Wojenna odyseja Antka Srebrnego - 1 - Obrona Grodna 1939 r.

Cykl: Wojenna odyseja Antka Srebrnego (tom 1)
Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
komiksy
kendo777

Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie pilotując z powodzeniem od kilku już lat dwie komiksowe serie wydawnicze: Wilcze tropy oraz W imieniu Polski Walczącej, postanowiło przygotować ofertę tym razem dla młodszego czytelnika – uczniów szkół podstawowych. W przeciwieństwie do wspomnianych serii kierowanych do młodzieży i osób dorosłych, opartych na precyzyjnie odtworzonych faktach historycznych, tym razem przedstawione historie konsumują raczej zbiorczą wiedzę dotyczącą losów Polaków w czasie II wojny światowej. W komiksach pojawiają się wprawdzie postacie historyczne takie jak gen. S. Kopański, gen. W. Anders, lub gen. E. Rommel, całość ma jednak charakter "baśniowy" osadzony tylko w ramach prawdziwych zdarzeń. Podstawowym założeniem serii było bowiem zachęcenie młodych czytelników do sięgnięcia po inne źródła wiedzy, a nie zastępowanie w nowej, atrakcyjnej formie istniejących już podręczników.

Historia serii Wojenna odyseja Antka Srebrnego napisanej przez Tomasza Robaczewskiego i narysowanej przez Huberta Ronka nieprzypadkowo zaczyna się w 1939 r. w Grodnie. Chcieliśmy bowiem w ten sposób jednoznacznie podkreślić, iż II wojna światowa zaczęła się w wyniku zmowy i agresji dwóch państw - III Rzeszy Niemieckiej i Rosji sowieckiej. Główny bohater podobnie jak wielu jego rzeczywistych pierwowzorów (np. 13-letni bohaterski obrońca Grodna Tadeusz Jasiński) bierze udział w bohaterskiej obronie swojego rodzinnego miasta. Później zaś pada ofiarą pierwszej sowieckiej deportacji obywateli polskich z 10 lutego 1940 r. Drugi zeszyt pt. Ucieczka z nieludzkiej ziemi opisuje jego losy najpierw w miejscu deportowania – w Kazachstanie, a następnie w prawdziwym "piekle na ziemi" – sowieckim łagrze. Spotyka w nim "bezprizornych" i "urków" będących prawdziwym postrachem więźniów politycznych sowieckiego GUŁAGU. Dzięki pomocy jednego z więźniów udaje mu się uciec i wzorem prawdziwej historii Witka Glińskiego, przedrzeć do Syrii. W trzecim zeszycie zatytułowanym Szczury Tobruku bohater jest już żołnierzem Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, biorącej udział w jednej z najważniejszych batalii na froncie afrykańskim – w obronie twierdzy Tobruk. Stąd po połączeniu SBSK z Armią Polską w ZSRS główny bohater już jako żołnierz II Korpusu Polskiego trafia do Włoch, by wziąć tam udział w jednej z najważniejszych bitew II wojny światowej – o klasztor Monte Cassino. Opowieść kończy się w lecie 1944 r. z nadzieją na dalszy ciąg, aż do zakończenia wojny.

źródło opisu: http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/wojenna-odyseja-antka-srebrnego/1

źródło okładki: http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/wojenna-odyseja-antka-srebrnego/1

Rege | 2019-03-28
Przeczytana: 28 marca 2019

Bardzo dobre rysunki.
Komiks adresowany do młodego czytelnika i może dlatego jest wiele uproszczeń ale historia nie jest przez to przejrzysta. Szkoda.

No ciekawie, ciekawie się zapowiada. Banda kolegów, początek wojny, wschodnia Polska przed i w trakcie wejścia Sowietów. Dobra kreska. Zobaczymy, jak moje dzieciaki to przyjmą, a to chodzi mi najbardziej.
Ja w każdym razie otwieram kredyt zaufania.

kendo777 | 2016-06-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy
Przeczytana: 01 czerwca 2016

Niby dla dzieci, ale takiemu 30-letniemu starcowi jak ja bardzo się podobał. Od strony rysunkowej pierwszorzędna komiksowa robota. Dodatkowo świetnie napisany. Wciąga od pierwszej strony. Nie mam pytań i zabieram się za kolejne części. :)