Kot, który mówił po indyczemu

Tłumaczenie: Tomasz Rosiński
Cykl: Kot, który... (tom 26) | Seria: Dobry kryminał
Wydawnictwo: Elipsa
The Cat Who Talked Turkey
kot, kryminał

Zbliżają się obchody 150-lecia Pickax i 200-lecia Brrr. W powszechnej gorączce, która opanowała mieszkańców Moose County, prawie nikt nie zauważył przybycia tajemniczej pary z Nizin. Czego szukają na prowincji i jaki mają związek z dwoma tajemniczymi zabójstwami? Odpowiedzieć na to pytanie spróbuje udzielić znany dziennikarz Jim Qwilleran.

źródło opisu: Elipsa, 2008

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Zazwyczaj przybysze z Nizin wzbudzają podejrzenia mieszkańców Moose County. Jednak ci, zaaferowani zbliżającymi się obchodami 150-lecia Pickax i 200-lecia Brrr, tym razem nawet nie zauważają przybycia młodej dziewczyny i towarzyszącego jej mężczyzny. W końcu w okręgu tyle się dzieje! Na miejscu antykwariatu Eddingtona Smitha powstaje księgarnia, w której ma znaleźć się legendarny skarb ukryty przez jego przodka, a odnaleziony na placu budowy. Miasta pięknieją, mieszkańcy się stroją, a Qwill nie tylko publikuje swoje Opowieści z tej i nie z tej ziemi, ale również przygotowuje się do wystawienia monumentalnego monodramu. Zainspirowany przez Gary’ego Pratta, właściciela Hotelu Booze, angażuje do pomocy Alicię Carroll – właśnie przybyłą do miasta wnuczkę jednej z mieszkanek Ittibittiwasse Estates, Edythe. Dowiadując się skąd przyjechała, Qwill zleca dziewczynie jeszcze jedną misję. Lish ma zweryfikować prawdziwość informacji dotyczących pochodzenia Koko. Sam dziennikarz nie ma na to...

asikxx | 2016-06-30
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 30 czerwca 2016

Koko, jak zwykle, umie wyczuć śmierć, która ma znaczenie dla znajomych i przyjaciół Jima Qwillerana. I poinformować o niej dobitnie.
Yum yum, jak zwykle, kocha srebrne naparstki.
W Moose County, jak zwykle, dzieją się rzeczy zwykłe dla małych, prowincjonalnych osad, w których wszyscy się znają.
Pojawiają się przybysze, poznajemy dawnych mieszkańców, ważnych dla miasteczek teraz bądź w przeszłości.
Dziwne morderstwo i wielkie obchody 200lecia Brrr. Podejrzana wnuczka, spadek, wielkie przedstawienie pana Q.

Jak zwykle, wszystko uroczo i klimatycznie przedstawione. A! I dzikie indyki oczywiście!

Kasia | 2015-05-23
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 23 maja 2015

Ten pan Q to jednak wyrachowany, chciwy i zarozumiały jest. Książka do przeczytania jednym tchem, ale kryminał skandynawski to na pewno nie jest. Morderstwa są w dalekim tle - to nawet nie jest trzeci plan. Książka bardziej, zdecydowanie bardziej obyczajowa, opowiadanie właściwie, niż kryminalna.
Poznałąm też historię Koko - a może jednak jej wcale nie poznałam.
Bardzo pomoże w Wyzwaniu przeczytania 52 książek w ciągu roku ;)

jabajbaj | 2015-07-31
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 30 lipca 2015

Tym razem coś poszło nie tak. Być może to wina innego tłumaczenia - choć wcześniej nie sprawdzałam nazwiska tłumacza, tym razem po pierwszej przeczytanej stronie aż musiałam - tak bardzo mi tu nic nie pasowało. Do tego akcja jakoś tak chaotycznie gnała do przodu i dopiero od połowy poczułam klimat charakterystyczny dla tego cyklu. Jak na razie to była zdecydowanie najsłabsza część i jedyna, która mnie lekko zawiodła.

Beata | 2010-10-09

Dość ciekawa, choć według mnie akcja właściwa za mało rozbudowana - brak chwil niepewności, tajemnicy... Rozwiązanie pojawia się samo i zbyt łatwo. Powieść ratuje kot Koko i jego zabawne powiedzonka.

ewqa | 2016-09-15
Przeczytana: wrzesień 2016