Czarna Królowa

Okładka książki Czarna Królowa Demet Altınyeleklioğlu
Okładka książki Czarna Królowa
Demet Altınyeleklioğlu Wydawnictwo: Wielka Litera Cykl: Sułtanka Kösem (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Sułtanka Kösem (tom 2)
Piotr Beza, Anna Banasiak
Piotr Beza Anna Banasiak Wspaniałe stulecie serial Sułtanka Kösem

Bardzo fajnie mi się ją czytało polecam 🙂☺️

Bardzo fajnie mi się ją czytało polecam 🙂☺️

Pierwsza część co prawda bardziej mi się podobała. Tu Nastja, nasza valide sultan która tak walczyła o to miano, zaczyna być taka jak inni, próżna, wyniosła.. Tak jak w pierwszej części do końca jej kibicowałam, tak w drugiej części chciałam żeby zniknęła nagle z książki. Jej postać stała się sama sobie wrogiem. Do władzy po trupach jak to się mówi. Ale na każdego przyjdzie swoja pora, więc i śmierć zapukała do jej drzwi.

Druga część książki, na podstawie której powstał hitowy serial „Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem”.

Przepowiednia, którą Anastazja usłyszała przed laty, właśnie się wypełniła. Zwykła nałożnica z haremu został żoną potężnego sułtana Ahmeda I.

Szczęście młodej królowej nie trwa jednak długo. Rodzi sułtanowi kolejne dzieci, córki, a on czeka na syna, następcę tronu. Imperium osmańskie chyli się ku upadkowi, krajem wstrząsają kolejne bunty janczarów, a sułtański dwór pełen jest wrogów, którzy knują przeciwko niej. To, co wydawało się spełnieniem marzeń, okazało się przekleństwem. Mahpeyker Kösem nie podejrzewa, że za władzę, której tak pragnęła, przyjdzie jej zapłacić wysoką cenę.

Sułtanka Kosem. Tom II.

Czarna królowa- ulubienica fortuny, bezwzględna i piękna Sułtanka rządząca światem.

Przepowiednia, którą Anastazja usłyszała przed laty, właśnie się wypełniła. Zwykła nałożnica z haremu została żoną potężnego sułtana Ahmeda I.
Szczęście młodej królowej nie trwa jednak długo. Rodzi sułtanowi kolejne dzieci, córki, a on czeka na syna, następcę tronu. Imperium osmańskie chyli się ku upadkowi, krajem wstrząsają kolejne bunty janczarów, a sułtański dwór pełen jest wrogów, którzy knują przeciwko niej. To, co wydawało się spełnieniem marzeń, okazało się przekleństwem. Mahpeyker Kosem nie podejrzewa, że za władzę, której tak pragnęła, przyjdzie jej zapłacić wysoką cenę.

Sułtanka Kosem. Tom II.

Przeczytalam ksiazke i obejrzalam film . Rowniez jak i pierwsza czesc filmu i ksiazki jest dobrze napisana

Kösem udaje się wreszcie osiągnąć swój cel i zostać sułtanką. Choć jest już żoną Ahmeda I nie może liczyć na spokój. Jej wrogowie (w tym Mahrifiruz) nie zasypują gruszek w popiele i czekają na jej najdrobniejsze potknięcie, zaś sama Kösem liczy na to, że da w końcu Ahmedowi syna. Zaczyna również budować sojusze i relacje z urzędnikami, państwowymi dostojnikami oraz wezyrami. W ten sposób zyskuje ogromne wpływy i staje się główną rozgrywającą w polityce Imperium Osmańskiego. Jednocześnie przez własne postępowanie ściąga nieszczęście na siebie i swoich bliskich.

Muszę się przyznać, że drugi tom podobał mi się bardziej niż pierwszy. Duża w tym zasługa zmiany przez autorkę charakteru Kösem, która nie jest już infantylną i impulsywną dziewczyną, lecz żądną władzy i zimną "femme fatale". Ponadto spodobało mi się to, iż w drugim tomie wydarzenia toczyły się szybciej i było więcej zaskakujących sytuacji w przeciwieństwie do pierwszego, gdzie momentami akcja stała w miejscu. Niestety podobnie jak w pierwszym tomie, także i tutaj dużą bolączką były błędy i nieścisłości historyczne (m.in. potraktowanie Mehmeda jako syna Mahrifiruz, pominięcie dwóch córek Kösem i Ahmeda- Atike i Gevherhan). Ponadto nie spodobało mi się spłycenie wątków rządów Murada IV i Ibrahima. Miałem wrażenie, że zbyt mało poświęcono im uwagi. Mimo to drugi tom losów Sułtanki Kösem oceniam na osiem gwiazdek (o jedną wyżej niż pierwszy).

Powieść zachwyciła mnie od początku i z przyjemnością sięgnę po kolejne książki Demet. Jej pióro jest przyjemne w odbiorze, chociaż książka należy do tych "cięższych". Swoimi barwnym językiem kreowała wszystko w sposób, od którego nie mogłam oderwać oczu. Zostałam pochłonięta. I chociaż nie jest to książka przepełniona akcją, to mimo wszystko jest to wspaniała i wartościowa lektura, która potrafi zachwycić.

2041

Momentami nudnawo, momentami ciekawie. Pomimo powielanych schematów, książka zdecydowanie mi się podobała.
To nie najlepsza, ale naprawdę dobra powieść Autorki.

To nie najlepsza, ale naprawdę dobra powieść Autorki.

Kontynuacja losów sułtanki kosem. Opowieść o jej życiu oraz wpływie na historię władców osmanskich. Bardzo wciągająca! Ubolewam, że to już koniec!

Jestem delikatnie rozczarowana. Pierwszy tom podobał mi się znacznie bardziej.

Jestem delikatnie rozczarowana. Pierwszy tom podobał mi się znacznie bardziej.

• 2016
  • 2016