Lamb

Christopher Moore Wydawnictwo: Little, Brown kryminał, sensacja, thriller
Little, Brown
2007-01-01
2007-01-01

Moim zdaniem to książka w stylu Monty Pythona - jeśli ktoś lubi ten rodzaj ironii, satyry i humoru, to ta książka mu się spodoba (choć pisał to Amerykanin, więc nie można chyba nazwać tego brytyjskim humorem). Na wielki plus ten humor oraz fabułę przygodową - rzadko można już chyba spotkać książkę tego typu, a to przecież jedna z najpowszechniejszych kiedyś form prozy. Na minus - lekko przydługa, bo jedna te 500 stron chwilę zajmuje. W sumie są tutaj dwa wątki współistniejące - Biff w obecnych czasach piszący/snujący opowieść sprzed dwóch tysięcy lat. Ale to przeplatanie wątków nie przeszkadza, bo obydwa idą linearnie, bez modnego ostatnio zamieszania w kolejności.
Na pewno przeczytam coś jeszcze tego autora i na pewno zostanie ze mną: Patrz, mewa! :)

Baranek, książka przełożona z angielskiego , wydanie I z 2007r. Ciekawa oprawa książki : czerwona okładka bez napisów (?) – tu pierwsza zagadka – napis pojawia się po ustawieniu książki pod pewnym kątem ( jeżeli takie było zamierzenie , to efekt jest znakomity ). Trudno określić do jakiego gatunku zakwalifikować „Baranka”. Miejscami jest zabawnie, ale nie komediowo. Pojawiają się dowcipy, niekiedy na granicy dobrego smaku, ale większość jest „przyzwoitych". Książka stara się przybliżyć życie Jezusa między 12-14 rokiem życia a jego ukrzyżowaniem. Ewangelie powstałe wiele lat po śmierci Jezusa mówią na ten temat niewiele. „Baranek” chce tą lukę zapełnić. Nasuwa się pytanie czy jest to książka religijna ? Dość swobodne podejście do życia Jezusa i jego przyjaciela Biffa - a może to książka antyreligijna?. Przyjaciel Jezusa, Biff przenosi się o 2000 lat do czasów nam współczesnych, aby uzupełnić życiorys Mesjasza. Czy jest to książka SF?. Można w niej dostrzec elementy związane z Monty Python’em, chociaż nie są obraźliwe czy obrazoburcze. Autor „Baranka” szuka odpowiedzi na pytanie : kim byli Trzej Królowie ( Magowie ) i jaką odegrali rolę w życiu Jezusa ? Podaje jedną z hipotez co do ich pojawienia się. Książkę „Baranek” trzeba czytać z pewnym dystansem. Interpretacja Biblii zawsze była zajęciem „śliskim” (onegdaj płonęły stosy z „heretykami”),ale w wykonaniu Christophera Moore’a to solidna literatura, ciekawa, oparta na dokumentach. Oprócz poszerzenia wiedzy o historii Ziemi Świętej z I w. n.e., daję porcję pozytywnej rozrywki.

Dowcipna

Dowcipna

Dawno nie czytałam czegoś tak innego i zabawnego. Od razu ostrzegam, że nie radzę czytania tej książki przez osoby wrażliwe na tematy wiary.

Dość powiedzieć, że płakałem ze śmiechu co mi się nie zdarza. Wiele lat temu księgarnie uginały się pod jego książkami, dziś nie widać ani jednej, dlaczego?. Gorąco polecam fanom humoru.

Dzieciństwo Syna Bożego z przymrużeniem oka. 500 stron wypełniło mnie światłem, śmiechem i optymizmem. Jedni poczują po lekturze ciepło lub będą śmiertelnie zbulwersowani. Zależnie od tego, czy potraktują tę opowieść serio, czy nie. Świetnie, że katolicy potrafią patrzeć z dystansem na swoją religię. Książka lekka, trochę infantylnie napisana, choć widać, że autor zrobił reserch.

Książka w jednocześnie zabawny, jak i bardzo mądry sposób przedstawia nieznane lata życia Jezusa. Niezależnie od tego, czy istniał, czy nie, czy był Mesjaszem, czy tylko legendą, w moim mniemaniu (jako bynajmniej nie Chrześcijanina, lecz znającego dość dobrze Bibilię) pozostaje jedną z najjaśniejszych, godnych poszanowania i naśladowania postaci w historii literatury, a ta książka mnie tylko w tym przekonaniu umocniła.

W przeciwieństwie do pozostałych przeczytanym przeze mnie książek tego autora, ta ma 6 gwiazdek. Dlaczego? Bo jest to najlepsza biografia Jezusa jaką czytałam. Nie jest to parodia, więc nie rani uczuć religijnych. Po prostu opowiada historię z innej perspektywy. Fajny humor, akcja nie dłuży się, kilka razy po nią sięgnęłam.

Baranek to Ewangelia wg. Biffa - najlepszego przyjaciela Jezusa. Biff wyjaśnia nam co się działo z młodym Chrystusem w czasie, który wszystkie Ewangelie skrzętnie omijają - okresem między powrotem z Egiptu, a pierwszymi cudami. Jezus wraz ze swoim najlepszym kumplem postanowili udać się na Wschód w poszukiwaniu Mędrców, którzy odwiedzili Go zaraz po narodzinach. Celem wędrówki jest nauka bycia Mesjaszem.
I tak bohaterowie ruszają przez Kabul, Nepal aż do Indii po drodze biorąc co najlepsze z przeróżnych kultur, ucząc się, obserwując... Przechodząc długą drogę do mądrości, otwartości, Miłości, współczucia i tolerancji.
Joszua w całej swojej pięknej naiwności, był cudownie niezaradny i po części zdany na obrotnego Biffa. Natomiast ten drugi nie tylko bronił Jezusa podczas jego Drogi, ale wysnuwał ciekawe wnioski o grawitacji, kulistości ziemi, odkrył kawę z mlekiem i cynamonem , ironię, starał się jak mógł pomóc Joszui w zrozumieniu grzechu nieczystości obcując z nierządnicami z różnych krajów.
Jestem zafascynowana całą powieścią, humorem i sposobem w jaki został przedstawiony Jezus... Bo stał się taki ludzki, bliższy... przez to, że sam przeszedł długą drogę do tego by stać się tym, kim się stał, ale też przez jego obraz przyjaźni z Biffem, przepychanki słowne, humor (dźganie palcem niedotykalnych w Indiach za każdym razem gdy mówili, że są niedotykalni i chichotanie z tego pod nosem ;)),rozterki i praktyki.
Bohaterowie są fantastyczni! Oprócz wspomnianych wyżej, oprócz Mędrców ze Wschodu, mamy też okazję poznać Jana Chrzciciela (przedstawionego jako "niezłego świra" od najmłodszych lat),Marię z Magdali (piękną, niezależną i mądrą),a także wielu, wielu innych.
Polecam tę książkę zarówno tym wierzącym, żeby spojrzeć na religię z kompletnie innej perspektywy, ale z dystansem jak i tym, którzy po prostu szukają pięknej i mądrej powieści.

Fabuła / 9

Zwroty akcji / 8
Bohaterowie / 10
Humor / 9
Oryginalność / 9

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Literatura amerykańska
  • 2011