Państwo

Tłumaczenie: Władysław Witwicki.
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Europejska". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Antyk Marek Derewiecki
Politeia
filozofia i etyka

Inne wydania

W świecie idei Platona jedną z najistotniejszych była idea państwa doskonałego, rządzonego przez mędrców- filozofów, realizującego takie wartości jak: Sprawiedliwość, Prawda, Dobro i Piękno. Warunkiem realizacji tych szczytnych celów było odrzucenie demokracji. Cóż bowiem miała i ma do zaoferowania demokracja, która zabiła tak prawego i uczciwego człowieka jak Sokrates, która podporządkowuje - tkwiącej w ciemnej jaskini- większości racje wykształconych elit i jednostek, która niweluje różnice wynikające z naturalnych dysproporcji zdolności i charakterów ludzi, która wreszcie zrównuje w prawach głupców i mędrców, oszustów i ludzi honoru?

źródło opisu: Antyk/Wydawnictwo Marek Derewiecki 2006, http://w...(?)

źródło okładki: Antyk/Wydawnictwo Marek Derewiecki 2006, http://w...»

GabrielL Kamiński | 2010-11-20
Przeczytana: 02 września 1974

Bez znajomości tej książki jesteś jak ameba w zatomizowanych świecie "państwowej przemocy"

Antagonista Esklaważu | 2015-01-29

Mokre sny Platona to pierwsza utopia w historii. Czy z tego powodu warto ją czytać? Nie. Ten kark (odsyłam do tego czemu Platon to Platon) nie znał jeszcze indywidualnych praw jednostki, więc dla cywilizowanego człowieka to nie ma żadnej wartości. To czysty prymitywizm, bajania dziecka. Jak już czujesz potrzebę by czytać głupoty, to poczytaj sobie Marksa. Jego znajomość jest przynajmniej użyteczna w dzisiejszych czasach.

ziombel | 2016-01-09
Przeczytana: 08 stycznia 2016

Dzieło Platona jest najprawdopodobniej najwcześniejszą zachowaną utopią(albo antyutopią). Książka została napisana w formie dialogu. Każda księga jest dyskusją Sokratesa z swoim oponentem na różne tematy dotyczące państwa idealnego. W swoim wybitnym dziele Platon dywaguje na takie tematy jak czym jest sprawiedliwość, jakie powinno być społeczeństwo, jaka powinna być sztuka i filozofia itd. Wszystko oczywiście w formie dialogu wypełnionego erystyką dialektyczną. Zazwyczaj jeden z bohaterów stawia jakąś dziwną tezę, a jego oponent "obala" tą tezę dziwnymi analogiami i argumentami aż w końcu dojdą do jakiegoś dziwnego wniosku.

W ten sposób Platon rozpoczął niekończące się pasmo tworzenia różnych wspaniałych planów i utopii przez socjalistów, oczywiście wszystko w imię wyższego dobra i szczęścia państwa. Szkoda, że autor nie zwrócił uwagę na to, że państwo jest tylko zbiorem jednostek. Więc "państwo" nie może być szczęśliwe, jeśli jego członkowie mają poświęcać własne szczęście w...

Natalia_94 | 2016-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Niska ocena niektórych musi wynikać z niezrozumienia działa oraz realiów epoki. Aby całkowicie zrozumieć dlaczego "Państwo" jest dziełem absolutnym należy wiedzieć cokolwiek o polityce, filozofii, psychologii i historii. Nad tą pracą trzeba konkretnie i dużo myśleć. Na pewno czytanie szybkie i nierozumne nie da całkowitego pojęcia o tym jak wiele prawdy znajduje się w "Państwie".
Platon rozważa w nim nie tylko to jak powinno wyglądać wówczas państwo idealne. Wiele jest również o istocie sprawiedliwości (dobra), o człowieku i jego sferze duchowej, o istocie wielu elementów życia jak: poezja, nauka.
Znajdziemy tutaj być może teorie, które już nie są aktualne, albo wręcz wydają się absurdalne w naszych czasach. Pamiętajmy jednak, że dzieło powstało ok. 360 roku p.n.e.
Platon daje podwaliny pod teorię komunistyczną, teorię wyższości dobra ogółu na dobro jednostki, freudowską teorię snów.
Platon nie pragnie ustroju dyktatorskiego! Jest to błąd w myśleniu niektórych. Co prawda często...

