Kot, który mówił po indyczemu

Tłumaczenie: Tomasz Rosiński
Cykl: Kot, który... (tom 26) | Seria: Dobry kryminał
Wydawnictwo: Elipsa
The Cat Who Talked Turkey
kot, kryminał

Zbliżają się obchody 150-lecia Pickax i 200-lecia Brrr. W powszechnej gorączce, która opanowała mieszkańców Moose County, prawie nikt nie zauważył przybycia tajemniczej pary z Nizin. Czego szukają na prowincji i jaki mają związek z dwoma tajemniczymi zabójstwami? Odpowiedzieć na to pytanie spróbuje udzielić znany dziennikarz Jim Qwilleran.

źródło opisu: Elipsa, 2008

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Zazwyczaj przybysze z Nizin wzbudzają podejrzenia mieszkańców Moose County. Jednak ci, zaaferowani zbliżającymi się obchodami 150-lecia Pickax i 200-lecia Brrr, tym razem nawet nie zauważają przybycia młodej dziewczyny i towarzyszącego jej mężczyzny. W końcu w okręgu tyle się dzieje! Na miejscu antykwariatu Eddingtona Smitha powstaje księgarnia, w której ma znaleźć się legendarny skarb ukryty przez jego przodka, a odnaleziony na placu budowy. Miasta pięknieją, mieszkańcy się stroją, a Qwill nie tylko publikuje swoje Opowieści z tej i nie z tej ziemi, ale również przygotowuje się do wystawienia monumentalnego monodramu. Zainspirowany przez Gary’ego Pratta, właściciela Hotelu Booze, angażuje do pomocy Alicię Carroll – właśnie przybyłą do miasta wnuczkę jednej z mieszkanek Ittibittiwasse Estates, Edythe. Dowiadując się skąd przyjechała, Qwill zleca dziewczynie jeszcze jedną misję. Lish ma zweryfikować prawdziwość informacji dotyczących pochodzenia Koko. Sam dziennikarz nie ma na to...

CzytAśka | 2016-06-30
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 30 czerwca 2016

Koko, jak zwykle, umie wyczuć śmierć, która ma znaczenie dla znajomych i przyjaciół Jima Qwillerana. I poinformować o niej dobitnie.
Yum yum, jak zwykle, kocha srebrne naparstki.
W Moose County, jak zwykle, dzieją się rzeczy zwykłe dla małych, prowincjonalnych osad, w których wszyscy się znają.
Pojawiają się przybysze, poznajemy dawnych mieszkańców, ważnych dla miasteczek teraz bądź w przeszłości.
Dziwne morderstwo i wielkie obchody 200lecia Brrr. Podejrzana wnuczka, spadek, wielkie przedstawienie pana Q.

Jak zwykle, wszystko uroczo i klimatycznie przedstawione. A! I dzikie indyki oczywiście!

Kasia | 2015-05-23
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 23 maja 2015

Ten pan Q to jednak wyrachowany, chciwy i zarozumiały jest. Książka do przeczytania jednym tchem, ale kryminał skandynawski to na pewno nie jest. Morderstwa są w dalekim tle - to nawet nie jest trzeci plan. Książka bardziej, zdecydowanie bardziej obyczajowa, opowiadanie właściwie, niż kryminalna.
Poznałąm też historię Koko - a może jednak jej wcale nie poznałam.
Bardzo pomoże w Wyzwaniu przeczytania 52 książek w ciągu roku ;)

jabajbaj | 2015-07-31
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 30 lipca 2015

Tym razem coś poszło nie tak. Być może to wina innego tłumaczenia - choć wcześniej nie sprawdzałam nazwiska tłumacza, tym razem po pierwszej przeczytanej stronie aż musiałam - tak bardzo mi tu nic nie pasowało. Do tego akcja jakoś tak chaotycznie gnała do przodu i dopiero od połowy poczułam klimat charakterystyczny dla tego cyklu. Jak na razie to była zdecydowanie najsłabsza część i jedyna, która mnie lekko zawiodła.

marmysza | 2017-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2017

Z każda kolejną częścią czuję, że to już nie kryminał... Klimat nadal przyjemny ale niestety nuda. Ponieważ czytam właściwie wszystkie części po kolei męczy mnie również ciągłe powtarzanie historii bohaterów, bo już milion razy o tym samym czytałam. Morderstwa stają się coraz dalszym tłem, właściwie nie mają nic wspólnego z Pickax i głównymi wątkami. Główny bohater coraz bardziej traci moją sympatię. Mam wrażenie, że te ostatnie już części to trochę na siłę napisane.

Beata | 2010-10-09

Dość ciekawa, choć według mnie akcja właściwa za mało rozbudowana - brak chwil niepewności, tajemnicy... Rozwiązanie pojawia się samo i zbyt łatwo. Powieść ratuje kot Koko i jego zabawne powiedzonka.

ewqa | 2016-09-15
Przeczytana: wrzesień 2016