Coma

Wydawnictwo: Rebis
Coma
kryminał, sensacja, thriller, horror, robin, cook

Debiutancka powieść Robina Cooka, mistrza thrillera medycznego. Robin Cook jest uważany za mistrza thrillera medycznego. Ukończył medycynę na Uniwersytecie Columbia oraz studia podyplomowe na Harvardzie. W swojej twórczości wykorzystuje najnowszą wiedzę medyczną oraz doświadczenia z własnej praktyki lekarskiej. Jest autorem wielu powieści, w tym takich bestsellerów, jak Mutant, Epidemia,...

Debiutancka powieść Robina Cooka, mistrza thrillera medycznego.
Robin Cook jest uważany za mistrza thrillera medycznego. Ukończył medycynę na Uniwersytecie Columbia oraz studia podyplomowe na Harvardzie. W swojej twórczości wykorzystuje najnowszą wiedzę medyczną oraz doświadczenia z własnej praktyki lekarskiej. Jest autorem wielu powieści, w tym takich bestsellerów, jak Mutant, Epidemia, Zabójcza kuracja, Chromosom 6 czy Toksyna. Wydana w 1977 roku Coma była debiutem Cooka i przyniosła mu sławę, którą utwierdził słynny już film w reżyserii Michaela Crichtona z Genevieve Bujold i Michaelem Douglasem.
Bostoński Memorial Hospital to doskonała placówka służby zdrowia, ale nie wszyscy jego pacjenci mogą mówić o szczęściu. Dla Nancy Greenly, Seana Bermana i kilkunastu innych banalne z pozoru zabiegi kończą się tragicznie. Z niewyjaśnionych przyczyn zdrowi ludzie zapadają niespodziewanie w śpiączkę. Susan Wheeler, piękna, młoda studentka medycyny zauważa niepokojącą prawidłowość. Usiłuje wyjaśnić fatum ciążące nad salą zabiegową numer osiem, wpada na ślad ponurej afery i działającej na terenie szpitala tajnej organizacji...

Gala | 2018-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2018

Sporo naczytałam się pozytywnych komentarzy na temat twórczości Robina Cooka, z zawodu lekarza uznawanego za mistrza w gatunku thrillera medycznego. Szczególnie bardzo przypadła do gustu czytelnikom książka „ Toksyna „, postrzegana, jako jedna z lepszych w jego twórczości. Wyruszyłam na poszukiwania, ale niestety nie posiadali jej w bibliotece, więc dostałam inną jak się okazało debiutancką powieść tego autora.
Jakie było moje zdziwienie, gdy okazało się, że „ Coma „ została napisana ponad 40 lat temu, chociaż egzemplarz, który wypożyczyłam jest wznowieniem z 2017 r. Pomimo upływu lat, historia opisana w książce wcale nie oznacza, że temat jest nieaktualny. Aż ciarki mnie przechodziły, gdy pomyślałam, że to może być prawda a nie tylko wyobraźnia autora, który stworzył fikcję literacką.
W szpitalu pacjent jest zdany na łaskę i niełaskę lekarzy i nawet, jeżeli popełnią błąd bardzo trudno udowodnić im winę a proceder opisany w powieści wcale nie wydaje się niemożliwy.
Początek był...

Kiedy czytałam "Comę" po raz pierwszy miałam jeszcze mgliste pojęcie o studiach medycznych. Wtedy myślałam sobie "wow! niezła jest ta studentka" i nie mogłam się oderwać od czytania.
Kiedy przeczytałam książkę po raz drugi byłam już po studiach i muszę przyznać, że bohaterka mnie strasznie irytowała, co znacznie zmniejszyło przyjemność z czytania.

Nasza gwiazda Susan po dwóch latach studiów medycznych, zapoznaniu się z odrobinką teorii trafia po raz pierwszy na prawdziwy oddział w szpitalu i od razu wpada na trop niesamowitego spisku, którego nie zauważył nikt inny pracujący w tym szpitalu - takie rzeczy zdarzają się pewnie w każdym szpitalu klinicznym, tylko w czasie moich studiów się jakoś nie trafiło ;p.
Ale to nie było dla mnie najgorsze, po prostu nie mogłam czytać o jej wybrykach - nie do pomyślenia jest żeby studencina bezczelnie pyskował do ordynatora oddziału (czy do jakiegokolwiek innego lekarza) czy ignorował przeznaczony dla niego wykład przerywając wykładającemu co...

Książka naprawdę mnie wciągnęła. Nie jest jednak taka najbardziej super.
Cook zdecydowanie trochę zagalopował się z fantazjami kreując postać głównej bohaterki. No bo serio, już widzę jaka studenka medycyny skończywszy zaledwie dwa lata studiów, przychodzi do szpitala na swój pierwszy dzień praktyk i z miejsca zaczyna zachowywać się jak bezczelna kretynka. Nie tylko olewa wszystkie obowiązki, ale przerywa wykłady zadawając pytania całkiem nie na temat, wtrynia swojego nosa gdzie nie trzeba, pyskuje różnym lekarzom, a potem jest zdziwiona i urażona, że są przeciwko niej. W ogóle te zachowania Susan były miejscami tak debilne i irytujące, że przez to książka traciła wiele na uroku i wiarygodności.
No ale i tak czytało sie nieźle.

