Flashpoint - Punkt krytyczny

Flashpoint
DC Comics, Flash
komiksy
Bastard

Flashpoint – Punkt krytyczny,opowieść o Flashu, najszybszym człowieku na świecie, zapoczątkowała nowy etap popularności tego nieco zapomnianego superbohatera. Młodzieniec Barry Allen ma dziwne wspomnienia – zdaje mu się, że był Flashem, ale nikt z jego otoczenia nie kojarzy takiej postaci. Co więcej, jego ukochana żona okazuje się narzeczoną kogoś innego, a matka wciąż żyje, choć przecież...

Młodzieniec Barry Allen ma dziwne wspomnienia – zdaje mu się, że był Flashem, ale nikt z jego otoczenia nie kojarzy takiej postaci. Co więcej, jego ukochana żona okazuje się narzeczoną kogoś innego, a matka wciąż żyje, choć przecież umarła wiele lat temu. Z kolei superłotr Mister Freeze jest ulubieńcem ludzi, którzy z szacunkiem nazywają go Obywatelem Chłodem. No i nie istnieje Superman... Barry czuje się jak we śnie, bo niby żyje w świecie, który pamięta, ale jest to świat zupełnie inny. Postanawia dociec prawdy, a ma nadzieję, że pomoże mu w tym jedyny człowiek, który ostał się z dawnej rzeczywistości – Batman. Tyle że nawet Batman okazuje się jakiś dziwny... Tak rozpoczyna się historia poszukiwania przez Allena własnej tożsamości i prawdy o świecie. Śledztwo doprowadzi go do niezwykłych i bolesnych wniosków. Kto tak naprawdę jest winien przemianie rzeczywistości?

Opowieść została napisana przez uznanego scenarzystę komiksowego i filmowego Geoffa Johnsa (m.in. Batman, Superman, Green Lantern), a narysowana przez członka słynnego komiksowego klanu Kubertów, Andy’ego (Batman, Iron Man, Origin, JLA).

źródło opisu: http://www.sklep.gildia.pl/komiksy/303446-flashpoint-punkt-krytyczny

źródło okładki: http://www.sklep.gildia.pl/komiksy/303446-flashpoint-punkt-krytyczny

The_5nake | 2019-04-28
Przeczytana: 27 kwietnia 2019

Koniec i początek wszystkiego.
Barry Allen obudził się w świecie gdzie wszystko jest inne. Jego matka żyje, nikt nie słyszał o Supermanie czy Lidze sprawiedliwości, a w Crime Alley został zabity Bruce Wayne. Do tego wszystkiego Amazonki zawładnęły Zjednoczonym Królestwem i toczą wojnę z Atlantami, a wszystko to bez względu na ofiary w ludziach. Pojedynczy bohaterowie nie są w stanie pokonać obu stron, a Cyborg jako jedyny chce połączyć siły wszystkich.
Świetne ilustracja, doskonała narracja i historia, która trzyma do końca w napięciu i jest definitywnym zakończeniem pewnej ery w historii DC.
Pozycja obowiązkowa dla każdego fana komiksów.

Wkp | 2019-02-24
Przeczytana: 31 marca 2019

WSZYSTKO SIĘ ZMIENIA

Ile potrzeba zeszytów by wywrócić całe komiksowe uniwersum do góry nogami? 10? 12? A może całego, rozpisanego na lata, runu? Geoffowi Johnsowi wystarczyło pięć standardowej długości numerów by to osiągnąć, a zarazem stworzyć jeden z najlepszych eventów w dziejach DC (dla mnie osobiście zaś najlepszą historię o Flashu, jaka powstała). Bo dokładnie tym jest Flashpoint: Punkt krytyczny, niepozorną opowieścią, która doskonała tego, czego nie potrafiły wszelkie Kryzysy – połączyła wagę wydarzeń z naprawdę znakomitą, nieoczywistą treścią, której skutki po dziś dzień są nie tylko wyraźne w świecie DC, ale także, a może przede wszystkim, wciąż są rozwijane i pokazują, jak wiele kryło się jeszcze za kurtyną.

