W drogę!!!

Wydawnictwo: Bosz
Róża_Bzowa

„W drogę!!!” to kolejny po „Jeść!!!” bogato ilustrowany, tematyczny leksykon profesora Jerzego Bralczyka. Tym razem przedmiotem rozważań autora są słowa związane z podróżowaniem, drogą, wędrowaniem. Każde z haseł to osobny, pełen humoru i imponującej erudycji felieton. Profesor Bralczyk pisze o pochodzeniu wybranych przez siebie słów, ich zmieniających się przez lata znaczeniach, zaskakujących kontekstach w jakich bywają używane i skojarzeniach jakie budzą. Ten słownik wciąga jak pasjonująca powieść.

źródło opisu: http://www.bosz.com.pl/books/519/W-droge-Jerzy-Bralczyk/n,,2/

źródło okładki: http://www.bosz.com.pl/books/519/W-droge-Jerzy-Bralczyk/n,,2/

Perlowski | 2018-09-24
Przeczytana: 24 września 2018

Byłoby tak wspaniale gdyby nie ta okropna szata graficzna.
Typografia fatalna a ilustracje rozmieszczone tak że nic tylko przeszkadzają.

Maniek1980 | 2017-06-28
Przeczytana: 27 czerwca 2017

Leksykalne i językowe refleksje nad genezą, znaczeniem i frazeologią słów związanych z podejmowanymi przez nas w życiu peregrynacjami, i tymi ważnymi, dużymi i tymi małymi.... Mimo, iż pozycja ma charakter popularnonaukowy, jest napisana z prawdziwym kunsztem literackim, z pewną nutką wytrawnego humoru. Erudycyjne i frapujące!

MissTurnusu | 2017-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2017

Sposób, w jaki pan prof. Jerzy Bralczyk opowiada o zawiłościach języka polskiego, sprawia, że chce się go słuchać i słuchać (bądź czytać) bez końca. Nie inaczej jest z leksykonem "W drogę", który zawiera słowa związane z podróżowaniem. Nie ma tu jednak suchych, słownikowych definicji. Każde z ponad osiemdziesięciu haseł potraktowane zostało jak punkt wyjścia do ciekawych, nierzadko humorystycznych, rozważań o pochodzeniu i znaczeniu danego pojęcia.

Na uwagę zasługuje również strona graficzna wydawnictwa. Ilustracje i zdjęcia stanowią doskonałe uzupełnienie do omawianych haseł, choć w niektórych przypadkach męczą wzrok zbyt intensywnym kolorem. Ale jest to jedyny minus publikacji wydawnictwa BOSZ.

Anilana | 2016-07-06

Lubię książki, które wprowadzają mnie w świat gramatyki. Słowo nie składa się przecież wyłącznie z liter. Ma historię, zaskakujące znaczenie, buduje obrazy, stwarza własną przestrzeń. Język profesora Jerzego Bralczyka jest mi bardzo bliski. Czytając, miałam wrażenie, że wszystko przychodzi autorowi z taką lekkością, a w tym, co napisał, jest dużo wiedzy i ogromu pracy, którą językoznawca włożył w stworzenie leksykonu. Znajdziemy tu etymologię takich słów jak np. manowce, chodnik, labirynt, rower, finisz. Grzechem byłoby,gdybym nie wspomniała o ilustracjach, które znajdują się przy każdym haśle i ściśle się do niego odwołują. Istny majstersztyk.