Sułtanka Kösem. Księga 2. Czarna Królowa

Tłumaczenie: Piotr Beza, Anna Banasiak
Cykl: Sułtanka Kösem (tom 2)
Wydawnictwo: Wielka Litera
Kara Kraliçe Kösem
WielkaLitera

Druga część książki, na podstawie której powstał hitowy serial „Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem”. Przepowiednia, którą Anastazja usłyszała przed laty, właśnie się wypełniła. Zwykła nałożnica z haremu został żoną potężnego sułtana Ahmeda I. Szczęście młodej królowej nie trwa jednak długo. Rodzi sułtanowi kolejne dzieci, córki, a on czeka na syna, następcę tronu. Imperium osmańskie chyli...

Szczęście młodej królowej nie trwa jednak długo. Rodzi sułtanowi kolejne dzieci, córki, a on czeka na syna, następcę tronu. Imperium osmańskie chyli się ku upadkowi, krajem wstrząsają kolejne bunty janczarów, a sułtański dwór pełen jest wrogów, którzy knują przeciwko niej. To, co wydawało się spełnieniem marzeń, okazało się przekleństwem. Mahpeyker Kösem nie podejrzewa, że za władzę, której tak pragnęła, przyjdzie jej zapłacić wysoką cenę.

źródło opisu: www.wielkalitera.pl

źródło okładki: http://www.wielkalitera.pl

Katherina87 | 2018-12-17

Sułtanka Kosem. Tom II.

Czarna królowa- ulubienica fortuny, bezwzględna i piękna Sułtanka rządząca światem.

Przepowiednia, którą Anastazja usłyszała przed laty, właśnie się wypełniła. Zwykła nałożnica z haremu została żoną potężnego sułtana Ahmeda I.
Szczęście młodej królowej nie trwa jednak długo. Rodzi sułtanowi kolejne dzieci, córki, a on czeka na syna, następcę tronu. Imperium osmańskie chyli się ku upadkowi, krajem wstrząsają kolejne bunty janczarów, a sułtański dwór pełen jest wrogów, którzy knują przeciwko niej. To, co wydawało się spełnieniem marzeń, okazało się przekleństwem. Mahpeyker Kosem nie podejrzewa, że za władzę, której tak pragnęła, przyjdzie jej zapłacić wysoką cenę.

Karolina | 2018-10-27

Przeczytalam ksiazke i obejrzalam film . Rowniez jak i pierwsza czesc filmu i ksiazki jest dobrze napisana

Ania | 2018-07-03

Czytając tę książkę podobnie jak w przypadku poprzedniej części serii wielokrotnie zmuszona byłam sięgać do jej poprzedniczek by sprawdzić poprawność użytych w niej słów. Jak już wcześniej zaznaczyłam nie pamiętam już zbyt dobrze oglądanego kilka lat temu serialu. Jednak jedno pamiętam bardzo dobrze. Według serialu „Wspaniałe stulecie” Mustafa był wujem Achmeda I . Podczas gdy w książkach jest opisany jako jego starszy brat. Jednak jestem w stanie zrozumieć taki opis literacki gdyż sprawdziłam zgodność z realiami historycznymi, te pokrywają się z tym co jest opisane w książkach. Podsumowując całą sagę „Wspaniałe stulecie” trzeba stwierdzić, że jest to wspaniała podróż przez czasy panowania Osmanów. Można w ten sposób poznać także kulturę Imperium Osmańskiego oraz spojrzeć na opisywane tam fakty historyczne - oczywiście z lekkim przymrużeniemoka.

Ewa_mk | 2018-03-06
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 06 marca 2018

Kontynuacja losów sułtanki kosem. Opowieść o jej życiu oraz wpływie na historię władców osmanskich. Bardzo wciągająca! Ubolewam, że to już koniec!

Momentami nudnawo, momentami ciekawie. Pomimo powielanych schematów, książka zdecydowanie mi się podobała.
To nie najlepsza, ale naprawdę dobra powieść Autorki.