Barry Allen. Flash. Pewnego dnia widzi, że zmieniło się całe jego życie. Matka, która nie żyje od lat, nagle wraca jakby nigdy nie zniknęła z tego świata, a ukochana tkwi w objęciach innego. To jednak dopiero początek, bo cała planeta okazuje się być pogrążona w...

NieZnamSięToSięWypow | 2018-11-28
Przeczytana: 23 czerwca 2018

Flashpoint. Punkt krytyczny to album, który od początku nie daje czytelnikowi jasnej odpowiedzi co się stało ze światem, w którym obudził się Barry. W pierwszych scenach, pozostawiony sam sobie odwiedza przyjaciela, a przynajmniej ma nadzieję, że owa osoba jeszcze nim jest. I tutaj czeka niespodzianka zarówno na niego, jak i na czytelnika, ponieważ to nie Bruce Wayne skrył się pod maską Mrocznego Rycerza. Podobnych smaczków, czyli zaskakujących momentów, które odwracają dobrze nam znany obraz superbohaterów, jest jeszcze kilka nim dotrzemy do ostatniej sceny. Geoff Johnson w bardzo oryginalny i umiejętny sposób sprawił, że nowe charaktery członków LA, mimo że nie odpowiadają swoim wzorcom, to prezentują się równie solidnie z całym zapleczem doświadczeń.

Jednak oryginalna i wciągająca przygoda Flasha, to nie jedyny atut opowieści. Zadowala przede wszystkim sposób w jaki Geoff Johnson, pokazał zależności w uniwersum Ligi Sprawiedliwości. Wydarzenia z jednej strony przerażające i...

Ozzymandiasz | 2018-10-21
Przeczytana: 19 października 2018

Jedna z moich ulubionych historii z Flashem jak do tej pory. Na + zasługują paleta barw jaką stworzono ten komiks, oraz świat przedstawiony, w którym rozgrywa się akcja. Na - zaś spłycony wątek Thomasa Wayne'a, oraz zawiązanie akcji utworu. Generalnie, warto jednak sięgnąć po ten komiks, gdyż czyta się go naprawdę przyjemnie.

czomicz | 2017-12-10
Przeczytana: 08 listopada 2017

Komiks o superbohaterach z gatunku tych tzw. "epickich", czyli takich, które wywołują u mnie torsje...
Do tego jeszcze te podróże w czasie... Podróże w czasie jestem skłonny wybaczyć jedynie Doktorowi Who, w innych przypadkach ich nie cierpię, a szczególnie wykonywanych w aż tak debilny sposób, jak czynić ma to w zwyczaju Flash... Bieżnia? Poważnie? Bez jaj...
A teraz łyżka miodu do naszej beczki dziegciu. Album niniejszy to jeden z wielu tzw. restartów, rebootów, resetów (*) w wydawnictwie DC Comics. W jego wyniku powstało tzw. Nowe DC Comics, które dało nam m.in. Batmana Snydera, czy JLA Johnsa. Ba, to właśnie Geoff Johns napisał scenariusz do niniejszego albumu. I cóż... Pan Johns jest mistrzem wśród chałturników. Czyta się toto bardzo składnie i przyjemnie, ale gdzieś tam w głębi serca cichutki głosik podpowiada nieustannie, iż dziełem wybitnym toto za cholerkę nie jest... Rysunkami zaś zajął się Andy Kubert, i jak zawsze są one przepiękne. Komiks wybornie się ogląda i w miarę...

Hari_Seldon | 2017-09-03
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 04 sierpnia 2017

Zakończenie jednej z wersji uniwersum DC. Barry Allen czyli Flash pewnego dnia budzi się w bardzo zmienionym świecie – największym bohaterem Central City jest Obywatel Chłód, Europa jest zniszczona wojną pomiędzy Amazonkami i Atlantydami, a superbohaterów jest niewielu. Na dodatek sam protagonista nie posiada swojej superszybkości i nikt poza nim nie pamięta innej wersji rzeczywistości.

