Synod papieża Franciszka

Prohibita
2016-01-01
2016-01-01
Synod Papież Franciszek Rodzina PCh Skarga Prawica Kościół Katolicyzm

Okładka książki Świat i Kościół w kryzysie Grzegorz Górny, Krystian Kratiuk, Paweł Lisicki
Świat i Kośció... Grzegorz Górny, Kry...
Okładka książki W sercu matki Grzegorz Bliźniak, Piotr Buda, Łukasz Kadziński, Krystian Kratiuk, Robert Skrzypczak, Jan P. Strumiłowski OCist, Wawrzyniec Maria Waszkiewicz
W sercu matki Grzegorz Bliźniak,&...

Ledwie pożegnaliśmy się z papieżem Franciszkiem, który przybył do Polski z okazji Światowych Dni Młodzieży, a już sprawiłam sobie lekturę, która wprost traktuje o sprawach związanych z Kościołem. Dlaczego uległam książce Krystiana Kratiuka pt.: "Synod papieża Franciszka"? Bo stanowi ona wnikliwą próbę analizy wydarzeń, które w ostatnim czasie żywo interesowały opinię publiczną. Mowa o synodzie do spraw rodziny, podczas którego najważniejsi przedstawiciele Kościoła pod wodzą Ojca Świętego obradowali na temat instytucji małżeństwa, Eucharystii dla osób rozwiedzionych i stosunku Kościoła wobec homoseksualistów. Jeśli chcecie wiedzieć dlaczego podjęli pod dyskusję w/w kwestie i co takiego ustalili, zachęcam Was do lektury tej niewielkich rozmiarów książki.

Krystian Kratiuk, dziennikarz katolicki i znawca tematyki synodalnej, tym razem "wziął na warsztat" zagadnienia związane z ostatnimi synodami (nadzwyczajnym i zwyczajnym) zwołanymi przez papieża Franciszka, które wbrew pierwotnym założeniom nie traktowały jedynie o sprawach rodziny. W poszczególnych rozdziałach swojej książki, dziennikarz wyjaśnia nam, skąd wśród duchownych, nauczających w myśl Ewangelii, wziął się pomysł o dopuszczeniu do Komunii Świętej osoby rozwiedzione i zaakceptowaniu orientacji homoseksualnej. By nie odbierać Wam przyjemności z lektury, podpowiem tylko, że wszystko zaczęło się w Niemczech.

Szczegółowy opis wydarzeń poprzedzających nadzwyczajny i zwyczajny synod do spraw rodziny to nie jedyne zagadnienie poruszone w książce Kratiuka. Znajdziemy tu również rozległą prezentację niektórych przedstawicieli Kościoła, szczególnie aktywnych podczas synodu, a między wierszami odnajdziemy także osobisty stosunek autora do tematyki synodalnej. Słowem, dla każdego coś dobrego. Niezależnie od przekonań religijnych i stanowiska w sprawach omawianych podczas synodu, warto zapoznać się z tą książką i przez chwilę poczuć się, jak uczestnik dyskusji duchownych.

Tym, co najbardziej ujęło mnie podczas lektury "Synodu papieża Franciszka" jest znakomicie poprowadzona narracja odautorska, która ani przez chwilę nie nuży czytelnika. Autor imponuje swoją wiedzą na opisywany temat i potrafi skupić naszą uwagę, co w kwestiach związanych z religijnością bywa wyjątkowo trudne. Mimo że nie podzielam poglądów Kratiuka na sprawy stosunku Kościoła do rozwodników i homoseksualistów, dałam się namówić na lekturę jego książki i ani przez moment nie żałowałam, że spędziłam kilka godzin w towarzystwie duchownych zgromadzonych w Watykanie. Ze względu na aktualną tematykę i świetną narrację zachęcam wszystkich, by też sięgnęli po "Synod papieża Franciszka".

Lektura książki Krystiana Kratiuka nie należała do rzeczy przyjemnych. Nie ze względu na warsztat literacki autora, lecz treść. Opis Synodu Biskupów poświęconego sprawom rodziny oraz wydarzeń mu towarzyszących nie napawa optymizmem. Autor zobrazował sylwetki kardynałów wiernych Tradycji i nauczaniu Chrystusa a także tych, którzy z tym nauczaniem chcą zerwać. Warto sięgnąć po tę pozycję w celu uświadomienia sobie, że głęboki kryzys w Kościele jest niestety faktem.

Wstrząsające przeżycie - to pierwsze wrażenie po książce. Przyznam, że o wielu poruszanych w książce kwestiach trochę słyszałem. Z racji, że polskie media katolickie niechętnie komentowały wszystkie wydarzenia z synodu trochę informacji pozyskiwałem z obcojęzycznych mediów - głównie amerykańskich. Ale nie zmienia to faktu, że w książce znalazłem zaskakujące treści.

Autor stwierdza we wstępie, że nie przedstawia w książce swoich opinii, a jedynie przedstawia fakty. Nie ulega wątpliwości, że prawda nie jest obiektywna. A autor wybierając konkretne fakty, stosując pytania i wykrzykniki w określonych miejscach wpływa na przekazywane treści. Ale jest to dla mnie oczywistość i nie mam za to żalu ani do tego, ani do innego autora. Z tym autorem po prostu się zgadzam i rozumiem jego smutek, który przebija z zapisanych słów. Opisane bowiem wydarzenia synodalne są smutne dla konserwatywnego katolika. Jestem przekonany, że z racji braku informacji o opisanych wydarzeniach w mediach i nauczaniu duszpasterskim, większość katolików nie ma pojęcia na jakim rozstaju znajduje się Kościół. Z opisywanych wydarzeń jasno wynika, że konserwatywna (nie w znaczeniu tradycjonalizmu katolickiego, ale jedynie wierności nauczaniu) pozostaje część nieznacznie przeważająca jedną trzecią. Gdyby treści dokumentów będących wynikami synodu były przegłosowywane zwykłą większością głosów to znalazłoby się w nich wiele zdań i stwierdzeń niezgodnych z nauczaniem Kościoła.

Książka skłania ku refleksji. W całej beznadziei cieszy jednak nieugięte i (co bardzo ważne) spójne stanowisko polskiego episkopatu i polskiej reprezentacji na synodzie, które w skali świata zachodniego jest jedynym. Z pewnością skutkiem lektury będzie też chęć głębokiego poznania wiary katolickiej, by nie ulec zakusom liberalnych sił dość silnych w obecnym kościele. Niejednego też czytelnika książka zachęci do modlitwy za Kościół i jego pasterzy.

Autor...

• Jednak 2022