Sułtanka Kösem. Księga 2. Czarna Królowa

Tłumaczenie: Piotr Beza, Anna Banasiak
Cykl: Sułtanka Kösem (tom 2)
Wydawnictwo: Wielka Litera
Kara Kraliçe Kösem
WielkaLitera

Druga część książki, na podstawie której powstał hitowy serial „Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem”. Przepowiednia, którą Anastazja usłyszała przed laty, właśnie się wypełniła. Zwykła nałożnica z haremu został żoną potężnego sułtana Ahmeda I. Szczęście młodej królowej nie trwa jednak długo. Rodzi sułtanowi kolejne dzieci, córki, a on czeka na syna, następcę tronu. Imperium osmańskie chyli...

Szczęście młodej królowej nie trwa jednak długo. Rodzi sułtanowi kolejne dzieci, córki, a on czeka na syna, następcę tronu. Imperium osmańskie chyli się ku upadkowi, krajem wstrząsają kolejne bunty janczarów, a sułtański dwór pełen jest wrogów, którzy knują przeciwko niej. To, co wydawało się spełnieniem marzeń, okazało się przekleństwem. Mahpeyker Kösem nie podejrzewa, że za władzę, której tak pragnęła, przyjdzie jej zapłacić wysoką cenę.

źródło opisu: www.wielkalitera.pl

źródło okładki: http://www.wielkalitera.pl

Nawiązując do mojej opinii opisującej poprzednią część uważam, że w przypadku tomu drugiego nadal jest średniawo, chociaż miejscami troszkę jakby lepiej, ale mają miejsce niepotrzebne analizy, gdybania i przemyśliwania ciut starszej już Mahpeyker Kosem, która stara się uwieść swojego sułtana Ahmeda. Potem walczy o to, by zajść w ciążę, urodzić mu syna i tym samym zyskać władzę absolutną.

Jej rozterki, bicie się z myślami i to z każdą, pojedynczą bez względu na to czy dobrą czy złą potrafią skutecznie zirytować czytelnika. Czasem aż musiałam spojrzeć na okładkę i się upewnić co czytam, bo wyglądało mi na to, że mam do czynienia z "Pięćdziesięcioma twarzami Greya" i męczącym językiem Any. To wszystko potrafiło nieźle dać w kość podczas czytania.

Niby teraz jest więcej intryg, kombinacji, knowań, ale nadal jest według mnie słabo, chociaż muszę przyznać, że pierwsze sceny miłosnych schadzek między Kosem a Ahmedem były niczego sobie, takie, że aż w ustach zasychało ;)

Bohaterka nadal...

Słyszałam o serialu „Wspaniałe Stulecie”, ale jakoś myślałam, że fabuła jest dla starszych, znudzonych pań i nie ma w tym nic ciekawego. Otóż nie! Sama się zdziwiłam, oczywiście pozytywnie, tą książką. Oczywiście jak to ja, zabrałam się za ostatnią część, ale szybko się zorientowałam, o co chodzi. W powieści cofamy się w czasie o kilka wieków i wchodzimy w świat Sułtanki Kosem.

„Ale twoja inteligencja, umysł i odwaga czynią z ciebie Kosem.”

Całość akcji toczy się między tą najwyższą rodziną. Jak można się domyśleć – o najważniejsze w kraju miejsce, o tron, o bycie padyszachem. Ale żeby tam dojść, trzeba się bardzo nagimnastykować.
Ale na sam początek Mahpeyker musi zdobyć serce Sułtana. A wszystko w Imperium Osmańskim w XVI wiek. Zobaczcie, co z tego wyniknie.

Polecam!

zolzowata_franca | 2016-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2016

"Sułtanka Kosem. Czarna Królowa" część 2, tak się złożyło, że zaczęłam czytać od drugiej części, co o dziwo nie popsuło mi przyjemności czytania. To powieść na podstawie której powstał serial "Wspaniałe stulecie", w mojej ocenie dużo lepsza od serialu.

Powieść opowiada losy Anastazji, która przybiera imię nadane przez sułtana Ahmeda I - Mahpeyker. Za cel stawia sobie, by zostać sułtanką. Z nałożnicy do królowej, nie ona pierwsza, nie ostatnia. Niby bajka o Kopciuszku, żyli długo i szczęśliwie, czy aby na pewno? Zamiast rodzić sułtanowi chłopców, rodzi dziewczynki, a w pobliżu "czai" się pierwsza żona sułtana - Mahfiruz z dwoma pretendentami do tronu. Różnica między Mahfiruz a Mahpeyker to jak lód i ogień. Jedna wydaje się być sułtanowi "zimną rybą", druga rozpala go w kilku słowach. Jak skończy się historia Czarnej Królowej? Przeczytajcie koniecznie, czyta się lekko i przyjemnie. Co do faktów historycznych, hm... nie wiem, nie sprawdzałam, na ile książka jest wiarygodna. Powieść...

Momentami nudnawo, momentami ciekawie. Pomimo powielanych schematów, książka zdecydowanie mi się podobała.
To nie najlepsza, ale naprawdę dobra powieść Autorki.

Priada | 2016-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2016

Druga część życia sułtanki Kosem. Jak po trupach dojść do celu? Jak utrzymać pozycję w państwie osmańskim? Kiedy zejść ze sceny? Polecam bardzo fajna.