Maras | 2018-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kösem udaje się wreszcie osiągnąć swój cel i zostać sułtanką. Choć jest już żoną Ahmeda I nie może liczyć na spokój. Jej wrogowie (w tym Mahrifiruz) nie zasypują gruszek w popiele i czekają na jej najdrobniejsze potknięcie, zaś sama Kösem liczy na to, że da w końcu Ahmedowi syna. Zaczyna również budować sojusze i relacje z urzędnikami, państwowymi dostojnikami oraz wezyrami. W ten sposób zyskuje ogromne wpływy i staje się główną rozgrywającą w polityce Imperium Osmańskiego. Jednocześnie przez własne postępowanie ściąga nieszczęście na siebie i swoich bliskich.

Muszę się przyznać, że drugi tom podobał mi się bardziej niż pierwszy. Duża w tym zasługa zmiany przez autorkę charakteru Kösem, która nie jest już infantylną i impulsywną dziewczyną, lecz żądną władzy i zimną "femme fatale". Ponadto spodobało mi się to, iż w drugim tomie wydarzenia toczyły się szybciej i było więcej zaskakujących sytuacji w przeciwieństwie do pierwszego, gdzie momentami akcja stała w miejscu. Niestety...

BookParadise | 2017-09-02
Przeczytana: 02 września 2017

Powieść zachwyciła mnie od początku i z przyjemnością sięgnę po kolejne książki Demet. Jej pióro jest przyjemne w odbiorze, chociaż książka należy do tych "cięższych". Swoimi barwnym językiem kreowała wszystko w sposób, od którego nie mogłam oderwać oczu. Zostałam pochłonięta. I chociaż nie jest to książka przepełniona akcją, to mimo wszystko jest to wspaniała i wartościowa lektura, która potrafi zachwycić.

Mia | 2017-08-17
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 17 sierpnia 2017

Jest to drugi tom dylogii o Sułtance Kösem. Spodobał mi się bardziej niż pierwszy. Tym razem książka była dla mnie ciekawa od samego początku, a nie - jak w przypadku pierwszej części - od okolic dziesiątego rozdziału. Na początku główna bohaterka wciąż była z lekka irytująca, jednak później przestała mnie denerwować; nawet jej kibicowałam. W powieści wystąpiło wiele zwrotów akcji. Minusem był dla mnie fakt, że - przynajmniej moim zdaniem - autorka nieco po macoszemu potraktowała opisanie ciekawych momentów, natomiast rozpisywała się przy nudnych chwilach, jak np. opis występu marynarzy. Ponadto często w myślach czy wypowiedziach bohaterów pojawiał się błąd w liczbie dzieci Kösem. Nie wiem, czy autorka po prostu się myliła, czy był to celowy zabieg. Bez względu na powód, irytowało mnie to. Zastanawiam się też, dlaczego ani raz nie zostało powiedziane, jak miała na imię matka Mustafy.
Ogólnie powieść spodobała mi się i czytało mi się ją naprawdę dobrze.

Inez89 | 2017-08-13

Zdecydowanie zafascynowana byłam pierwsza częścią tej książki. Druga mnie trochę mniej pochłonęła i mniejsze emocje towarzyszyły mi przy czytaniu jej.
Pokazuje jak ludzie łatwo się poddają sytuacji w której się znajdują. Jak chłona od innych, stosują ich nawyki.
Niestety nawet twardzi ludzie zmienia pozycja/stanowisko. Przykre ale prawdziwe.

Lenessis | 2017-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2017

O ile pierwszy tom był naprawdę wciągający, tak jego druga część trochę mnie zawiodła. Początek książki jest przyjemny, natomiast w pewnym momencie akcja zaczyna być opowiadana wybiórczo.
Przez całą pierwszą i drugą część w książce sugerują nam jaka to Kösem jest mądra, przebiegła itp, a moim zdaniem bardziej dopisywało jej szczęście w realizacji planów, niż ona sama uknuła jakąś intrygę.
Drażniło mnie też to, że nagle podczas czytania ulotniła się jedna z córek Mahpeyker i nie wiadomo było co się z nią stało... Być może autorka po prostu pomyliła się w liczeniu dzieci lub o niej po prostu zapomniała.
Miałam wrażenie, że wiele wątków nie zostało poruszonych np: co się działo z córkami sułtanki albo jak wyglądały rządy owej Mahpeyker Kösem Sultan. Wszystko zostało opowiedziane w wielkim skrócie, a sama końcówka pozostawia trochę do życzenia. Powieść jest o około 100 stron krótsza niż jej poprzedniczka, ale jest o wiele mniej wciągająca.
Podsumowując, moim zdaniem ta książka jest...