Okładka książki Czerwona gorączka

Fabryka Słów
pilipiuk, czerwona, gorączka
typ
papier
6,79 (1758 ocen i 65 opinii)

Opis książki

„Czerwona gorączka” to zbiór 11 opowiadań Andrzeja Pilipiuka, nie tylko formą nawiązujących do doskonale przyjętych „2586 kroków”, tomu wydanego w Fabryce Słów w kwietniu roku 2005. Powraca jeden z bohaterów, dr Paweł Skórzewski. W podobnej stylistyce utrzymane są okładki, podobnie zaskakujące pomysły i rozwiązania fabularne. Autor nie ustaje w wysiłkach. Mamy zbrodnię i karę według Pilipiuka, czy...

Mamy zbrodnię i karę według Pilipiuka, czyli okraszone czarnym humorem historie o tym, jak kończą dziennikarskie hieny, nauczycielki-psychopatki czy ubeckie kanalie. Na światło dzienne wydobywa autor przyczynę rozplenienia się pewnej ideologii oraz tajemnicę samolotu von Ribbentropa.
Jest pociąg-widmo, naczelnik Piłsudski, Feliks Dzierżyński, wędrówka po śmierdzących szczyną podwórkach Pragi oraz wyprawa na drugą stronę, gdzie w finale towarzyszymy bohaterowi - w budce z dalekowschodnim fast foodem - zamawiającemu ryż wie-ku-wo. Dopóki nie zjawi się Mistrz Wu...

Czytasz aż do samego końca. Rozpoznanie - wirus „Czerwonej gorączki”.

źródło opisu: okładka

Polecamy

Opinie czytelników
Agata | 2014-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2014

Pilipiuka kocham. Wiele razy jechałam autobusem i śmiałam się sama do siebie - ku zaskoczeniu współpasażerów, z przygód Wędrowycza lub bohaterów obu części Wampira. Opowiadania ma jednak różne - część czyta mi się lekko, przyjemnie, z humorem i w humorze dobrym. Część zaś odpycha. W "Czerwonej gorączce" na szóstkę oceniam opowiadanie o Zeppelinie. Dwa opowiadania: "Gdzie diabeł mówi dobranoc" i "Samolot von Ribbentropa" nie podobały mi się w ogóle, męczyły mnie. Nie jestem zwolenniczką aż takiego wykoślawiania historii. Lubię akcje "co by było, gdyby", natomiast mam wrażenie, że trochę tu jakiś brzydki kompleks Polaków, wiecznie przegranych niedojd wychodzi. I dlatego nie oceniam tej książki dużą ilością gwiazdek.

kotek | 2014-05-27
Przeczytana: 27 maja 2014

Po ten zbiór sięgnęłam po raz kolejny. Tym razem nie uśmiałam się jak przy innych opowiadaniach Pilipiuka. Jednak ponownie przekonałam sie ,że dobre opowiadanie jest lepsze od złej powieści. Mnogość światów stworzonych przez autora mnie zadziwia . Najlepsze jest opowiadanie tytułowe. Odkrycie doktora Skórzewskiego jest epokowe szkoda ,ze na tego wirusa nadal nie mamy leku. .Silnik z Łomży mnie ubawił i pokazał jak powstaje sensacja z niczego.
Jedynie opowiadania "Gdzie diabeł mówi Dobranoc" i "Samolot von Ribbentroppa" nie przypadły mi do gustu ale to moje zdanie.

Magda | 2014-03-30
Na półkach: 2014, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 23 marca 2014

Pilipiuk jest geniuszem w tworzeniu alternatywnych rzeczywistości i historycznych wydarzeń. Dzięki niemu mogę przenieść się w kompletnie fantastyczny świat, gdzie wszystko jest możliwe.
Nie wszystkie opowiadania w tym zbiorze mi się podobały, mimo że stanowiły jakby kontynuację wątków rozpoczętych w innym zbiorze opowiadań- "2586 kroków".
Opowiadanie otwierające "Czerwoną gorączkę"- mistrzostwo. Dzięki niemu bardzo łatwo jest się "wbić" w klimat całej książki.