Eponine | 2017-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2017

Druga część powieści nie jest nawet w połowie tak interesująca jak pierwsza, która, przypomnijmy, też miała sporo niedociągnięć. Po wizycie w sułtańskim haremie Imperium Osmańskiego spodziewałam się zapierającej dech w piersiach akcji, scen, od których dostanę wypieków i porywających opisów legendarnych zbytków za zamkniętymi drzwiami pałacu.

Co dostałam? Zapis myśli kobiety owładniętej manią prześladowczą, suchy opis morderstw i zmian na tronie oraz chorób psychicznych, które nękały następców tronu. W całej tej powieści nie ma ani jednego bohatera, który wzbudzałby choć cień sympatii, za to każda strona irytuje. Irytują powtarzane w koło wspomnienia Kosem, z których nic nie wynika (bo ileż można czytać o tym, że ona nie może się już nigdy spóźnić i że nad jej głową zawiśnie słoneczna korona, naprawdę mamy to dobrze utrwalone!), czy o tym, że jeden z książąt wciąż wykrzykuje niezrozumiałe słowa o wypuszczeniu ptaszka.

Niestety, wszyscy, którzy dostarczali mi przynajmniej...

Dunya | 2016-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2016

Oryginalnie ta powieść nie była podzielona na dwie części, jak w polskim wydaniu, więc nic dziwnego, że trzymają one podobny poziom. Dość niski, niestety.
Mahpeyker ani Ahmeda do końca nie polubiłam - może ona raz wydała mi się sympatyczna, gdy został ukazany jej końcowy stosunek do Osmana.
Postacie są za bardzo schematyczne i nudne - zwłaszcza w swoim mniemaniu o sobie i pokazywaniu własnej wyższości - a jednocześnie - bardzo płytkie. W dodatku te wszystkie sny i proroctwa... To już było z kolei śmieszne.
Denerwował mnie też fakt, że autorka strasznie myliła się w ilości i imionach dzieci Kosem.

Obie książki zdecydowanie nie są warte swojej ceny.

Sekret długiego życia to niecofanie danego słowa. To niezawracanie z wybranej ścieżki, gdy potknęłaś się po jednym kroku. I wybieranie właściwych ludzi na towarzyszy.

Dziś zapraszam na recenzję drugiej części Sułtanki Kosem, na podstawie której został nakręcony serial Wspaniałe stulecie. Pierwsza część cyklu, jaką jest W haremie zdecydowanie przypadła mi do gustu i zajęła miejsce tuż obok książek mojej ulubionej autorki Philippy Gregory. Czy drugi tom będzie również tak dobry i ciekawy? Autorka ma ogromną wiedzę i duży potencjał, ale czy udało jej się to wykorzystać?

Przepowiednia, którą Anastazja usłyszała przed laty, właśnie się wypełniła. Zwykła nałożnica z haremu została żoną potężnego sułtana Ahmeda I.Szczęście młodej królowej nie trwa jednak długo. Rodzi sułtanowi kolejne dzieci, córki, a on czeka na syna, następcę tronu. Imperium osmańskie chyli się ku upadkowi, krajem wstrząsają kolejne bunty janczarów, a sułtański dwór pełen jest wrogów, którzy knują...

Mia | 2017-08-17
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 17 sierpnia 2017

Jest to drugi tom dylogii o Sułtance Kösem. Spodobał mi się bardziej niż pierwszy. Tym razem książka była dla mnie ciekawa od samego początku, a nie - jak w przypadku pierwszej części - od okolic dziesiątego rozdziału. Na początku główna bohaterka wciąż była z lekka irytująca, jednak później przestała mnie denerwować; nawet jej kibicowałam. W powieści wystąpiło wiele zwrotów akcji. Minusem był dla mnie fakt, że - przynajmniej moim zdaniem - autorka nieco po macoszemu potraktowała opisanie ciekawych momentów, natomiast rozpisywała się przy nudnych chwilach, jak np. opis występu marynarzy. Ponadto często w myślach czy wypowiedziach bohaterów pojawiał się błąd w liczbie dzieci Kösem. Nie wiem, czy autorka po prostu się myliła, czy był to celowy zabieg. Bez względu na powód, irytowało mnie to. Zastanawiam się też, dlaczego ani raz nie zostało powiedziane, jak miała na imię matka Mustafy.
Ogólnie powieść spodobała mi się i czytało mi się ją naprawdę dobrze.

Kate | 2016-07-30

Drugi tom dziejów sułtanki Kosem, ukazujący dojście do władzy, cenę jaką trzeba za to płacić, a także pokazujący jak niewinność może zostać wykorzystana i zamieniona w wyrachowanie i okrutność. To już nie jest opowieść o biednej porwanej dziewczynie, to opowieść o kobiecie, która spełniła swoje marzenie i doszła do władzy i aby przy niej pozostać była gotowa zrobić wszystko.
Po raz kolejny uderzyła mnie różnica między książką a seriale i chodź nie powinnam ich porównywać jakoś samo mi się to nasuwa. Serial jest o wiele lepszy, ale może też dlatego, że nie pokazuje tego co siedzi w głowie Kosem. Książka opisuje każdą jej myśl przez co patrzy się na tą postać zupełnie inaczej.
Szkoda tylko, że fabuła nie jest zgodna z wydarzeniami historycznymi, ale przecież nie można mieć wszystkiego :)