porwanie, Chmielewska,
Beata-Chiara

Partię brydża w domu Joanny przerywa wtargnięcie policji, która poszukuje porwanej... Joanny Chmielewskiej. Porywacze rządają okupu i grożą okaleczeniem uprowadzonej. Kto został porwany i przez kogo? Tę zagadkę postara się rozwiązać sama zainteresowana...

źródło opisu: http://www.olesiejuk.pl/

źródło okładki: http://www.olesiejuk.pl/

lenami | 2019-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2019

Zdecydowanie nie jest to najlepsza książka Chmielewskiej. Wyjątkowo mnie wynudziła, jak chyba żadna tej autorki.

Anna | 2019-06-04

Zdecydowanie dałam się porwać "Porwaniu"; po raz kolejny świetnie się odnalazłam w tym chaosie Joanny Chmielewskiej i ubawiłam się świetnie... uwielbiam jej styl i język.

Vemona | 2019-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2019

Cóż, to wyraźnie okres schyłkowy pisarki. Akcja nie toczy się w ogółe, polega tylko na siedzeniu przy stole i wysłuchiwaniu rozmaitych relacji na temat porwań.
Ktoś coś słyszał, ktoś słyszał o kimś, kogoś wezwano, żeby opowiedział, co słyszał - a w międzyczasie informacje, że u autorki jak zawsze nie ma co jeść, ale bez przerwy wszyscy coś jedzą. Przy okazji autorka w dobitny sposób wyraża swoje poglądy na temat odmienności - a przecież wszędzie deklarowała daleko idącą tolerancję, o ile coś nikogo nie krzywdzi.

Przykro czytać taki wykwit twórczości, kiedy ma się w pamięci doskonałe, iskrzące się humorem i pomysłami powieści wcześniejsze, niechętnie, ale z pełnym przekonaniem oceniam nisko - to nie zasługuje na więcej.

Po książkę tę sięgnęłam z sentymentu do autorki - i jedyne, co ratuje tę powieść, to właśnie ów sentyment. Fabuła taka sobie, akcja w zasadzie nie istnieje, bohaterowie bez wyrazu, a język infantylny ("o, w kaczy kuper!"). Po prostu nie.

Aga W | 2018-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2018

Wciąż zaskakuje mnie ta autorka.. :)
Na pierwszy rzut oka możnaby powiedzieć, że nie ma w tej książce wiele dobrego.. Bohaterowie wprowadzani szybko, wielu na raz, styl jest momentami bardzo chaotyczny, akcja rozgrywa się wciąż w jednym miejscu.. Słowem, nie za ciekawie.
Ale...
Bohaterowie wprowadzenie są w takim stylu, są tak charakterystyczni, że nie sposób ich pomylić, czy po kilku stronach zastanawiać się kim jest człowiek o którym teraz mowa,styl broni się sam swoim poczuciem humoru i pewną lekkością (nawet w całym tym chaosie, który moim zdaniem jest po prostu czymś dla autorki tak naturalnym, że nie sposób go nie lubić), a akcja pomimo stałego miejsca brnie nieprzerwanie do przodu racząc nas ciekawymi zwrotami.
No i nonszalanckie zakończenie, które według mnie całkiem nieźle zamyka tę niekoniecznie poważną kompozycję.
Jednym słowem jestem pod coraz większym wrażeniem twórczości tej autorki. :)

Jolanta | 2017-03-30

Kolejna fajna książka naszej kochanej J.Ch.

książek: 2019
Efemeryda | 2017-03-24

Jest to co potrzebne, żeby uśmiech pojawił się na twarzy: humor i prościutka intryga. Przyjemne czytadełko. Nie intryguje, ale bawi. Dobra na jesienną chandrę.

Zuzanna | 2017-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2017

"Ze trzy albo cztery lata później dzwonił do nich ktoś, nie pamiętam już kto, z pytaniem, czy rzeczywiście Kaśka wróciła cała i zdrowa, bo mają właśnie podobną sytuację i porywacz kazał im się upewnić u osób doświadczonych, które mają to już odpracowane. Romek mówił, że zgłupieli doszczętnie i bardzo gorliwie zaświadczyli, że owszem, wszystko się zgadza, pełna kultura, porywacze na niezwykłym poziomie."

Pewnego zwyczajnego dnia spokój zebranych przy brydżu przyjaciół mąci wtargnięcie policji. Joanna Chmielewska została porwana! Czy aby na pewno? Okazuje się bowiem, że sama zainteresowana rzeczywiście przebywa w tym domu, jednak jest cała, zdrowa i ma się dobrze. To w końcu przecież jej własny dom i jej przyjaciele w nim zebrani... Szybko wychodzi na jaw, że nastąpiła fatalna pomyłka. Kto w takim razie został porwany, skoro złodzieje żądają pół miliona euro okupu, na domiar wszystkiego porwana osoba została pozbawiona ucha? I jaki związek z porwaniem mają inne wcześniejsze,...

Kamila | 2016-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2016

Cała Chmielewska, można się pośmiać i trzeba się skupić, żeby nadążyć za akcją. Ale czytywała lepsze książki jej autorstwa (stąd ocena). Niemniej, polecam dla relaksu :)

"Porwanie" było kilka lat temu moim pierwszym spotkaniem z autorką. I od tego spotkania rozpoczęła się ogromna miłość. Po czasie i przeczytaniu także jej wcześniejszych książek, szczególnie tych pierwszych, mam porównanie. I tak, uważam, że te najwcześniejsze powieści są najlepsze. Jednak... Jednak "Porwanie" jest inne. Jest równie dobre, jak poprzedniczki z wcześniejszych dekad. I nie jest to kwestia tylko sentymentu.
Wyobraźcie sobie, że siedzicie we własnym salonie, we własnym domu, gracie w brydża ze starymi znajomymi, a nagle drzwiami i oknami wpadają antyterroryści twierdząc, że jest tu przetrzymywana osoba, która tak naprawdę nie istnieje, bo to Wasz pseudonim literacki... Sprawa nie jest jasna, lecz bardzo podejrzana. Ostatecznie Wy wraz z przyjaciółmi oraz dwoma przedstawicielami służb mundurowych po cywilu, spędzacie długie godziny przy stole zasypanym kartami, jecie wykwintne potrawy pokroju odgrzewanych mielonych oraz ogromnych ilości pierogów i spożywacie wszelakie...