Okładka książki Czerwona gorączka

Fabryka Słów
pilipiuk, czerwona, gorączka
typ
papier
6.79 (1754 ocen i 65 opinii)

Opis książki

„Czerwona gorączka” to zbiór 11 opowiadań Andrzeja Pilipiuka, nie tylko formą nawiązujących do doskonale przyjętych „2586 kroków”, tomu wydanego w Fabryce Słów w kwietniu roku 2005. Powraca jeden z bohaterów, dr Paweł Skórzewski. W podobnej stylistyce utrzymane są okładki, podobnie zaskakujące pomysły i rozwiązania fabularne. Autor nie ustaje w wysiłkach. Mamy zbrodnię i karę według Pilipiuka, czy...

Mamy zbrodnię i karę według Pilipiuka, czyli okraszone czarnym humorem historie o tym, jak kończą dziennikarskie hieny, nauczycielki-psychopatki czy ubeckie kanalie. Na światło dzienne wydobywa autor przyczynę rozplenienia się pewnej ideologii oraz tajemnicę samolotu von Ribbentropa.
Jest pociąg-widmo, naczelnik Piłsudski, Feliks Dzierżyński, wędrówka po śmierdzących szczyną podwórkach Pragi oraz wyprawa na drugą stronę, gdzie w finale towarzyszymy bohaterowi - w budce z dalekowschodnim fast foodem - zamawiającemu ryż wie-ku-wo. Dopóki nie zjawi się Mistrz Wu...

Czytasz aż do samego końca. Rozpoznanie - wirus „Czerwonej gorączki”.

źródło opisu: okładka

Polecamy

Opinie czytelników
Agata | 2014-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2014

Pilipiuka kocham. Wiele razy jechałam autobusem i śmiałam się sama do siebie - ku zaskoczeniu współpasażerów, z przygód Wędrowycza lub bohaterów obu części Wampira. Opowiadania ma jednak różne - część czyta mi się lekko, przyjemnie, z humorem i w humorze dobrym. Część zaś odpycha. W "Czerwonej gorączce" na szóstkę oceniam opowiadanie o Zeppelinie. Dwa opowiadania: "Gdzie diabeł mówi dobranoc" i "Samolot von Ribbentropa" nie podobały mi się w ogóle, męczyły mnie. Nie jestem zwolenniczką aż takiego wykoślawiania historii. Lubię akcje "co by było, gdyby", natomiast mam wrażenie, że trochę tu jakiś brzydki kompleks Polaków, wiecznie przegranych niedojd wychodzi. I dlatego nie oceniam tej książki dużą ilością gwiazdek.

kotek | 2014-05-27
Przeczytana: 27 maja 2014

Po ten zbiór sięgnęłam po raz kolejny. Tym razem nie uśmiałam się jak przy innych opowiadaniach Pilipiuka. Jednak ponownie przekonałam sie ,że dobre opowiadanie jest lepsze od złej powieści. Mnogość światów stworzonych przez autora mnie zadziwia . Najlepsze jest opowiadanie tytułowe. Odkrycie doktora Skórzewskiego jest epokowe szkoda ,ze na tego wirusa nadal nie mamy leku. .Silnik z Łomży mnie ubawił i pokazał jak powstaje sensacja z niczego.
Jedynie opowiadania "Gdzie diabeł mówi Dobranoc" i "Samolot von Ribbentroppa" nie przypadły mi do gustu ale to moje zdanie.

Magda | 2014-03-30
Na półkach: 2014, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 23 marca 2014

Pilipiuk jest geniuszem w tworzeniu alternatywnych rzeczywistości i historycznych wydarzeń. Dzięki niemu mogę przenieść się w kompletnie fantastyczny świat, gdzie wszystko jest możliwe.
Nie wszystkie opowiadania w tym zbiorze mi się podobały, mimo że stanowiły jakby kontynuację wątków rozpoczętych w innym zbiorze opowiadań- "2586 kroków".
Opowiadanie otwierające "Czerwoną gorączkę"- mistrzostwo. Dzięki niemu bardzo łatwo jest się "wbić" w klimat całej książki.

Majkel | 2013-07-05
Przeczytana: 24 czerwca 2013

Czerwona Gorączka, Błękitny Trąd, Po Drugiej Stronie, Wujaszek Igor to chyba najciekawsze pozycje w tym zbiorze. Jest nieco mroczniej, a standardowym tematem są wizje alternatywne, czy spotkanie z doktorem Skórzewskim osadzone w realiach porewolucyjnego Petersburga. Dla stałych czytelników Pilipiuka po prostu 'pewien standard'. Od standardu może nieco odbiega "Błękitny Trąd", w którym autor kreśli ciekawy obraz całkowicie fantastycznego świata. Dobra pozycja

Ela | 2014-07-23
Przeczytana: 2014 rok

Mocno subiektywna;)
Zakochałam się! W jednym z bohaterów ostatniego opowiadania w zbiorze. Generał Kowalski z "Samolotu von Ribbentropa" jest absolutnie cudowny. A jego nadzwyczaj radykalne podejście do § 1. polskiej konstytucji!!!!
A swoją drogą miło byłoby być obywatelem państwa, którego § 1. konstytucji brzmi: „Każdy obywatel Rzeczypospolitej posiada prawo do ochrony życia, wolności, własności i godności osobistej, niezależnie od miejsca swojego pobytu. Dla zagwarantowania tych praw Ojczyzna nasza udzieli mu wszelkiej możliwej pomocy na miarę swoich możliwości technicznych, dyplomatycznych i militarnych. Każda krzywda, jakiej dozna, zostanie pomszczona natychmiast, bez litości i bez względu na koszty”.
Polecam. Właściwie wszystkie wypowiedzi generała Kowalskiego powinnam zamieścić jako ulubione cytaty.

