Czerwona gorączka

Fabryka Słów
pilipiuk, czerwona, gorączka
typ
papier
6,79 (1801 ocen i 66 opinii)

Opis książki

„Czerwona gorączka” to zbiór 11 opowiadań Andrzeja Pilipiuka, nie tylko formą nawiązujących do doskonale przyjętych „2586 kroków”, tomu wydanego w Fabryce Słów w kwietniu roku 2005. Powraca jeden z bohaterów, dr Paweł Skórzewski. W podobnej stylistyce utrzymane są okładki, podobnie zaskakujące pomysły i rozwiązania fabularne. Autor nie ustaje w wysiłkach. Mamy zbrodnię i karę według Pilipiuka,...

Mamy zbrodnię i karę według Pilipiuka, czyli okraszone czarnym humorem historie o tym, jak kończą dziennikarskie hieny, nauczycielki-psychopatki czy ubeckie kanalie. Na światło dzienne wydobywa autor przyczynę rozplenienia się pewnej ideologii oraz tajemnicę samolotu von Ribbentropa.
Jest pociąg-widmo, naczelnik Piłsudski, Feliks Dzierżyński, wędrówka po śmierdzących szczyną podwórkach Pragi oraz wyprawa na drugą stronę, gdzie w finale towarzyszymy bohaterowi - w budce z dalekowschodnim fast foodem - zamawiającemu ryż wie-ku-wo. Dopóki nie zjawi się Mistrz Wu...

Czytasz aż do samego końca. Rozpoznanie - wirus „Czerwonej gorączki”.

źródło opisu: okładka

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Hersus | 2013-12-30
Przeczytana: grudzień 2013

Postawiłem sobie na cel przeczytanie i zrecenzowanie wszystkiego, co wyszło spod pióra Andrzeja Pilipiuka. Zastanawiacie się pewnie, dlaczego? Głównym powodem jest uwielbienie moje do twórczości tego wspaniałego polskiego pisarza fantasty, który swoje opowiadania buduje na autentycznych wydarzeniach historycznych (chociaż nie zawsze) i jednocześnie dodaje odrobinę fantastyki. Tak samo jest w „Czerwonej gorączce” kolejnej książce, która wpadła w moje łapki.
„Czerwona gorączka” to zbiór jedenastu opowiadań bardzo podobnych do tych, które mogliśmy spotkać w „Rzeźniku drzew” czy też „2586 krokach”. Zaczyna się wszystko od tytułowej „Czerwonej gorączki” gdzie trafiamy na już dobrze nam znanego z innych antologii doktora Pawła Skórzewskiego tym razem musi odkryć tajemnicę łowcy głów, przy okazji wyjaśnia skąd się biorą rewolucje. Kolejnym opowiadaniem jest „Grucha” opisująca nauczycielkę próbującą się dowartościowywać gnębiąc uczniów oraz istnienie szkoły katów. „Błękitny trąd” to...

malaskierka | 2015-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2015

Kolejny rewelacyjny zbiór opowiadań A. Pilipiuka. Przysiadłam wczoraj i tak a mały włos dostając odsiedzin i spóźniając się do pracy skończyłam ją dziś rano. Świetne budowanie napięcia sprawiało, że łapałam się na wstrzymywaniu oddechu (było to zauważalne bo walczę z katarem i łatwo nie nie dotleniałam takimi akcjami;)). Czego innego miałabym, się spodziewać po A. Pilipiuku. Każde opowiadanko wchłaniało mnie w siebie i tylko mi szkoda, że już się kończyło. Kończyło się gdy już już następowała akcja, już już gdy chciało się więcej i bardziej.... ciach czytelniku teraz kolej Twojej wyobraźni lub czytamy dalej. Trzeba było się szybko przestawiać z akcji na akcje ale mi to nie przeszkadzało ani troszkę :). Chylę kapelusza dla A Pilipiuka i czekam jak zwykle na więcej... więcej... więcej!

Agata | 2014-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2014

Pilipiuka kocham. Wiele razy jechałam autobusem i śmiałam się sama do siebie - ku zaskoczeniu współpasażerów, z przygód Wędrowycza lub bohaterów obu części Wampira. Opowiadania ma jednak różne - część czyta mi się lekko, przyjemnie, z humorem i w humorze dobrym. Część zaś odpycha. W "Czerwonej gorączce" na szóstkę oceniam opowiadanie o Zeppelinie. Dwa opowiadania: "Gdzie diabeł mówi dobranoc" i "Samolot von Ribbentropa" nie podobały mi się w ogóle, męczyły mnie. Nie jestem zwolenniczką aż takiego wykoślawiania historii. Lubię akcje "co by było, gdyby", natomiast mam wrażenie, że trochę tu jakiś brzydki kompleks Polaków, wiecznie przegranych niedojd wychodzi. I dlatego nie oceniam tej książki dużą ilością gwiazdek.

kotek | 2014-05-27
Przeczytana: 27 maja 2014

Po ten zbiór sięgnęłam po raz kolejny. Tym razem nie uśmiałam się jak przy innych opowiadaniach Pilipiuka. Jednak ponownie przekonałam sie ,że dobre opowiadanie jest lepsze od złej powieści. Mnogość światów stworzonych przez autora mnie zadziwia . Najlepsze jest opowiadanie tytułowe. Odkrycie doktora Skórzewskiego jest epokowe szkoda ,ze na tego wirusa nadal nie mamy leku. .Silnik z Łomży mnie ubawił i pokazał jak powstaje sensacja z niczego.
Jedynie opowiadania "Gdzie diabeł mówi Dobranoc" i "Samolot von Ribbentroppa" nie przypadły mi do gustu ale to moje zdanie.

