Idol

literatura młodzieżowa
Akapit Press
2016-09-16
2016-09-16

Wspaniała młodzieżówka. A oprócz tego poznałam fenomenalną muzykę Artura Gotza, która jest dobra na wszystko.;)

Choć uwielbiam Panią Martę to jestem tą książką rozczarowana. Niestety jest to najgorsza książka. Idol w książce jest strasznie irytujący, a główna bohaterka nie nie nie ... doprowadzała mnie do szału ... Cała historia nie powala na kolana i historia w książce nie porwała mnie kompletnie. Czytało się dobrze, ale ta historia była zła ... Szaleństwo za idolem wg tej dziewczyny ... Niestety nie polecam !

"Idol, dobre słowo. Lubisz się podobać i to wszystkim. Ja też bym chciała. Ale najbardziej tobie."

Siedemnastoletnia Sonia to bardzo ambitna licealistka. Zakochana bez opamiętania w pewnym, dość rozchwytywanym w szkole chłopaku, stara się mimo wszystko nie wychodzić przed szereg. Cieszy się w swoim życiu również obecnością dość zwariowanej rodziny i przyjaciółki od serca, ceniąc sobie ich miłość względem niej.W obliczu szaleństwa, które proponuje jej ukochany, zapomina jednak o wszystkim wartościach, które dotychczas, mogłoby się wydawać, zawzięcie pielęgnowała. Stawiając wszystko na jedno kartę, nie wie jeszcze jakie konsekwencje będzie musiała ponieść za swoje kłamstwo, gdy niewinny wyjazd na siedemnaste urodziny okażę się jedną wielką klapą, a na jej drodze stanie Artur – młody aktor, który nieświadomie sprawia, że całe życie Soni zmienia się bezpowrotnie.

Twórczość Marty przewijała mi się już przed oczami kilkakrotnie, jednak nigdy jakoś nie mogłam się przełamać, by sięgnąć po coś jej autorstwa. Zwyczajnie uznałam, że książki wychodzące spod jej pióra, nie do końca wpasowywały się w moje gusta. Postanowiłam podjąć jednak wyzwanie, a gdy udało mi się dostać "Idola" w jednej z bibliotek, stwierdziłam, że to już czas. Okładka naprawdę zachęcała, a opis nie wydawał się zły. Mimo wszystko nie nastawiałam się na nic i to było dobrą decyzją, bo nie poczułam rozczarowania, gdy historia okazała się zwyczajnie... kiepska.

Głównym tematem tej młodzieżówki jest przede wszystkim kłamstwo i konsekwencje, które wcześniej czy później jesteśmy zmuszeni za nie ponieść. "Idol" przypomina, że relacje z ważnymi dla nas ludźmi są bardzo kruche, a źle podjęte decyzje mogą trwale je uszkodzić i sprawić, że zaufanie, na które pracowaliśmy latami, rozpłynie się w powietrzu.Ta książka uczy, to pewne, jednak czy aby na pewno sposób, którego użyła do przedstawienia swoich racji autorka, jest dobry?

W moich oczach "Idol" wypadł naprawdę źle, głównie dlatego, że już przy pierwszych rozdziałach wiedziałam, że będzie mi ciężko przebrnąć przez jego dalszy tekst. Powodem tego był przede wszystkim kierunek, w którym ta historia się rozwinęła. Spodziewałam się czegoś innego, a to co otrzymałam jednocześnie mnie zaskoczyło i... Zawstydziło?

Sonia wydawała mi się dość ambitną bohaterką, z którą na początku złapałam więź. Potrafiłam się z nią utożsamić, dlatego też, gdy nagle z porządnej nastolatki, stała się szaleńczą fanką, bardzo się zawiodłam. Z rozdziału na rozdział było mi coraz trudniej zrozumieć jej zachowanie, gdyż jej nagła zmiana wprowadziła w mojej głowie prawdziwy zamęt. Jej tok myślenia był dla mnie nie jasny, a to, czym się kierowała obce. Poruszanie się między wersami i szukanie prawdziwego przekazu stało się więc bardzo trudne. Z każdą stroną Sonia denerwowała mnie coraz bardziej, przez co z czasem przestałam mieć ochotę, by analizować przeczytany tekst i wyciągać z niego prawidłowe wnioski.

Nie wątpię, że dla wielu czytelników ta książka będzie interesującym odkryciem, jednak ja wiem, że nie wrócę do niej po raz drugi. Lista plusów jest doprawdy krótka i marnie wypada na tle minusów, które znalazłam. Może powodem tego jest to, że nigdy nie pałałam aż tak wielką miłością do żadnego ze swoich idoli? A już szczególnie tych praktycznie osiemnaście lat starszych?

Moje pierwsze spotkanie z Martą Fox jak widzicie nie okazało się zbyt przyjemne, jednak mimo wszystko myślę, że jeszcze kiedyś postanowię dać jej twórczości drugą szansą. Póki co jednak muszę nabrać jednak dystansu, by opinia o tej książce, nie przysłoniła mi oceny innych.

Po więcej recenzji zapraszam na bloga: https://niepoprawnarecenzentka.blogspot.com/

Przyjemna w odbiorze, powieść dla młodzieży "Idol" Marty Fox, może wydać się płytka, skierowana do wąskiego grona odbiorców jaką jest młodzież. Według mnie jest ponadczasowa, przedstawia rozterki młodych ludzi, w których większość z nas czytelników może odnaleźć samego siebie mającego naście lat. Sama pamiętam, gdy wzdychałam do aktorów, piosenkarzy, a plakaty zdobiły moją ścianę, nie miałam jednak możliwości rozmowy ze znaną osobą za pomocą internetu, tak jak dzieje się to teraz. Nim się spostrzegłam dotrwałam do ostatniej strony. Polecam!

