Czerwona gorączka

Cykl: Światy Pilipiuka (tom 2)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
pilipiuk, czerwona, gorączka

Inne wydania

„Czerwona gorączka” to zbiór 11 opowiadań Andrzeja Pilipiuka, nie tylko formą nawiązujących do doskonale przyjętych „2586 kroków”, tomu wydanego w Fabryce Słów w kwietniu roku 2005. Powraca jeden z bohaterów, dr Paweł Skórzewski. W podobnej stylistyce utrzymane są okładki, podobnie zaskakujące pomysły i rozwiązania fabularne. Autor nie ustaje w wysiłkach. Mamy zbrodnię i karę według Pilipiuka,...

Mamy zbrodnię i karę według Pilipiuka, czyli okraszone czarnym humorem historie o tym, jak kończą dziennikarskie hieny, nauczycielki-psychopatki czy ubeckie kanalie. Na światło dzienne wydobywa autor przyczynę rozplenienia się pewnej ideologii oraz tajemnicę samolotu von Ribbentropa.
Jest pociąg-widmo, naczelnik Piłsudski, Feliks Dzierżyński, wędrówka po śmierdzących szczyną podwórkach Pragi oraz wyprawa na drugą stronę, gdzie w finale towarzyszymy bohaterowi - w budce z dalekowschodnim fast foodem - zamawiającemu ryż wie-ku-wo. Dopóki nie zjawi się Mistrz Wu...

Czytasz aż do samego końca. Rozpoznanie - wirus „Czerwonej gorączki”.

źródło opisu: okładka

6,89 (9 ocen i opinii)
Opowieści i przypowieści
Franz Kafka

7,71 (7 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

Amelia i Kuba. Stuoki Potwór
Rafał Kosik

7,64 (14 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
GrzegorzDe | 2014-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Nie będę zdradzał fabuły opowiadań, a chcę tylko podzielić się z Wami moim ogólnym wrażeniem po przeczytaniu ich: otóż, są one momentami zabawne, wciągające, na pewno nieoczekiwane aż tak, że w końcu już sam zaczynałem oczekiwać nieoczekiwanych zwrotów akcji, jak przeniesienia w czasie, tajemnych przejść, zabójstw, jednak, co muszę dodać z żalem, nie spodobały mi się niektóre zakończenia opowieści, zbyt szybko kończące historie (aż prosiło się o rozwinięcie, pociągnięcie dalej).

Mimo tego zbiór wart jest polecenia, a opisy Polski opanowanej przez Muzułmanów, czy wręcz przeciwnie, Polski będącej mocarstwem świata są rewelacyjne. I ta postać dziennikarza, który szuka sensacji na siłę, tak mnie zaabsorbowała, że śmiałem się przez całą akcję aż do zakończenia, niestety, trochę niezbyt trafionego.

Ale nie był to, co najważniejsze, czas stracony!

Agata | 2014-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2014

Pilipiuka kocham. Wiele razy jechałam autobusem i śmiałam się sama do siebie - ku zaskoczeniu współpasażerów, z przygód Wędrowycza lub bohaterów obu części Wampira. Opowiadania ma jednak różne - część czyta mi się lekko, przyjemnie, z humorem i w humorze dobrym. Część zaś odpycha. W "Czerwonej gorączce" na szóstkę oceniam opowiadanie o Zeppelinie. Dwa opowiadania: "Gdzie diabeł mówi dobranoc" i "Samolot von Ribbentropa" nie podobały mi się w ogóle, męczyły mnie. Nie jestem zwolenniczką aż takiego wykoślawiania historii. Lubię akcje "co by było, gdyby", natomiast mam wrażenie, że trochę tu jakiś brzydki kompleks Polaków, wiecznie przegranych niedojd wychodzi. I dlatego nie oceniam tej książki dużą ilością gwiazdek.

kotek | 2014-05-27
Przeczytana: 27 maja 2014

Po ten zbiór sięgnęłam po raz kolejny. Tym razem nie uśmiałam się jak przy innych opowiadaniach Pilipiuka. Jednak ponownie przekonałam sie ,że dobre opowiadanie jest lepsze od złej powieści. Mnogość światów stworzonych przez autora mnie zadziwia . Najlepsze jest opowiadanie tytułowe. Odkrycie doktora Skórzewskiego jest epokowe szkoda ,ze na tego wirusa nadal nie mamy leku. .Silnik z Łomży mnie ubawił i pokazał jak powstaje sensacja z niczego.
Jedynie opowiadania "Gdzie diabeł mówi Dobranoc" i "Samolot von Ribbentroppa" nie przypadły mi do gustu ale to moje zdanie.

BookBasset | 2013-12-07
Na półkach: 2013, Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 07 grudnia 2013

Jeden z moich zdaniem najlepszych zbiorów opowiadań jakie wyszły spod pióra Andrzeja Pilipiuka.

Niezwykle różnorodne historie opowiadają o wydarzeniach odgrywających się w wielu alternatywnych rzeczywistościach, w których dobrze nam znany bieg historii potoczył się zupełnie innymi torami.