Radek | 2018-12-28

To już moje drugim spotkanie z twórczością Robina Cooka, które mogę śmiało zaliczyć do w pełni udanych. Tym razem mój wybór padł na Comę, która jest jedną z pierwszych przez niego napisanych powieści. A do co samej oceny, to jest to znakomita, wciągająca, trzymająca w napięciu powieść, która także bardzo dobrze pokazuje to jakie są ciemne strony wykorzystywania danego zawodu do realizowania niecnych celów.

gwiazdka | 2014-02-23
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 23 lutego 2014

Książkę czytało mi się dość opornie z kilku względów. Przede wszystkim była dla mnie mało wiarygodna, ot studentka po dwóch godzinach w szpitalu od razu wykrywa nieścisłości prowadzące do wielkiej afery, podczas gdy ludzie pracujący tutaj na stałe są ślepi i głusi na wszystko. Poza tym dziewczyna ukończyła zaledwie dwa lata medycyny, a zachowuje się, jakby wiedziała o niej wszystko. Nie przemówiło do mnie też zachowanie Susan, pierwszy dzień na praktykach, a ona robi co chce i wszyscy jej pozwalają na ignorowanie zasad. Bardzo powyższe watki mnie irytowały, co nie ułatwiało lektury. Dodatkowo początek powieści obfitował w dość szczegółowe opisy leków i czynności medycznych, było to nużące dla czytelnika niezainteresowanego medycyną. Dodajmy do tego niejednoznaczne zakończenie i mamy raczej słabą powieść. Początkowo trochę mnie to dziwiło, bo Cooka czytałam wcześniej i pomimo jego przewidywalności lektura sprawiała raczej przyjemność. Ale na koniec doczytałam, że „Coma" jest...

Bzibzioh | 2018-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2018

Studentka medycyny rozpracowuje szokujący spisek w świecie medycznym. Podczas czytania faktycznie mogą co wrażliwszych czytelników przechodzić dreszcze. Oglądałam bardzo dawno temu film nakręcony na podstawie tej powieści i pamiętam związane z nim wielkie emocje, natomiast filmu nie pamiętam, wobec czego nic nie popsuło mi frajdy czytania. Jak na debiutancką powieść, autor spisał się bardzo dobrze. Nie dziwne, że został mistrzem thrillera medycznego.

Thomas886 | 2015-06-08
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 08 czerwca 2015

Susan Wheeler, główna bohaterka tej powieści Cooka, jest studentką medycyny i odbywa praktyki na chirurgii w miejscowym szpitalu.
Jedna z pacjentek zapada w śpiączkę i nikt nie wie dlaczego.
Po kilku dniach zupełnie zdrowy mężczyzna po znieczuleniu ogólnym i niegroźnym zabiegu chirurgiczny także się nie budzi.

Susan prowadzi własne śledztwo, które przynosi zaskakujące odpowiedzi.

Robin Cook, jeden z lepszych, jeśli nie najlepszy autor thrillerów medycznych według mnie.
Kolejny raz zadowolony jestem po dokonaniu wyboru jakim była klasyczna i wszystkim znana Coma.

odAdoZ | 2014-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2014

"Coma" to thriller medyczny z pewną mroczną tajemnicą.
Studentka medycyny rozpoczyna praktykę kliniczną w Bostońskim Memorial Hospital i już pierwszego dnia natrafia na trop afery. Mimo utrudnień jakie pojawiają się na jej drodze posuwa się w śledztwie i odkrywa źródło i przyczyny śpiączki, na którą zapadają tzw. "zdrowi pacjenci".
Poszukuje bratniej duszy rozpowiadając tu i ówdzie o swoich dramatycznych spostrzeżeniach i naraża się tym samym na śmiertelne niebezpieczeństwo.
Akcja trzyma w napięciu.
Nie zdradzając motywu tajemniczych przypadków można jedynie powiedzieć, że dotyka ona bardzo ważnej dziedziny medycyny, a związane z tym wydarzenia ściśle związane są z etyką lekarską, a raczej jej brakiem.

Dominika Rygiel | 2015-04-19
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2015
Przeczytana: 19 kwietnia 2015

"Coma" to thriller medyczny, który wciąga czytelnika już od pierwszego rozdziału gdzie bardzo sugestywny i dokładny opis łyżeczkowania jamy macicy młodej dziewczyny zapiera dech w piersi i intryguje. Cook bardzo obrazowo opisuje sam zabieg otwierając laikowi oczy na algorytm postępowania chirurgów oraz anestezjologów na sali operacyjnej. Autor jednocześnie zaprasza w nieznany przeciętnemu człowiekowi świat pełen ściśle określonych procedur. Lecz to nie one są kanwą powieści.

Myśl przewodnia opiera się na jednym z możliwych pooperacyjnym powikłaniu - śpiączce na którą zapadają przypadkowe osoby poddające się rutynowym zabiegom. Na niniejszy problem przypadkiem natrafia młoda studentka medycyny - Susan Wheeler. Jako dociekliwa praktykantka oddziału chirurgicznego postanawiając wgłębić się w zagadnienie. Łączy siły z jednym z lekarzy rezydentów - Markiem Bellowsem. Natrafia tym samym na ślad nieprzyjemnej afery, której podłoże nie jest do końca etyczne.

"Coma", jako...

Olovereads | 2015-03-27
Przeczytana: 27 marca 2015

Mój pierwszy przeczytany tytuł z gatunku thriller medyczny. Młoda studentka przybywa na praktyki do jednego ze szpitali i doszukuje się pewnych nieścisłości w kilku przypadkach śpiączki. Postanawia to zbadać, a niesie to za sobą wiele zagadek i zwrotów akcji. Do połowy książka niestety nie zachęca, akcja rozkręca się dopiero w mniej więcej stu ostatnich stronach ale... rozkręca się tak, że skończyłam ją w jeden wieczór. Mimo, że nie wszystkie terminy medyczne były mi znane, książkę czytało się bardzo dobrze. Główna bohaterka może nie jest wybitnie "fascynująca", natomiast cała akcja i historia zdecydowanie na plus. Na pewno nie jest to moja ostatnia pozycja z tego gatunku.