Lilia Światła | 2015-11-09
Przeczytana: 15 stycznia 2015

Niesamowity, wielopoziomowy dialog… Często czytałam krytykę tego dialogu, zarzuty i wątpliwości, które moim zdaniem dotyczyły spraw drugorzędnych. Sam trzon tekstu – czyli rozwijanie samego siebie, doskonalenie się – jest zapisem cennych obserwacji o naturze człowieka. Bardzo podobało się wiele fragmentów, można się wiele nauczyć o psychologii człowieka i mistyce – jeśli ktoś czyta pod tym kątem, a nie polityczno-społecznym.

Piktor | 2016-06-22

Nie bardzo mi po drodze z filozofią Platona i to nawet patrząc na nią pobłażliwie przez pryzmat starożytności, a już jego subtelny pomysł na totalitaryzm jednocześnie faszystowski i komunistyczny jako lek na całe zło tego świata budzi raz śmiech, a raz trwogę (to dość zabawne, że człowiek, który za szalenie słuszne uważał porzucanie noworodków spłodzonych przez np. zbyt młodych mężczyzn lub urodzonych przez zbyt stare kobiety, państwową regulację współżycia seksualnego i całkowitą wspólność partnerów i dzieci, podłożył jednocześnie podwaliny pod filozofię chrześcijańską, a nawet dogmaty wiary chrześcijańskiej (wizja sądu ostatecznego!)). Nie sprawiło to jednak, że jego najsłynniejsze dzieło czytało mi się źle. Lekturą lepszą niż dobrą są w szczególności pierwsze dwie księgi, kiedy jeszcze Platon próbuje dojść do istoty sprawiedliwości na drodze "tradycyjnej" dyskusji z logicznymi argumentami, a rozmówcy platońskiego Sokratesa sprzeczają się z nim, a nie tylko przytakują jak...

JasiekN | 2012-11-16
Przeczytana: 2010 rok

'Że przyjacielem jest ten- powiada- który się i wydaje, i jest porządny.
A ten, który się tylko wydaje porządny, ale nie jest taki, ten się też wydaje przyjacielem, ale nim nie jest. A o nieprzyjacielu to samo zdanie'.
Ech... To nie jest książka do poczytania. I w obecnej sytuacji oczytania naszej klasy (ha!ha!ha!) politycznej, utkwionej bez nadziei w czarnej... jaskini, a do tego z głowami tak zadartymi w sufit, że i pochodni nie dojrzą- czysta utopia... Myślącym- polecam! I tu ciekawostka: już Platon narzekał na wychowanie ówczesnej młodzieży, więc jestem wyrozumiały :-)))

Mariusz | 2016-07-11

Książka na pewno warta przynajmniej uwagi. Miałem z nią związane wielkie nadzieje, ale bardzo się rozczarowałem. Nie będę pisał dlaczego, moi poprzednicy krytykujący książkę już wyczerpali to, co mógłbym powiedzieć. Nie podoba mi się pogląd na świat w tym dziele, wydaje się kompletnie bez sensu, ładu i składu. Do tego dochodzą ciągłe dywagacje, gry słów, metafory, próby obalenia (często w głupi sposób) argumentów rozmówcy. Właśnie przez to ciężko jest w ogóle cokolwiek zrozumieć. Jeśli chodzi o język, to książka jest bardzo trudna i trzeba mocno się wczytać.

Ania | 2015-10-24

Przeczytałam duże fragmenty z tego dzieła. Poznałam je dzięki wykładowcom. Czuję Jadnak ,że muszę wrócić do tego dzieła i kiedyś przeczytać je w całości Znam je bowiem tylko z owych fragmentów jakie czytam oraz z opisu wykładowców potrzebnych fragmentów na wykładach.

Krzysztof Bilski | 2011-09-02
Przeczytana: 01 września 2011

Przeczytałem 26% książki i myślę, że tyle mi wystarczy. Ogólnie książka nie wprowadza nic nowego jeśli chodzi o aktualne postrzeganie działania państwa i jego możliwych zmian w działaniu, ale jak na tamte czasy - rozważania zawarte w tej książce są dosadne, ciekawe i na pewno warte poznania.