Majkel | 2013-07-05
Przeczytana: 24 czerwca 2013

Czerwona Gorączka, Błękitny Trąd, Po Drugiej Stronie, Wujaszek Igor to chyba najciekawsze pozycje w tym zbiorze. Jest nieco mroczniej, a standardowym tematem są wizje alternatywne, czy spotkanie z doktorem Skórzewskim osadzone w realiach porewolucyjnego Petersburga. Dla stałych czytelników Pilipiuka po prostu 'pewien standard'. Od standardu może nieco odbiega "Błękitny Trąd", w którym autor kreśli ciekawy obraz całkowicie fantastycznego świata. Dobra pozycja

Ela | 2014-07-23
Przeczytana: 2014 rok

Mocno subiektywna;)
Zakochałam się! W jednym z bohaterów ostatniego opowiadania w zbiorze. Generał Kowalski z "Samolotu von Ribbentropa" jest absolutnie cudowny. A jego nadzwyczaj radykalne podejście do § 1. polskiej konstytucji!!!!
A swoją drogą miło byłoby być obywatelem państwa, którego § 1. konstytucji brzmi: „Każdy obywatel Rzeczypospolitej posiada prawo do ochrony życia, wolności, własności i godności osobistej, niezależnie od miejsca swojego pobytu. Dla zagwarantowania tych praw Ojczyzna nasza udzieli mu wszelkiej możliwej pomocy na miarę swoich możliwości technicznych, dyplomatycznych i militarnych. Każda krzywda, jakiej dozna, zostanie pomszczona natychmiast, bez litości i bez względu na koszty”.
Polecam. Właściwie wszystkie wypowiedzi generała Kowalskiego powinnam zamieścić jako ulubione cytaty.

Piotr | 2012-09-23

Reklama dźwignią handlu. Andrzejem Pilipiukiem zainteresowałem się kilka lat temu dzięki książeczce dołączonej do gry "Resident Evil 4", która zawierała tytułowe opowiadanie z tego zbioru. Przeczytałem, spodobało mi się i niedługo potem wracałem już z księgarni z pełnowartościowym egzemplarzem "Czerownej Gorączki" :) Żadna historia w nim zawarta nie zrobiła już na mnie tak dużego wrażenia, ale całość oceniam naprawdę pozytywnie. Pilipiuk ma głowę pełną interesujących pomysłów i potrafi je przelać na papier w odpowiedniej formie. Nie jest to literatura bardzo wysokich lotów, ale swoją rolę spełnia na medal - przynosi kilka(naście) godzin zapomnienia, pozwala oderwać się od szaroburej rzeczywistości na rzecz...często jeszcze bardziej szaroburej rzeczywistości, ale wyimaginowanej ;) Warto dać szansę.

| 2010-07-26

Grafomania. Pierwsze dwa opowiadania jeszcze dają się czytać, reszta mocno kuleje. Proza Pilipiuka jest pełna niezręczności, do tego stopnia, że co jakiś czas krzywiłam się z zażenowania.

Leszek | 2013-11-03
Przeczytana: listopad 2013

"Czerwona gorączka" jest zbiorem opowiadań, z których warto przeczytać jedynie trzy. Jest to trochę mało jak na czterystu-stronicową książkę.

Czy sięgać po nią? Myślę, że szkoda czasu.

Milka555 | 2014-03-14
Przeczytana: 20 lutego 2014

chyba jedyny czytywany przeze mnie autor, którego wolę po stokroć w długiej formie. Wyobraźnia rozbujana do czerwoności, wręcz gorączki, ale... hmmm... czegoś się więcej chce...

Artur | 2014-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Całkiem ciekawy zbiór opowiadań, czyta się bardzo szybko. Daję 7+, ale tu nie mogę dać takiej oceny, więc niech będzie ósemka. :)

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto