Sztuczne ognie

Wydawnictwo: Witanet
9 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
9788365482006
witanet

Sztuczne ognie to projekt stosunkowo eksperymentalny – pisany w formie dziennika dokumentującego „dni z życia”, nie pozwalający na odnalezienie miejsca ani czasu wydarzeń. Książka ma charakter beletrystyki autobiograficznej, bazująca na wydarzeniach z prawdziwego życia, istniejących miejscach i do bólu szczerych przemyśleniach, które nadają jej życie głównie ze względu na fakt, że wydarzyły się naprawdę. Prawdziwe życie w Sztucznych ogniach
zostało zmanipulowane halucynacjami i snami, które przeplatają się z prawdziwym światem i nie pozwalają mu na samoistne istnienie, zakłócając jego odbiór. Całości utworu towarzyszą komentarze muzyczne w przypisach, mające w zamiarze nie tylko sparafrazować utwory, ale zachęcić czytelnika do odsłuchania ich w trakcie tej psychodelicznej podróży – muzyka, która towarzyszyła zdarzeniom opisanym w Sztucznych ogniach.

Damian Małecki – urodzony w roku 1993, pracuje nad wieloma projektami, które podpisuje pseudonimem „Szopa”. Poza pisarstwem, które tyczy się prozy jak i poezji, do głównych zainteresowań autora należą malarstwo, rzeźba, fotografia analogowa oraz komponowanie muzyki. Wśród głównych inspiracji pisarskich warto wymienić Terry’ego Pratchetta, którego wyszukany sarkazm zainspirował wiele fragmentów Sztucznych ogni, oraz Charlesa Baudeleire’a i jego „Fleurs du mal”, będące najczęściej wspominaną przez autora inspiracją w poezji.

źródło opisu: http://www.witanet.net/sztuczne-ognie/

źródło okładki: http://www.witanet.net/sztuczne-ognie/

Kroociak | 2017-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Książkę pochłonęłam słowo za słowem, zdanie po zdaniu w kilka dni. Trywialnie uwypukliłam, jednak jest to istotne, że zwłaszcza nad konstrukcją zdań i dopasowaniem słów się zachwycałam. Podobały mi się muzyczne wstawki, (zainteresowałam się Bjork). Podobała mi się prostota, szczerość i normalność, szczypta magii, piękna scena pod dobrze znanym pekaesem, odwaga bohatera. Książka jest dobrze napisanym fragmentem życia kogoś, kto te życie czuje.