Losy nieopowiedziane. Zagłada Żydów białostockich 1939–1945

Tłumaczenie: Krzysztof Godlewski
Wydawnictwo: Żydowski Instytut Historyczny
Der umkum fun bialistoker jidntum (1939–1945)
sterling

Rafael Rajzner – naoczny świadek zagłady białostockich Żydów. W czasie wojny stracił żonę i dwoje dzieci. Przeszedł przez getto, więzienie i kilka obozów: Stutthof, Auschwitz-Birkenau, Sachsenhausen, Mauthausen, Ebensee, Schlier. Był członkiem legendarnego „komanda fałszerzy”, zajmującego się produkcją podrobionych dokumentów i pieniędzy dla III Rzeszy. Książka jest kroniką życia i zagłady...

Książka jest kroniką życia i zagłady Żydów białostockich w czasie II wojny światowej. Na tle innych powojennych relacji na ten temat wyróżnia się bogactwem szczegółów historycznych i faktów. Opisuje kolejno wybuch wojny, przebieg okupacji sowieckiej, dzieje getta białostockiego aż do jego likwidacji w sierpniu 1943 roku, życie w piwnicznych bunkrach i po aryjskiej stronie. Jest także ważnym źródłem informacji o dalszych losach Żydów białostockich, których życie dobiegło w komorach gazowych obozów znajdujących się na terenie okupowanej Polski i III Rzeszy.

źródło opisu: Żydowski Instytut Historyczny, 2013

źródło okładki: http://www.jhi.pl/uploads/publication/book/image/5...»

Chawendyk | 2019-08-18

Po tej książce inaczej spojrzymy na Białystok.

Damian Gilewski | 2019-02-01
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 01 lutego 2019

Wręcz kronikarski opis getta białostockiego. To niewyobrażalne że tych ludzi po wojnie zostało mniej niż 2 procent..

| 2017-08-12

Szczegółowa i dotykająca relacja najczarniejszego rozdziału historii Białegostoku. Smutna historia mieszkańców umęczonego miasta.