Czas przeszły | Past Tense t. | vol. 2: Zbiór | Collection

Wydawnictwo: MOCAK
sztuka
Snoopy

Publikacja Czas przeszły składa się z dwóch części: Komentarzy do prac zrealizowanych w latach 1980–1999 (autoreferat) oraz albumu fotograficznego Zbiór. Oba tomy są częścią spuścizny Mikołaja Smoczyńskiego przekazanej Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK przez spadkobierców. Jest to publikacja autorska, przygotowana oraz zakomponowana przez artystę. W pierwotnym założeniu oba tomy miały ściśle się uzupełniać. W ostatecznej wersji jednak artysta zrezygnował z pełnej współbieżności, tak że obie części pozostają w znacznym stopniu niezależnymi, choć uzupełniającymi się narracjami.
W tomie pierwszym znajduje się unikatowy tekst autorski poruszający aspekty teoretyczne, ideowe oraz techniczne tworzonej przez Smoczyńskiego sztuki. Tom drugi zawiera kreacyjne fotografie autora dokumentujące jego działania artystyczne. Wydawnictwo stanowi doskonałe źródło poznania tej części twórczości artysty, która była realizowana w konkretnych przestrzeniach ekspozycyjnych na czas trwania wystawy i zachowała się tylko w postaci dokumentacji.

źródło opisu: mocak.pl

źródło okładki: mocak.pl