Oczy

literatura dziecięca
Warstwy
2016-01-01
2014-01-01

Okładka książki Bajki nasenne Ada Augustyniak, Katarzyna Bajerowicz, Ewa Beniak-Haremska, Tomasz Broda, Iwona Chmielewska, Maria Concejo Iwankowicz, Joanna Concejo, Maria Dek, Zosia Dzierżawska, Emilia Dziubak, Nika Jaworowska-Duchlińska, Mauko Małgosia Korczak, Magda Kozieł-Nowak, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Alessandra Michalska-Szwagierczak, Marek Niwald, Marta Niwald, Paweł Pawlak, Jola Richter-Magnuszewska, Robert Romanowicz, Joanna Rusinek, Marianna Sztyma, Elżbieta Wasiuczyńska, Daniel de Latour
Bajki nasenne Ada Augustyniak, Ka...
Okładka książki Mama zawsze wraca Iwona Chmielewska, Agata Tuszyńska
Mama zawsze wraca Iwona Chmielewska, ...

Bardzo lubię książki Iwony Chmielewskiej za ich kolażową formę, która jest jednocześnie bardzo minimalistyczna. Za głęboką treść ukrytą w prostej formie, w niewielkiej ilości słów. W "Oczach" też tak jest. Na każdej stronie są oczy, ale często zupełnie nieoczywiste, metaforyczne. Książka podkreśla, jak ważne jest to, że widzimy, choć często traktujemy wzrok za coś zupełnie oczywistego i naturalnego i go nie doceniamy. Równocześnie można nie widzieć, ale i tak doświadczać świata w jego pełni, bo nie zawsze chodzi o oczy. A takie poznawanie niewzrokowe świata nie musi być gorsze, jest po prostu inne.

Książka przeczytana też z prawie pięciolatkiem, któremu również się spodobała, ale oczywiście konieczne było wytłumaczenie niektórych fragmentów.

Niezwykła, rozbudzająca wyobraźnię i umiejętność patrzenia na różne rzeczy książka. Zdecydowanie polecam.

Książka, która opowiada w piękny sposób o tym jak ważnym narządem zmysłu są nasze oczy. Opowiada również o tym, że osoby, które zmysłu widzenia są pozbawione, również mogą prowadzić normalne życie i funkcjonować tak jak ludzie, którzy dar widzenia posiadają. Jestem oczarowana tą krótką, ale niezwykle wzruszającą opowieścią.

Nietypowa publikacja, zmuszająca do refleksji i mówiąca o tym, że nawet inni jesteśmy równi i mamy takie same potrzeby oraz uczucia.

Czytam peany na cześć tego picturebooka i nie mogę uwierzyć własnym - nomen omen - oczom, że do kogoś taka forma w ogóle przemawia. Mnie nie przekonało, światopoglądu nie odmieniło, do refleksji nie skłoniło, i pewnie za dwa dni treść tej książeczki wyparuje mi z głowy. Choć fanom Paulo Coelho może się spodobać, a i głębię pewnie w tym odkryją niezmierzoną. Całej reszcie - stanowczo odradzam.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Czy można zrozumieć inność, doceniać ją? Czym jest tolerancja, nie widzenie, doświadczanie świata zmysłami? To nie zawsze ułomność, to także doskonałość. Treść i forma jest uniwersalna, minimum słów, maksimum obrazu, kolejny perfekcyjny picturebook autorki.

Chmielewska kupuje jak leci, nigdy się nie rozczarowałam: http://www.mamatywna.pl/2015/01/oczy.html

moja opinia na:

moja opinia na:

Rewelacyjna książka o doświadczaniu świata zmysłami, o odkrywaniu daru widzenia, jego doskonałości i ułomności za razem, o rozumieniu inności. O tym, jak wygląda świat poznawany za pomocą zmysłu wzroku, czy wszyscy używają ich w równym stopniu i co się dzieje, w przypadku, gdy ktoś nie widzi. Publikacja autorska toruńskiej graficzki, należy do tzw. książki artystycznej. Główny nacisk położony jest na stronę graficzną, niezwykłe rozwiązania ilustracyjne, natomiast tekst został ograniczony do minimum. Można ją sklasyfikować, jako książkę dla dzieci, jednak jej forma i treść jest uniwersalna. Została doceniona na festiwalu Bologna Ragazzi Award w 2013 r.

Kolejne must have w wydaniu Iwony Chmielewskiej. Książka o relatywizmie, tolerancji, rozumieniu inności. Bardzo podoba mi się uzasadnienie bolońskiego jury dla tej książki (w 2013 roku dostała główną nagrodę podczas Bologna Children's Book Fair w kategorii fiction): ”(…)książka zmusza czytelnika do refleksji, każe myśleć w kategoriach porównań i zestawień. Ale przede wszystkim tworzy nierozłączne powiązanie między spojrzeniem i myśleniem - między naszym zdziwieniem, które wyrasta z uczenia się patrzenia na nowo, a zadowoleniem płynącym z wiedzy.(…)”. Piękne i bardzo prawdziwe, moja 7-letnia córka dokładnie tak patrzyła na tę książkę.

• Dla dzieci
  • Dziecięce