Z przeszłości Armenii. Legendy, baśnie, opowieści

Wydawnictwo: Fundacja Dziedzictwa i Kultury Ormian Polskich
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
armenia, baśnie, legendy
Luna

Nakładem Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich ukazała się kolejna niezwykła publikacja. "Z przeszłości Armenii" - bo taki nosi tytuł - to zbiór ormiańskich legend, baśni i opowieści autorstwa cenionego ormiańskiego geografa, etnologa, językoznawcy i historyka - Stepana Lisicjana (1865-1947). Książka ukazała się w przekładzie z języka wschodnioormiańskiego, którego dokonał...

Książka ukazała się w przekładzie z języka wschodnioormiańskiego, którego dokonał armenista, prof. Andrzej Pisowicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego. On też opatrzył zbiór licznymi przypisami, które wzbogacają wiedzę czytelnika o kulturze, historii i języku Ormian. Autorem ilustracji jest zaś Tigran Vardikyan - ceniony ormiański artysta-rysownik mieszkający w Polsce.

Całość stanowi pierwsze takie w polskiej literaturze kompendium wiedzy o tradycjach kultury ormiańskiej. Jest to lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy interesują się Armenią i Ormianami.

źródło opisu: wydawnictwo

źródło okładki: własne

Luna | 2016-05-06
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 06 maja 2016

Interesująca pozycja. Przybliża w ogólnym zarysie bóstwa i legendarnych protoplastów ormiańskich. Najbardziej zaciekawiła mnie informacja, jakoby wg Ormian wieża Babel została zbudowana nie z pychy człowieka i chęci dosięgnięcia nieba, a za strachu przed kolejnym potopem. Pierwszy raz spotkałam się z taką interpretacją, ale jakoś ta wersja wydaje mi się bardziej prawdopodobna od tradycyjnej.
Książka bardzo starannie opracowana, w oko wpadła mi tylko jedna literówka. Wolałabym też tradycyjne przypisy wyjaśnione od razu u dołu strony, a nie na końcu książki, to zbiór opowieści i legend, a nie monografia naukowa. Ciągłe bieganie na koniec książki było irytujące, a gdy się czytało same przypisy, nie zawsze było wiadomo, do czego się odnoszą.