Magda | 2014-03-30
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2014
Przeczytana: 23 marca 2014

Pilipiuk jest geniuszem w tworzeniu alternatywnych rzeczywistości i historycznych wydarzeń. Dzięki niemu mogę przenieść się w kompletnie fantastyczny świat, gdzie wszystko jest możliwe.
Nie wszystkie opowiadania w tym zbiorze mi się podobały, mimo że stanowiły jakby kontynuację wątków rozpoczętych w innym zbiorze opowiadań- "2586 kroków".
Opowiadanie otwierające "Czerwoną gorączkę"- mistrzostwo. Dzięki niemu bardzo łatwo jest się "wbić" w klimat całej książki.

Majkel | 2013-07-05
Przeczytana: 24 czerwca 2013

Czerwona Gorączka, Błękitny Trąd, Po Drugiej Stronie, Wujaszek Igor to chyba najciekawsze pozycje w tym zbiorze. Jest nieco mroczniej, a standardowym tematem są wizje alternatywne, czy spotkanie z doktorem Skórzewskim osadzone w realiach porewolucyjnego Petersburga. Dla stałych czytelników Pilipiuka po prostu 'pewien standard'. Od standardu może nieco odbiega "Błękitny Trąd", w którym autor kreśli ciekawy obraz całkowicie fantastycznego świata. Dobra pozycja

Ela | 2014-07-23
Przeczytana: 2014 rok

Mocno subiektywna;)
Zakochałam się! W jednym z bohaterów ostatniego opowiadania w zbiorze. Generał Kowalski z "Samolotu von Ribbentropa" jest absolutnie cudowny. A jego nadzwyczaj radykalne podejście do § 1. polskiej konstytucji!!!!
A swoją drogą miło byłoby być obywatelem państwa, którego § 1. konstytucji brzmi: „Każdy obywatel Rzeczypospolitej posiada prawo do ochrony życia, wolności, własności i godności osobistej, niezależnie od miejsca swojego pobytu. Dla zagwarantowania tych praw Ojczyzna nasza udzieli mu wszelkiej możliwej pomocy na miarę swoich możliwości technicznych, dyplomatycznych i militarnych. Każda krzywda, jakiej dozna, zostanie pomszczona natychmiast, bez litości i bez względu na koszty”.
Polecam. Właściwie wszystkie wypowiedzi generała Kowalskiego powinnam zamieścić jako ulubione cytaty.

Piotr | 2012-09-23

Reklama dźwignią handlu. Andrzejem Pilipiukiem zainteresowałem się kilka lat temu dzięki książeczce dołączonej do gry "Resident Evil 4", która zawierała tytułowe opowiadanie z tego zbioru. Przeczytałem, spodobało mi się i niedługo potem wracałem już z księgarni z pełnowartościowym egzemplarzem "Czerownej Gorączki" :) Żadna historia w nim zawarta nie zrobiła już na mnie tak dużego wrażenia, ale całość oceniam naprawdę pozytywnie. Pilipiuk ma głowę pełną interesujących pomysłów i potrafi je przelać na papier w odpowiedniej formie. Nie jest to literatura bardzo wysokich lotów, ale swoją rolę spełnia na medal - przynosi kilka(naście) godzin zapomnienia, pozwala oderwać się od szaroburej rzeczywistości na rzecz...często jeszcze bardziej szaroburej rzeczywistości, ale wyimaginowanej ;) Warto dać szansę.

| 2010-07-26

Grafomania. Pierwsze dwa opowiadania jeszcze dają się czytać, reszta mocno kuleje. Proza Pilipiuka jest pełna niezręczności, do tego stopnia, że co jakiś czas krzywiłam się z zażenowania.

Leszek | 2013-11-03
Przeczytana: listopad 2013

"Czerwona gorączka" jest zbiorem opowiadań, z których warto przeczytać jedynie trzy. Jest to trochę mało jak na czterystu-stronicową książkę.

Czy sięgać po nią? Myślę, że szkoda czasu.

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Lisa Unger
    45. rocznica
    urodzin
    Ilu ludzi troszczy się o was tak naprawdę? I nie chodzi mi o tych, z którymi miło jest przebywać, a także nie o tych, których kochacie i którym wierzycie. Ale ludzi, którzy dobrze się czują, kiedy jesteście szczęśliwi i odnosicie sukcesy, a źle, kiedy wam się nie układa, albo przechodzicie trudny ok... pokaż więcej
  • Tadeusz Słobodzianek
    60. rocznica
  • Ron McLarty
    68. rocznica
    urodzin
    Ludzie, których kochasz, potrafią cię podnieść na duchu i potrafią zamącić ci w głowie. Rozumienie ich nie wydaje się takie ważne, kiedy są w twoich myślach. To dlatego miłość powinna być łatwa.
  • Alfred Elton van Vogt
    79. rocznica
  • Ludwig Wittgenstein
    126. rocznica
    urodzin
    Granice naszego języka oznaczają granice naszego świata.
  • Sławomir Łubiński
    81. rocznica
  • Morris West
    99. rocznica
    urodzin
    Samotność to nic nowego. Prędzej czy później dotyka każdego z nas. Umierają przyjaciele, członkowie naszych rodzin, kochankowie i mężowie także.
  • Hubert Selby
    11. rocznica
    śmierci
    Zaraz! Boże wszechmogący wygląda na to że całe dotychczasowe życie upłynęło jej na czekaniu. Czekaniu na co???? Czekaniu na to by zacząć żyć. Tak, zgadza się, czekała na to by zacząć żyć. (...) Wszystko co robiła było jedynie próbą generalną przed życiem.
  • Bjørnstjerne Bjørnson
    105. rocznica