Okładka książki Czerwona gorączka

Fabryka Słów
pilipiuk, czerwona, gorączka
typ
papier
6.79 (1740 ocen i 66 opinii)

Opis książki

„Czerwona gorączka” to zbiór 11 opowiadań Andrzeja Pilipiuka, nie tylko formą nawiązujących do doskonale przyjętych „2586 kroków”, tomu wydanego w Fabryce Słów w kwietniu roku 2005. Powraca jeden z bohaterów, dr Paweł Skórzewski. W podobnej stylistyce utrzymane są okładki, podobnie zaskakujące pomysły i rozwiązania fabularne. Autor nie ustaje w wysiłkach. Mamy zbrodnię i karę według Pilipiuka, czy...

Mamy zbrodnię i karę według Pilipiuka, czyli okraszone czarnym humorem historie o tym, jak kończą dziennikarskie hieny, nauczycielki-psychopatki czy ubeckie kanalie. Na światło dzienne wydobywa autor przyczynę rozplenienia się pewnej ideologii oraz tajemnicę samolotu von Ribbentropa.
Jest pociąg-widmo, naczelnik Piłsudski, Feliks Dzierżyński, wędrówka po śmierdzących szczyną podwórkach Pragi oraz wyprawa na drugą stronę, gdzie w finale towarzyszymy bohaterowi - w budce z dalekowschodnim fast foodem - zamawiającemu ryż wie-ku-wo. Dopóki nie zjawi się Mistrz Wu...

Czytasz aż do samego końca. Rozpoznanie - wirus „Czerwonej gorączki”.

źródło opisu: okładka

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
konto_usuniete | 2010-07-26

Grafomania. Pierwsze dwa opowiadania jeszcze dają się czytać, reszta mocno kuleje. Proza Pilipiuka jest pełna niezręczności, do tego stopnia, że co jakiś czas krzywiłam się z zażenowania.

Leszek | 2013-11-03
Przeczytana: listopad 2013

"Czerwona gorączka" jest zbiorem opowiadań, z których warto przeczytać jedynie trzy. Jest to trochę mało jak na czterystu-stronicową książkę.

Czy sięgać po nią? Myślę, że szkoda czasu.

Artur | 2014-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Całkiem ciekawy zbiór opowiadań, czyta się bardzo szybko. Daję 7+, ale tu nie mogę dać takiej oceny, więc niech będzie ósemka. :)

eR_ | 2014-04-05

Genialne pomysły-świetne opowiadania.
s-i-e-j-m-y-z-i-a-r-n-o.

Hersus | 2013-12-30
Przeczytana: grudzień 2013

Postawiłem sobie na cel przeczytanie i zrecenzowanie wszystkiego, co wyszło spod pióra Andrzeja Pilipiuka. Zastanawiacie się pewnie, dlaczego? Głównym powodem jest uwielbienie moje do twórczości tego wspaniałego polskiego pisarza fantasty, który swoje opowiadania buduje na autentycznych wydarzeniach historycznych (chociaż nie zawsze) i jednocześnie dodaje odrobinę fantastyki. Tak samo jest w „Czerwonej gorączce” kolejnej książce, która wpadła w moje łapki.
„Czerwona gorączka” to zbiór jedenastu opowiadań bardzo podobnych do tych, które mogliśmy spotkać w „Rzeźniku drzew” czy też „2586 krokach”. Zaczyna się wszystko od tytułowej „Czerwonej gorączki” gdzie trafiamy na już dobrze nam znanego z innych antologii doktora Pawła Skórzewskiego tym razem musi odkryć tajemnicę łowcy głów, przy okazji wyjaśnia skąd się biorą rewolucje. Kolejnym opowiadaniem jest „Grucha” opisująca nauczycielkę próbującą się dowartościowywać gnębiąc uczniów oraz istnienie szkoły katów. „Błękitny trąd” to opowiadani...

