejami Polski oraz ich wyniki przedstawiane w monografiach, artykułach i innych publikacjach naukowych.

Nina | 2012-02-26
Przeczytana: 24 lutego 2012

Po dłuższym zastanowieniu stwierdziłam, że szkoda byłoby zostawić tę książkę bez jakiejkolwiek opinii na jej temat. Dlatego dodaję swoją, choć odmienną od tych, które zazwyczaj pisywałam.

Nie będę tutaj oceniała żadnych walorów artystycznych, wydania. Nie napiszę również co sądzę o treści jako takiej, bo to mija się z celem. Czuję natomiast, że powinnam napisać po prostu: bardzo ciekawa pozycja.
Oczywiście dla kogoś, kto nie czytuje literatury naukowej może być bardzo nużąca ze względu na dużą ilość wymienianych autorów, tytułów, ale o to w niej chodziło (między innymi).
Ad rem. W literaturze naszych sąsiadów informacje o Polsce są przekazywane w miarę rzetelny sposób (Mówiąc oczywiście o konkretnych okresach, bo na przykład o informacjach przekazywanych w czasie istnienia ZSRR nie zawsze można mówić jako „rzetelnych”. Każdemu wiadomo, że państwa bloku wschodniego nie ujawniały wszystkich faktów- a to by było jeszcze pół biedy, gdyby nie fakt przeinaczania niektórych wydarzeń...

Andrzej | 2012-02-07
Na półkach: Przeczytane, 2012