1946

Wydawnictwo: Wydawnictwo Podziemne
literatura piękna
Gosia

Powieść historyczna, która opowiada, jak to
często z historią bywa, o praprzyczynach tego co jest.
Występują w powieści osobistości powszechnie znane
i postacie fikcyjne; występują żołnierze niezłomni i ich
wrogowie, a także ci, którzy nie potrafili decydować
o własnym losie czyli zwykli śmiertelnicy, jak my wszyscy.

źródło opisu: Wydawnictwo Podziemne, 2016

źródło okładki: http://wydawnictwopodziemne.com/

diff86 | 2019-01-24
Przeczytana: 15 stycznia 2019

Moim subiektywnym zdaniem ta powieść napisana jest bardzo nierównomiernie - są rozdziały, które czytałam z dużym zainteresowaniem, a zaraz potem zostałam przeniesiona do czyjejś głowy, pełnej rozterek i filozoficznych wynurzeń, które nie zawsze potrafiłam odnieść do głównego wątku. Zabrakło mi spójności, klarownego ułożenia fabuły, abym nie czuła się zagubiona.
Czytanie wymagało skupienia. Język jest staranny, kwiecisty, dopasowany przykładowo gwarą czy teatralną uprzejmością do danej sceny...to jest jak najbardziej na plus! Sporo się dowiedziałam o tym, co myśleli ludzie w 1946 r. Pokazane są poglądy z różnych "obozów" -tych, którzy chcieli walczyć z komunizmem za wszelką cenę i tych, którzy się poddali, oby tylko łatwiej było przetrwać.
Ogólnie, jest to wartościowa powieść, warta przeczytania. Gdyby tylko tajemniczy autor "H." płynniej zaprezentował kolejność wydarzeń, pozwolił lepiej poznać bohaterów, to ze swoim przesłaniem trafiłby do szerszego grona czytelników. A jak ja...

maslomaslo | 2018-03-10

Doskonały traktat filozoficzno-historyczny, którego dialogi podejmują zagadnienia związane z dylematami moralnymi niepokornych z roku 1946

WojciechM | 2017-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2017

Jest to książka, niezwykła wydana w niezwykle skromnej okładce - czarnej z wypukłym logiem wydawnictwa oraz tytułem. Nie wiemy kto jest autorem , który skrywa się za litera "H" . Książka składa się z kilku warstw . Pierwsza to rok 1946 i środowisko żołnierzy wyklętych. Rozróżniam dwa typy książek. Pierwszy typ do historia tzw. drogi - przejechać z punktu A do punktu B. Drugi typ to ocean gdzie unosisz się na falach błogostanu. I do tego typu należy ta książka warstwa fabularna jest ukryta przerywa , skrywa się za masą obrazów, dźwięków w których unosi się czytelnik.Język wręcz barokowy, takim językiem nie mówią bohaterowie. Niektóre sceny wręcz abstrakcyjne np. rozmowa bohatera z radzieckim kierowcą w okolicach Kowar w Sudetach. Polak byłby rozstrzelany a nie podwieziony ciężarówką. Lub postacie bardzo normalne w tych czasach np. zdrajcy, którzy przeszli na stronę imperium zła. Niemniej brakuje mi w tej pozycji pewnej spójności fabularnej , silniejszego elementu drogi o którym...

Magdalena | 2017-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2017

Co za niezwykła książka! Wydaje się taka zwykła, ale jak się ją zacznie czytać, okazuje się, iż ma dużą wartość. To nie jest banalna historia. To nie są suche fakty. To opowieść pełna dygresji, w której czytelnik odnajdzie się już po kilku pierwszych stronach.

Narracja książki jest cudowna. "1946" wciąga od początku. Czyta się tą książkę bardzo szybko. Wiele razy doprowadza ona do uśmiechu. Sprawia też, że przez chwilę się zatrzymamy w świecie i podumamy.

Styl powieści jest piękny. Język jest prosty. Nie ma w nim nadmiernych ubarwień. Wszystko jest jasne. Za to pojawia się dużo dygresji. One nie przeszkadzają. Jeśli by ich nie było, książka byłaby zapewne smutniejsza.

Lektura nikomu nie powinna sprawić problemu. Nawet rozważania filozoficzne, które możemy odnaleźć w książce, nie powinny dawać jakiś trudności. Wiele razy też myślach można przytaknąć autorowi. Przynajmniej ja, przy czytaniu miałam myśli: "tak, to prawda" lub "rzeczywiście tak jest".

Po raz...

czytambolubie | 2016-10-21
Przeczytana: 29 września 2016

„1946” to książka lekko historiozoficzna. Jej bohaterowie są szablonowymi przedstawicielami młodego pokolenia w latach powojennych. Właściwie wszystkie ich decyzje mają poważniejsze konsekwencje, ciągle są rozdarci między chęcią a obowiązkiem. Nie wybrali sobie takiego życia i nie mogą go zmienić, więc starają sie je przeżyć najlepiej jak się da. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Tym bardziej, że urodzili się w czasach, kiedy nie ma dobrych decyzji. Są tylko te wymagające większego lub mniejszego poświęcenia. I każdy z nich musi sam dojść do tego, które są jakie.

Całość recenzji pod adresem: http://zapach-ksiazek.pl/1946/

Gosia | 2016-04-28
Przeczytana: 22 kwietnia 2016

Tajemnicza to książka, z ascetyczną, czarną okładką, z kompletnie nierozpoznawalnym pseudonimem autora (ale kiedyś może poznam jego tożsamość). Co ciekawe, jest to pierwsza pozycja, która mierzy się w literacki sposób z przeżyciami żołnierzy walczących z bolszewikami po zakończeniu II wojny światowej. Opowieść opowiada historię młodego partyzanta, który zastanawia się nad celowością dalszego oporu, a kontrapunktem stają się wybory jego dawnego kolegi z oddziału. Ten ostatni poszedł bowiem na współpracę z nowym reżimem – co nie znaczy, że nie otrzyma szansy na odkupienie.

Ale nie jest to bynajmniej zwyczajna powieść historyczna – autor bowiem postawił sobie za zadanie spojrzenia pod kątem historiozoficznym, więc momentami mamy do czynienia z rodzajem dygresyjnego traktatu. Skojarzenia w trakcie lektury pojawiają się właściwie co chwila – a to z Witkacym i Sergiuszem Piaseckim (ten ostatni jest nawet jednym z bohaterów drugoplanowych książki), a to z Juliuszem Słowackim i Józefem...