Piotr | 2012-09-23

Reklama dźwignią handlu. Andrzejem Pilipiukiem zainteresowałem się kilka lat temu dzięki książeczce dołączonej do gry "Resident Evil 4", która zawierała tytułowe opowiadanie z tego zbioru. Przeczytałem, spodobało mi się i niedługo potem wracałem już z księgarni z pełnowartościowym egzemplarzem "Czerownej Gorączki" :) Żadna historia w nim zawarta nie zrobiła już na mnie tak dużego wrażenia, ale całość oceniam naprawdę pozytywnie. Pilipiuk ma głowę pełną interesujących pomysłów i potrafi je przelać na papier w odpowiedniej formie. Nie jest to literatura bardzo wysokich lotów, ale swoją rolę spełnia na medal - przynosi kilka(naście) godzin zapomnienia, pozwala oderwać się od szaroburej rzeczywistości na rzecz...często jeszcze bardziej szaroburej rzeczywistości, ale wyimaginowanej ;) Warto dać szansę.

Paweł | 2010-01-31

Opowiadania jak to u Pilipiuka. Trochę historii przeplecione fantazją. Pomysł, że bolszewizm, to wirus - znakomity.
Wyrób wolny od Jakuba Wędrowycza, co daje odsapnąć od tego łowcy wampirów.

Milka555 | 2014-03-14
Przeczytana: 20 lutego 2014

chyba jedyny czytywany przeze mnie autor, którego wolę po stokroć w długiej formie. Wyobraźnia rozbujana do czerwoności, wręcz gorączki, ale... hmmm... czegoś się więcej chce...

hadzia | 2013-03-06
Przeczytana: 03 marca 2013

"Wstąpiłem do Akademii Katów, nadrobiłem zaległości. Cholernie fajna ta nowa buda, najbardziej lubię zajęcia z nowoczesnych metod torturowania, eksterminacji dresiarstwa i psychologii skazańców."

Czerwona gorączka jest zbiorem opowiadań Pilipiuka, który dostałam od mojego kochanego Księcia, który postarał się, żeby książka była z autografem. Jednak po lekturze Szewca z Lichtenrade, który średnio przypadł mi do gustu jakoś nie ciągnęło mnie do opowiadań tego autora, ale w końcu zabrałam się za prezent od mojego Skarbka.

Pierwszym opowiadaniem jest tytułowa Czerwona Gorączka, która traktuje o doktorze Pawle Skórzewskim, którego można poznać w zbiorze pt. 2586 kroków, a akcja dzieje się w porewolucyjnym, ogarniętym komunistycznym terrorem Petersburgu. Następne opowiadanie pt. Grucha jest o prześladującej uczniów nauczycielce i… Akademii Katów. Następne – Błękitny Trąd – opowiada o dziwnej chorobie, która zaatakowała ludzi i o krasnoludach. Silnik z Łomży jest o tajemniczym znalezisku, k...

prosperiusz | 2013-01-18

Autora przedstawiać nie trzeba. Napisał on 11 opowiadań złożonych w jeden tom pod nazwą pierwszego opowiadania. Czytało mi się bardzo dobrze, w ciągu dwóch dni połknąłem całą książkę. Pierwsze opowiadanie jest poświęcone doktorowi, Pawłowi Skórzewskiemu, który bada mózgi zamordowanych komunistów szukając w nich wirusa/bakcyla rewolucji socjalistycznej. Drugie opowiadanie mówi o psychopatycznej nauczycielce i karze jej wymierzonej. Trzecie - "Błękitny trąd" jest o epidemii trądu i nieudanej walce z nią. Kolejne opowiadają o cwanym dziennikarzynie, bez skrupułów fabrykującym materiały na artykuł, wyprawie sterowca Zeppelina z żywnością dla środkowej Afryki, pociągu widmo z jadącym nim Piłsudskim, o zbieraczu staroci i komplikacji z tym związanych, o opanowanej przez muzułmanów Europie i Polsce, o wielkomiejskiej enklawie, na której uprawia się owoce cytrusowe, o wyrobie mięsa z prehistorycznych mamutów. Książkę kończy opowieść o samolocie von Ribbentropa.
...

Załóż konto za darmo!