Oblicza propagandy PRL

5 (13 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia, PRL, propaganda
historia
Adam

Propaganda była dobra na wszystko. Atakowała wrogów systemu, tłumaczyła „przejściowe trudności” albo mobilizowała do działania. Wytrwale opisywała teraźniejszość, przeszłość i przyszłość. Tak w latach stalinowskich, jak i w epoce Jaruzelskiego była powszechna. Nigdy wcześniej i nigdy później nie miała takiego znaczenia w dziejach Polski. Uśmiechamy się widząc kroniki filmowe z tego okresu albo...

Uśmiechamy się widząc kroniki filmowe z tego okresu albo toporne hasła na transparentach. Ale przez kilka dekad były to symbole brutalnej indoktrynacji. W świecie publicznym nie było prawdy innej niż komunistyczna. Właśnie dlatego warto poznać oblicza propagandy PRL. Dowiedzmy się o tym kto, w jaki sposób i z jakim skutkiem próbował wychowywać miliony Polaków.
Tomasz Leszkowicz zabiera nas w podróż po barwnej krainie kłamstwa. Łzy nigdy nie są w niej szczere, zbrodniarze są bohaterami, a zbrodnie wymazuje się z kart historii. Błahe potyczki stają się epickimi bitwami, a niepokorni dziennikarze stają się wirtuozami kłamstwa. Czasem jest strasznie, czasem jest śmiesznie – ale zawsze jest ciekawie.

źródło opisu: http://histmag.org/

źródło okładki: http://histmag.org/

daniel90 | 2016-09-02
Przeczytana: 02 września 2016

Spodziewałem się trochę czego innego - opisywania propagandy i jej metod na przykładach, może nawiązaniach do świata. Książka opowiada natomiast o historii 1945-1990, moim zdaniem, lekko podkreślając elementy propagandy. Propaganda jest motywem przewodnim, a nie jest analizowana jako taka.