Oczy

Wydawnictwo: Warstwy
LubimyCzytać

Iwona Chmielewska to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych autorek książek obrazowych. Jej publikacje, w których istotną rolę odgrywa kunsztownie skonstruowana narracja wizualna, zostały nagrodzone wieloma prestiżowymi wyróżnieniami. Książka Oczy, która ukazuje się nakładem Wrocławskiego Wydawnictwa Warstwy, w 2013 roku otrzymała nagrodę Bologna Ragazzi Award, nazywaną „ilustratorskim Oscarem”.
Oczy to nie tylko opowieść o darze widzenia w świecie poznawanym i oswajanym za pomocą zmysłów, ale także o jego braku, ułomności spojrzenia i jego niewystarczalności.
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA
Wyróżnienie w 55. Konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2014 (dział - książki dla dzieci i młodzieży).
Książka wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej 2014.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

bibi | 2015-09-21
Przeczytana: wrzesień 2015

Czy można zrozumieć inność, doceniać ją? Czym jest tolerancja, nie widzenie, doświadczanie świata zmysłami? To nie zawsze ułomność, to także doskonałość. Treść i forma jest uniwersalna, minimum słów, maksimum obrazu, kolejny perfekcyjny picturebook autorki.

Mamatywna | 2015-04-28

Chmielewska kupuje jak leci, nigdy się nie rozczarowałam: http://www.mamatywna.pl/2015/01/oczy.html

Skakanka | 2014-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2014

Kolejne must have w wydaniu Iwony Chmielewskiej. Książka o relatywizmie, tolerancji, rozumieniu inności. Bardzo podoba mi się uzasadnienie bolońskiego jury dla tej książki (w 2013 roku dostała główną nagrodę podczas Bologna Children's Book Fair w kategorii fiction): ”(…)książka zmusza czytelnika do refleksji, każe myśleć w kategoriach porównań i zestawień. Ale przede wszystkim tworzy nierozłączne powiązanie między spojrzeniem i myśleniem - między naszym zdziwieniem, które wyrasta z uczenia się patrzenia na nowo, a zadowoleniem płynącym z wiedzy.(…)”. Piękne i bardzo prawdziwe, moja 7-letnia córka dokładnie tak patrzyła na tę książkę.

PolishPopkulturę | 2016-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2016

Czytam peany na cześć tego picturebooka i nie mogę uwierzyć własnym - nomen omen - oczom, że do kogoś taka forma w ogóle przemawia. Mnie nie przekonało, światopoglądu nie odmieniło, do refleksji nie skłoniło, i pewnie za dwa dni treść tej książeczki wyparuje mi z głowy. Choć fanom Paulo Coelho może się spodobać, a i głębię pewnie w tym odkryją niezmierzoną. Całej reszcie - stanowczo odradzam.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Kjuna | 2015-01-06
Przeczytana: 20 grudnia 2014

Rewelacyjna książka o doświadczaniu świata zmysłami, o odkrywaniu daru widzenia, jego doskonałości i ułomności za razem, o rozumieniu inności. O tym, jak wygląda świat poznawany za pomocą zmysłu wzroku, czy wszyscy używają ich w równym stopniu i co się dzieje, w przypadku, gdy ktoś nie widzi. Publikacja autorska toruńskiej graficzki, należy do tzw. książki artystycznej. Główny nacisk położony jest na stronę graficzną, niezwykłe rozwiązania ilustracyjne, natomiast tekst został ograniczony do minimum. Można ją sklasyfikować, jako książkę dla dzieci, jednak jej forma i treść jest uniwersalna. Została doceniona na festiwalu Bologna Ragazzi Award w 2013 r.

Bonnemort | 2017-03-05
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 05 marca 2017

Nietypowa publikacja, zmuszająca do refleksji i mówiąca o tym, że nawet inni jesteśmy równi i mamy takie same potrzeby oraz uczucia.

Abdita | 2015-03-11
Przeczytana: 11 marca 2015

moja opinia na:

freliks96 | 2018-06-09

Książka, która opowiada w piękny sposób o tym jak ważnym narządem zmysłu są nasze oczy. Opowiada również o tym, że osoby, które zmysłu widzenia są pozbawione, również mogą prowadzić normalne życie i funkcjonować tak jak ludzie, którzy dar widzenia posiadają. Jestem oczarowana tą krótką, ale niezwykle wzruszającą opowieścią.

Skrzydełko | 2018-09-16
skorpion279 | 2018-08-30