Sklepy cynamonowe. Sanatorium pod klepsydrą

2015-01-01
2015-01-01
9788361199915
literatura polska

Przeczytałam w ramach Wyzwania Czytelniczego (marzec 2024) i przekonałam się, że oniryzm to nie moja bajka. Jedyna zaleta: książka jest krótka.

Nie lubię zbiorów opowiadań, a to właśnie jest zbiór opowiadań. Za dużo wymyślnych opisów otoczenia, miasta, ulicy.

Zainteresowała mnie natomiast postać Ojca, który stopniowo wraz ze swoimi ornitologicznymi dziwactwami coraz bardziej popadał w szaleństwo. Sam jestem młodym ojcem i posiadam liczne dziwactwa, więc w pewnym sensie postać ta stanowi przestrogę.

Najpierw obejrzałem film z 1973 roku w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa z wyróżniającą się kreacją aktorską świętej pamięci już Jana Nowickiego, a niecały tydzień później przeczytałem zbiór surrealistycznych opowiadań Bruno Schulza. Józef, Jakub i jego ukochana kobieta - Bianka, spędzają odwieczny czas w sanatorium, który cały jest w stylu filozoficznym. Główny bohater w końcu zdaje sobie sprawę, że jego czas prędzej czy później, ale jednak nadejdzie (tutaj zmierzam w kierunku śmierci). Dużo bohaterów żydowskich się przechodzi przez całość, ale to były czasy kiedy Polska znajdowała się pod zaborami. Niestety, książka nie zawiera w sobie happy endu. Nie napiszę wam wcale jakiego, bo nie chcę wam popsuć przyjemności z czytania tej legendarnej lektury. Serdecznie polecam.

Szukam osoby, dla której te opowiadania znaczą tyle ile dla mnie..

(ps. jestem z Poznania:)

Szukam osoby, dla której te opowiadania znaczą tyle ile dla mnie..

(ps. jestem z Poznania:)

Absolutny geniusz pisarski. Genialne stwarzanie klimatu, obrazowanie. Wyrazistość, magia, mistycyzm.

Przeczytałem "Sklepy cynamonowe", oraz połowę "Sanatorium pod Klepsydrą" i nie wiem o czym to jest.
Może ja jestem za głupi, a może to przeintelektualizowany bełkot, a może jedno i drugie. Nie warto.

Takie kultowe, wybitne - tak mówili. Więc kupiłem, trzymałem na półce. Inni też kupili, też trzymali na półce. Tak się snobowaliśmy. Byliśmy młodzi, studiowaliśmy kierunki humanistyczne, więc nie wypadało nie mieć na półce. Kto by do ciebie nie przyszedł, to się patrzył, co masz na półce. No więc było. Z czytaniem gorzej. Nieliczni dali radę. Wielu żałowało, zdjęło z półki, dało komuś za darmo. Ja też komuś dałem. Czy jeszcze ma, nie wiem - takich pytań się nie zadaje.

Do czytania tych dwóch zbiorków podchodziłem z otwartą głową, jak chyba zresztą do wszystkich lektur. Może jest to niepopularna opinia wśród szkolnej młodzieży, ale lubię poznawać dzieła podręcznikowych autorów i zawsze staram się je czytać.

Przyznam, że po lekturze czuję... Właśnie, co? Jednocześnie dużo i nic. W mojej głowie plączę się masa przemyśleń, ale chyba na tapet wysuwa się to, że książka wzbudza we mnie ambiwalentne uczucia.

Konwencja marzeń sennych, tego całego oniryzmu, chyba do mnie nie przemawia. Linie są bardzo płynne, o ile w ogóle istnieją. Wszystkie opowiadania są niezwykle rozmyte, trochę zamglone. Odnoszę wrażenie, jakbym lunatykował i mózg wyświetlał mi obrazy, łącząc rzeczywistość ze snami i marzeniami. To niezwykle dziwne uczucie, które sprawia, że czuję się mało komfortowo. Brak zasad i wyraźnych linii ograniczających świat wykreowany wybijają z rytmu i zaburzają poczucie ciągłości.

Oczywiście podczas czytania coś szeptało mi do ucha, że trafiłem na swoistą ucztę literacką dla ducha, że mam do czynienia z czymś niezwykle wysokiej rangi, czymś monumentalnym. I cóż, nie da się Schulzowi odebrać wspaniałego warsztatu pisarskiego, jego wyjątkowego kunsztu, umiejętności używania obrazowych epitetów, rozbudowanych metafor, składania malowniczych i niezwykle obrazowych zdań. Autor bez dwóch zdań jest malarzem słowa. Doceniam to, ale jednocześnie odnosiłem wrażenie, że jestem niewystarczająco mądry, nie dorastam Schulzowi do pięt i nie dorównuję mu poziomem intelektualnym, a przez to nigdy w pełni nie zrozumiem treści.

No właśnie, ale czy oniryzm polega na tym, że wszystko trzeba zrozumieć? Czy sny zawsze niosą za sobą jakiś sens? Bez wątpienia tkwi w nich jakaś prawda, uwidaczniają czasami nasze głęboko skrywane lęki, fobie, pragnienia. Ale czy są w pełni zrozumiałe? Sny często są dziwne i nie mają drugiego dna. Może właśnie na wywołaniu takiego wrażenia zależało Schulzowi?

Znalazły się oczywiście tych opowiadaniach fragmenty czy nawet całe wątki, które mnie fascynowały i zachwycały. Spodobało mi się, jak pięknie i wieloznacznie narrator mówił o Księdze. Zdarzały się jednak i takie fragmenty, które oprócz obrazowości nic za sobą nie niosły i tylko niesamowicie nudziły. Często miałem tak, że te ciekawe treści czytałem po kilka razy, żeby mieć pewność, że dokładnie je zrozumiałem, a przy tych nudniejszych musiałem się upominać, żeby się skupić i wrócić myślami do lektury.

Lektura "Sklepów cynamonowych" i "Sanatorium pod klepsydrą" była dziwaczną i nietuzinkową przygodą, z której, mam wrażenie, nie wyniosłem tyle, ile powinienem. Kiedyś na pewno jeszcze wrócę do Schulzowskich opowiadań i być może spojrzę na nie inaczej. Teraz czuję się jak po przeczytaniu wierszy Przybosia i po zwiedzaniu wykreowanej przez niego na nowo katedry Notre-Dame - zachwycony, ale i przytłoczony jej wielkością.

Porywające i niesamowite opisy przy pomocy metafor. Piękny język i kunsztowna stylistyka... tylko treści brak. Momentami odnosiłem wrażenie, że autor sili się na napisanie jak największej ilości stron o niczym. Piękne? Tak. Ciekawe? Nie.

Kolejny mistrz - tym razem prozy poetyckiej.

Kolejny mistrz - tym razem prozy poetyckiej.

• Lektury
  • Klasyka