„Idol” Marty Fox to powieść obyczajowa dla młodzieży.
Dla Soni, siedemnastoletniej bohaterki książki jest nim Artur Gotz. Postać autentyczna. Aktor teatralny, filmowy i wokalista.Czytając wspominałam swoją młodość. Moim idolem był Krzysztof Krawczyk. Inne to były czasy. Nawet nie pomyślałam o tym, że mogłabym napisać do niego, poprosić o spotkanie i przeprowadzić wywiad. Szkoda. Może dostałabym w zamian bilety na jego koncert.
Mam jego autograf. Niestety, nie zdobyłam go sama.
Sonia w podziękowaniu za wnikliwy wywiad dostała od swojego idola dwa darmowe zaproszenia na spektakl „Piaskownica” z Arturem Gotzem w roli głównej.
Natomiast ja już od dawna mam swoich idoli wśród pisarzy. Korzystam z każdej nadarzającej się okazji, żeby z nimi porozmawiać. Książki z dedykacjami i autografami moich idoli są dla mnie bezcenne.
„Idol” Marty Fox…nie tylko młodzieży.POLECAM!

„Idol” Marty Fox to powieść obyczajowa dla młodzieży.

Dlaczego sięgnęłam po tę książkę? Została mi ona polecona przez panią bibliotekarkę, ze szkoły do której mam przyjemność uczęszczać. Była ona nowym nabytkiem naszej czytelni, więc pomyślałam, że chętnie się zapoznam z jej treścią.
Niespełniona miłość... "Niewinne" kłamstewka... Poszukiwanie autorytetu... Te wszystkie terminy są poruszone w książce autorstwa Marty Fox pt."Idol".
Akcja powieści toczy się w Polsce, a mianowicie na południu tego wspaniałego kraju. Główną bohaterką jest ambitna licealistka Sonia. Dziewczyna na swojej drodze spotyka Karola, w którym zakochuje się bez opamiętania. Nawet nadała mu miano swojego "Idola". Niestety chłopak
wykazał się niedojrzałością do tego pięknego uczucia, jakim jest miłość. Nastolatka szybko otrząsnęła się z tego krótkiego epizodu, gdyż wciągnęła się w wir pracy związany z redagowaniem szkolnej gazetki. Kiedy zaczyna poszukiwać tematu, który doskonale nada się na artykuł, napotyka plakat promujący młodego artystę Artura. Czy początkowa fascynacja, nie przerodzi się w małą "obsesję"? A może przysporzy naszej bohaterce kłopotów? Nie dowiecie się, jak nie przeczytacie!.
Osobiście książka nie przypadła mi do gustu, ponieważ wiele wydarzeń można było przewidzieć. Dochodzi do tego lekkomyślność głównej postaci, która w wielu momentach mnie irytowała. Ale co trzeba przyznać, to w powieści są zawarte tematy, które w dzisiejszych czasach są na porządku dziennym m.in. hejtowanie, wyszydzanie oraz popularność za wszelką cenę. Mi się nie spodobała, ale może Was zaciekawi.
Dawajcie znać czy recenzja się Wam podoba, gdyż jest to debiut Szalonego Chomika.

Sonia chodzi do typowego polskiego licem, ale w odróżnieniu od swoich znajomych nie ma jeszcze określonego celu w życiu. Wydaje jej się, że w niczym nie jest wystarczająco dobra, by wiązać z tym własną przyszłość. Wydarzenia z dnia siedemnastych urodzin nieco zmieniają jej podejście do kwestii związków damsko-męskich. Karol, jej chłopak i idol całej szkoły, zachowuje się jak skończony burak i Sonia ze łzami w oczach musi wracać z wycieczki w Krakowie do domu gdzie czeka na nią wielopokoleniowa rodzina. Nie może powiedzieć im prawdy o przedwczesnym powrocie, więc kłamie (a wcale nie przychodzi jej to tak łatwo jak mogłoby się to wydawać). Postanawia jednak, że nie pozwoli całemu temu wydarzeniu się zgnębić i od razu zabiera się do pracy. Przeprowadzi wywiad z aktorem teatralny, stworzy coś wartościowego. Bierze życie za rogi, pokaże wszystkim, że bez Karola jest równie wartościowa, a może nawet znaczy coś więcej niż gdy była tylko jego dziewczyną! A idol? Już najwidoczniej poradził sobie z jej stratą. Nie minęło kilka godzin, a on chodzi z inną dziewczyną. Najwidoczniej jest bardziej bezpośrednia, można się było tego spodziewać, trudno.
Czy gwiazda piosenki aktorskiej będzie chciał spotkać się z Sonią na krótki wywiad? Czy dziewczyna nie wygłupi się przed nim ani przed całą szkołą? Czy artykuł okaże się wartościowy i czy aktor odpowie szczerze na wszystkie pytania? By się tego dowiedzieć musicie sięgnąć po lekturę "Idola" Marty Fox. Historia tej dziewczyny z pewnością pokrzepi każdą licealistkę i da jej siłę, by marzyć i pracować na swoje szczęście.

• 2016
  • Młodzież
  • ◘ Coś niestety zawiodło (2-3/10)
  • 2017
  • Obyczajowe