Piotr | 2012-09-23

Reklama dźwignią handlu. Andrzejem Pilipiukiem zainteresowałem się kilka lat temu dzięki książeczce dołączonej do gry "Resident Evil 4", która zawierała tytułowe opowiadanie z tego zbioru. Przeczytałem, spodobało mi się i niedługo potem wracałem już z księgarni z pełnowartościowym egzemplarzem "Czerownej Gorączki" :) Żadna historia w nim zawarta nie zrobiła już na mnie tak dużego wrażenia, ale całość oceniam naprawdę pozytywnie. Pilipiuk ma głowę pełną interesujących pomysłów i potrafi je przelać na papier w odpowiedniej formie. Nie jest to literatura bardzo wysokich lotów, ale swoją rolę spełnia na medal - przynosi kilka(naście) godzin zapomnienia, pozwala oderwać się od szaroburej rzeczywistości na rzecz...często jeszcze bardziej szaroburej rzeczywistości, ale wyimaginowanej ;) Warto dać szansę.

konto_usuniete | 2010-07-26

Grafomania. Pierwsze dwa opowiadania jeszcze dają się czytać, reszta mocno kuleje. Proza Pilipiuka jest pełna niezręczności, do tego stopnia, że co jakiś czas krzywiłam się z zażenowania.

Leszek | 2013-11-03
Przeczytana: listopad 2013

"Czerwona gorączka" jest zbiorem opowiadań, z których warto przeczytać jedynie trzy. Jest to trochę mało jak na czterystu-stronicową książkę.

Czy sięgać po nią? Myślę, że szkoda czasu.

Milka555 | 2014-03-14
Przeczytana: 20 lutego 2014

chyba jedyny czytywany przeze mnie autor, którego wolę po stokroć w długiej formie. Wyobraźnia rozbujana do czerwoności, wręcz gorączki, ale... hmmm... czegoś się więcej chce...

Artur | 2014-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Całkiem ciekawy zbiór opowiadań, czyta się bardzo szybko. Daję 7+, ale tu nie mogę dać takiej oceny, więc niech będzie ósemka. :)

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Andreas Eschbach
    55. rocznica
    urodzin
    Nic nie jest trudniej wyplenić niż religie, choćby była nie wiem jak fałszywa.
  • Milo Manara
    69. rocznica
  • Agatha Christie
    124. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie wracaj do miejsc, w którym byłeś szczęśliwy.
  • Chimamanda Ngozi Adichie
    37. rocznica
    urodzin
    Bunt Jaja był teraz jak eksperymentalny hibiskus cioci: wyjątkowy i pachnący nutką wolności innej niż ta, której domagał się tłum ludzi wymachujących zielonymi liśćmi na placu Rządowym po zamachu stanu. Wolności czynu i bycia sobą.
  • Chelsea Quinn Yarbro
    72. rocznica
    urodzin
    - Tęskniłem za tą chwilą, odkąd po raz pierwszy ujrzałem panią na przejażdżce do Bois - Vert. Kilkanaście dni zbierałem się na odwagę, by zbliżyć się do ciebie, pani. - Jeśli potrzebujesz panie odwagi, by zwrócić się do mnie, to niech Niebiosa mają w opiece Francję, gdyby trzeba było stanąć do walk... pokaż więcej
  • Dan Lungu
    45. rocznica
  • James Fenimore Cooper
    225. rocznica
    urodzin
    Są to słowa godne mężczyzny i człowieka, który doszedłby do czegoś, gdyby nie jego głupie wykształcenie.
  • Tomasz Jastrun
    64. rocznica
    urodzin
    Kiedyś byłem dumny ze swojej nieśmiałości, teraz już wiem, ona bynajmniej nie świadczy o skromności, raczej o wielkich ambicjach i lęku przed porażką.
  • Halina Birenbaum
    85. rocznica
    urodzin
    Nieraz wtedy myślałam o religijnych postach, zwłaszcza w związku ze świętem Jom-Kipur, kiedy to ludzie dobrowolnie czczą w ten sposób Boga. Przysięgłam wówczas, że o ile przeżyję wojnę i będę miała co jeść, nigdy nie narzucę sobie żadnego postu. Ślubując to wywierałam świadomie i z satysfakcją zemst... pokaż więcej
  • Norman Spinrad
    74. rocznica
  • Sophie Dahl
    37. rocznica
  • Marion Zimmer Bradley
    15. rocznica
    śmierci
    Łzy sprawiają, że kobiety są bardziej realne, bardziej bezbronne; kobiety, które nigdy nie płaczą, przerażają mnie, bo wiem, że są silniejsze ode mnie i zawsze się trochę boję tego, co zrobią.
  • Oriana Fallaci
    8. rocznica
    śmierci
    Politycznie poprawne miernoty zawsze negują zasługi. Zastępują jakość przez ilość. Lecz to jakość wprawia świat w ruch moi drodzy, nie ilość. Świat idzie naprzód dzięki tym nielicznym, którzy posiadają przymioty, nie dzięki tym, którzy są liczni i głupi
  • Władysław Syrokomla
    152. rocznica