Opowieści tego typu było już wiele. Wymienić można chociażby takie historie jak „Age of Apocalypse”, „Ród M” czy „Emperor Joker”. Fabuła idzie bardzo typowym schematem i łatwo domyślić się rozwiązania. Pozytywnym zaskoczeniem powinno być dosyć nieoczekiwane wyjaśnienie sprawcy całego zamieszania, ale tak naprawdę pochodzi ono żywcem z jednego z wymienionych wcześniej komiksów, a wpływ tak drobnego zdarzenia na całe uniwersum wydaje się absurdalny oraz mało wiarygodny i przywodzi na myśl nieszczęsną „Erę Ultrona”.

Największym plusem komiksu jest obserwowanie jakie zmiany dokonały się w życiu...

Apfelbaum | 2017-07-16
Na półkach: Przeczytane, 2017 rok, Komiksy
Przeczytana: 16 lipca 2017

Komiks po pierwsze jest dopracowany wizualnie. Rysunki są szczegółowe, ładne, nie ma dziwnych wykrzywionych twarzy, rzucających się w oczy błędów. Nie jest to jednak równocześnie coś zachwycającego, a nie widać też żadnych nietypowych ciekawych pomysłów jak przedstawić historię z kadru na kadr.

Historia jest dość prosta i związana z paradoksami związanymi z podróżami w czasie. Niestety pojawiają się wątki znikąd i jednocześnie mnóstwo wyjaśnień. Wolałbym, by albo wszystko wyjaśniali i dali komiks w pełni przystępny dla nowego czytelnika, albo nie wyjaśniali nic i oczekiwali, że czytelnik złapie nawiązania z wcześniejszej lektury innych komiksów.

Komiks ratują dwie dramy ta Flasha i ta Batmana i choć są one tymi samymi co podejrzewam, że prawie zawsze, to tutaj świetnie działają.

Dodatkowo wiele radości zrobiły mi niektóre wersje postaci w przedstawionej w komiksie alternatywnej wersji uniwersum DC szczególnie Shazam! i Superman.

Czytalski | 2017-01-24
Przeczytana: 20 czerwca 2016

Punkt krytyczny

W tym miesiącu prezentowałem już komiks od Marvela, więc teraz pora na konkurencję, czyli DC.
Barry Allen budzi się i od razu zauważa, że coś z jego otoczeniem jest nie tak, a on sam został pozbawiony swoich mocy. Powoli zaczyna też zapominać, że kiedykolwiek je miał. Do tego w Europie trwa wojna pomiędzy Amazonkami a armią Aquamana. Musi jak najszybciej znaleźć odpowiedzi - inaczej na zawsze zostanie w świecie bez "szkarłatnego sprintera".

Raz na jakiś czas w komiksowych uniwersach mają miejsce wydarzenia, po których bohaterowie przechodzą gruntowne zmiany. Dla DC takim było właśnie to przedstawione w "Punkt krytyczny".
Początek komiksu to lekkie wprowadzenie do historii - przedstawienie znanego świata. Potem następuje gwałtowna zmiana - Kapitan Chłód okazuje się być szanowanym Obywatelem Chłodem, Barry mało nie łamie sobie karku spadając ze schodów kiedy orientuje się, że nie ma swojego pierścienia, a ponadto spotyka swoją matkę, która (według jego wspomnień)...

Maczas | 2016-09-10
Przeczytana: czerwiec 2016

Fajna historia, ale animacja nieco lepsza.

apl | 2016-07-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy
Przeczytana: 17 lipca 2016

Słabość do Flasha trwa ;) Flashpoint Paradox to dość kultowa część przygód Flasha, pokazująca jak w soczewce wszelkie plusy i minusy przygód tego superbohatera. Z mojej perspektywy, plusy przeważają - wciągający pomysł, zaskakujące zmiany (Batman, Superman), masa wzruszeń (Nora, Batman), konflikt z Reverse Flashem, napotkanie innych legend DC, piękne rysunki...

Minus - można to było bardziej rozbudować - ale... w efekcie dostaliśmy komiks który sprawnie można przeczytać, szybko przeżyć akcję (z mniejszą ilością stron na delektowanie się).