Jeśli chodzi o mnie to zbiór ten warto przeczytać choćby z powodu ostatniej powieści, która zawiera jeden z moich ulubionych motywów w opowiadaniach Pilipiuka.

Idealna pozycja na długie zimowe wieczory.

Kain | 2015-11-27
Przeczytana: 26 listopada 2015

Bardzo mi się podoba, że autor kontynuuje w swoich zbiorach różne uniwersa. Mamy w ten sposób kilka minicyki.
Pilipiuk fajnie przelewa na swoje książki wiedzę archeologa - nawet jeśli nie koniecznie opowiadanie jest z tym związane, to gdzieś zawsze pojawi się tego typu charakterystyczny "odcisk palca".

Hersus | 2013-12-30
Przeczytana: grudzień 2013

Postawiłem sobie na cel przeczytanie i zrecenzowanie wszystkiego, co wyszło spod pióra Andrzeja Pilipiuka. Zastanawiacie się pewnie, dlaczego? Głównym powodem jest uwielbienie moje do twórczości tego wspaniałego polskiego pisarza fantasty, który swoje opowiadania buduje na autentycznych wydarzeniach historycznych (chociaż nie zawsze) i jednocześnie dodaje odrobinę fantastyki. Tak samo jest w „Czerwonej gorączce” kolejnej książce, która wpadła w moje łapki.
„Czerwona gorączka” to zbiór jedenastu opowiadań bardzo podobnych do tych, które mogliśmy spotkać w „Rzeźniku drzew” czy też „2586 krokach”. Zaczyna się wszystko od tytułowej „Czerwonej gorączki” gdzie trafiamy na już dobrze nam znanego z innych antologii doktora Pawła Skórzewskiego tym razem musi odkryć tajemnicę łowcy głów, przy okazji wyjaśnia skąd się biorą rewolucje. Kolejnym opowiadaniem jest „Grucha” opisująca nauczycielkę próbującą się dowartościowywać gnębiąc uczniów oraz istnienie szkoły katów. „Błękitny trąd” to...

prObie | 2015-12-05
Przeczytana: 29 listopada 2015

Ostatni tomik z opowiadań, którego nie czytałem. Teraz kiedy przeczytałem już wszystkie śmiało mogę powiedzieć, że nowsze opowiadania bardziej mi przypadły do gustu niż te z "2586 kroków" i z "Czerwonej gorączki". Nie mniej jednak nie zawiodłem się i tutaj. Tytułowe opowiadanie z dobrze mi już znanym doktorem Pawłem Skórzewskim było takie jak powinno. Odrobina tajemniczości, zagadka śmierci i wszechobecny u Pilipiuka komunizm. Dla mnie bomba. Tego właśnie oczekiwałem. "Grucha", choć krótka, ukazuje to co tak na prawdę działo się w szkołach. Myślę, że teraz już tego nie ma ale mnie też uczyła podobna nauczycielka. Opowiadanie zdecydowanie do głębszej analizy. "Błękitny trąd" nieco fantastyczny i odbiega od tego co zwykle dostajemy od mistrza. Nigdy bym nie powiedział, że to opowiadanie wyszło spod pióra pana Andrzeja. Jednak czytało je się przyjemnie. Lubię takie opowiadania. "Silnik z Łomży" niestety nie podobał mi się. Może to przez główną postać, która zamiast interesować się...

malaskierka | 2015-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2015

Kolejny rewelacyjny zbiór opowiadań A. Pilipiuka. Przysiadłam wczoraj i tak a mały włos dostając odsiedzin i spóźniając się do pracy skończyłam ją dziś rano. Świetne budowanie napięcia sprawiało, że łapałam się na wstrzymywaniu oddechu (było to zauważalne bo walczę z katarem i łatwo nie nie dotleniałam takimi akcjami;)). Czego innego miałabym, się spodziewać po A. Pilipiuku. Każde opowiadanko wchłaniało mnie w siebie i tylko mi szkoda, że już się kończyło. Kończyło się gdy już już następowała akcja, już już gdy chciało się więcej i bardziej.... ciach czytelniku teraz kolej Twojej wyobraźni lub czytamy dalej. Trzeba było się szybko przestawiać z akcji na akcje ale mi to nie przeszkadzało ani troszkę :). Chylę kapelusza dla A Pilipiuka i czekam jak zwykle na więcej... więcej... więcej!

Magda | 2014-03-30
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2014
Przeczytana: 23 marca 2014

Pilipiuk jest geniuszem w tworzeniu alternatywnych rzeczywistości i historycznych wydarzeń. Dzięki niemu mogę przenieść się w kompletnie fantastyczny świat, gdzie wszystko jest możliwe.
Nie wszystkie opowiadania w tym zbiorze mi się podobały, mimo że stanowiły jakby kontynuację wątków rozpoczętych w innym zbiorze opowiadań- "2586 kroków".
Opowiadanie otwierające "Czerwoną gorączkę"- mistrzostwo. Dzięki niemu bardzo łatwo jest się "wbić" w klimat całej książki.

woznialka | 2016-02-10

I znowu bez rewelacji. Coraz bardziej mieszane odczucia mam, czytając opowiadania Pana Pilipiuka i chyba na razie nie sięgnę po więcej.