Oczy szeroko zamknięte

Wydawnictwo: Sic!
Traumnovelle
literatura piękna
marek

Jest to opowieść o namiętnościach, miłości, o tym co się dzieje z parą szczęśliwych małżonków, gdy obsesyjna zazdrość zaczyna kształtować ich rzeczywistość.
Jawa miesza się ze snem i tylko oczy szeroko zamknięte pozwalają odnaleźć się w Kubrickowskim labiryncie.

źródło opisu: Wydawnictwo Sic!, 1999

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-sic.com.pl/

WisemantheWise | 2016-03-18
Przeczytana: 18 marca 2016

Nie wiem jak dobrze ocenić i opisać tą książkę, ponieważ przeczytałem ją głównie w celu porównania z filmem Stanleya Kubricka z Tomem Cruisem i Nicole Kidman opartym na niej. A że wersja papierowa i filmowa różnią się tylko drobnymi szczegółami (oprócz miejsca i czasu akcji oraz imion bohaterów) nie wypiszę tu zbyt wiele różnic czy podobieństw. Film miał w sobie aurę złowrogiej tajemniczości i robił wrażenie, natomiast książka ta tylko krótka nowela, nie posiadająca takiej wyjątkowej atmosfery. Po prostu historia palety uczuć i emocji między dwojgiem bliskich sobie osób, które łączy nie tylko miłość ale też mroczne sekrety.

| 2013-12-21

Książki zwykło się uważać za lepsze od filmów nakręconych na ich podstawie, jednak w tym przypadku obie formy opowieści doskonale się uzupełniają. W książce psychologia postaci została wyłożona jak na dłoni, bo poznajemy nawet najskrytsze myśli bohaterów - zwłaszcza Bill'a. Składa się ona na zamkniętą całość, przez co nie pozostawia niedomówień. W filmie z kolei warstwa psychologiczna została ukryta głęboko pod mimiką i gestami aktorów, a zmysłowo tajemnicza sceneria dodatkowo potęguje jej zagadkowość, rozbudzając tym samym naszą wyobraźnię. Z tego względu sięgając po "Oczy szeroko zamknięte" warto zacząć od filmu. Późniejsza lektura książki pomaga wskoczyć pobudzonej refleksji na właściwy tor. Ponadto oferuje dużo mądrzejsze zakończenie, które stanowi świetne podsumowanie dla całej historii.

Amadea | 2013-11-28
Na półkach: Przeczytane, Ekranizacje

Obejrzałam i zakładam,że książkę czyta się zupełnie inaczej.Tu oceniam dobrze za atmosferę i muzykę,jaka przewija się przez cały film (mroczna i tajemnicza).Może kiedyś sięgnę po książkę w celach porównawczych.Kontrowersyjne,perwersyjne,mroczne,dziwne...