Legenda żeglujących gór

Tłumaczenie: Joanna Malawska
Seria: Sulina
Wydawnictwo: Czarne
7 (26 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
La leggenda dei monti naviganti
Ag2S

To podróż, której początek i koniec tkwi w morzu, a trasa wędrówki, wynurzywszy się z głębin, unosi się w górę – nad wyłaniającym się archipelagiem. Paolo Rumiz przemierzył tysiące kilometrów wzdłuż górskiego garbu Włoch – wieloryba. Droga wiodła przez Alpy i Apeniny, od zatoki Kvarner aż do Capo Sud, najbardziej wysuniętego na południe punktu półwyspu. Wędrował przez doliny, w których żyły...

Wędrował przez doliny, w których żyły muflony. Mijał domy dróżników, przemierzał słynne górskie serpentyny. Biwakował w jaskiniach, chroniąc się przed ulewnym deszczem, odwiedzał sanktuaria, gdzie pogańskie bóstwa wciąż pojawiają się za plecami świętych. Spotykał kłusowników, strażników legendarnych schronisk, muzyków, którzy w tej niezwykłej krainie poszukują swoich korzeni. Rumiz przedstawia Włochy, których zazwyczaj się nie dostrzega i do których nie docierają turyści. Przy okazji poszukuje odpowiedzi na pytanie, jakie tajemnice kryją w sobie włoskie góry.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/legenda-zeglujacych-gor

źródło okładki: http://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/legenda-zeglujacych-gor

Qbajot | 2019-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2019

„Legenda Żeglujących Gór” Paolo Rumiza jest napisaną przepięknym językiem wielowątkową opowieścią o dwóch włoskich krainach: alpejskim pograniczu i apenińskim interiorze. Każde z tych górskich pasm stanowi oś narracyjną wokół których zbudowane są dwie części książki: pierwsza jest zbiorem reportaży osadzonych w alpejskiej scenerii, druga zaś jest zapisem z podróży niewielkim fiatem 500 Topolino wzdłuż Apenin. Styl spisanych przez autora historii ma janusowe oblicze – są bardzo głęboko osadzone w przeszłości, ale i silnie zorientowane na ukazanie niezwykłego charakteru ludzi zamieszkujących te dwa łańcuchy górski. Autor lubi prowadzić czytelnika do mniej znanych, a czasem wręcz zapomnianych miejsc, i z ogromny pokładem erudycji ukazuje ogrom wydarzeń i postaci z przeszłości, które odciskały swoje piętno na italskiej ziemi nieraz w najmniej oczekiwany sposób. Jednak Paolo Rumiz nie jest li tylko miłośnikiem historycznych i kulturowych ciekawostek oraz kuriozów. To przede wszystkim...

Iwona | 2017-11-11
Na półkach: Przeczytane, E-book

prawdziwie mogą docenić tę książkę tylko znawcy włoskiej historii i kultury. Rumiz porusza w niej tak wiele tematów związanych z włoską tożsamością, że dla laika miejscami jego wywody są i nieczytelne, i mało wciągające. Ale „Legenda żeglujących gór” chwyta za serce, jest nostalgicznym powrotem do „kiedyś”, które – bezpowrotnie stracone – ma w sobie magię i urok. Najpiękniejsze fragmenty, jak dla mnie, dotyczą opisu wędrówki przez Apeniny. Aż chce się wyruszyć w te góry.

Ula | 2017-03-22
Przeczytana: 22 marca 2017

Wspaniałe opisy odwiedzonych miejsc, zwłaszcza podobało mi się poetyckie wręcz ujęcie górskiej przyrody.