Historia literatury polskiej

Tłumaczenie: Maria Tarnowska
Wydawnictwo: Znak
The History of Polish Literature

Nowe wydanie Historii literatury polskiej po raz pierwszy w Polsce w pełnej wersji. „Wszystkie piętrzące się przede mną problemy stały się jeszcze bardziej kłopotliwe, kiedy rozpocząłem pracę nad ostatnią częścią książki, traktującą o literaturze współczesnej do roku 1966. Gdy czytelnik ma przed sobą obraz sporów religijnych w szesnastym wieku, podchodzi do niego ze znacznym dystansem. Przestaje to być tak łatwe z chwilą zbliżania się do obecnej doby, jako że musimy użyć tak obarczonych ładunkiem emocjonalnym słów, jak marksizm, rewolucja, komunizm. Historia literatury to nie jest odpowiednie narzędzie do przekazywania własnych, być może zbyt złożonych, poglądów na sprawy budzące tak wielkie namiętności. Dlatego też wysiłki moje skupiały się na tym, żeby, jak tylko to możliwe, trzymać się faktów i pozostać bezstronnym, chociaż taka powściągliwość może drażnić tych, którzy woleliby bardziej odpowiadający ich stanowisku dobór faktów. Inną trudnością, z jaką musiałem się zmierzyć, zbliżając się do naszych czasów, była moja podwójna perspektywa: twórczego pisarza przez szereg lat zaangażowanego w polskie życie literackie oraz samozwańczego kronikarza”. Z przedmowy Czesława Miłosza do pełnego wydania książki

źródło opisu: znak.com.pl

źródło okładki: znak.com.pl

Skrzatka | 2014-06-14

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Mała powtórka historii literatury polskiej. Osobiście bardzo przydatna przed maturą, gdyż zawiera informacje (może czasem niezbyt szczegółowe, ale przypominające o utworach czy autorach), które powinien znać każdy maturzysta.
Ponadto, z tej książki Miłosz uczył studentów, którzy nie byli Polakami, dlatego przyjemnie jest czytać tę książkę również z tego punktu widzenia.

Gosia | 2014-06-04

Gatsby - przeczytaj chociażby notatkę o Miłoszu na wikipedii,wtedy może zrozumiesz, jakim prawem Miłosz piszę o polskiej literaturze.
To mój ulubiony podręcznik do literatury, który nie przygniata nadmiarem informacji nie do przyswojenia.

Gatsby | 2012-11-26

Wiem ze to nie bedzie popularne, ale najwieksza zaleta Milosza bylo to ze dlugo zyl! Szkoda, ze nie mozecie mnie minusowac, tak, rozumiem ten bol :) Ale wsrod pisarzy jego pokolenia on byl najslabszy, po prostu mial biografie. Cenie go za wiele rzeczy, ale jak napisal te ksiazke, wscieklem sie, bo kim on jest zeby pisac nam nowa Historie Literatury, niech by napisam biografie, wspomnienia, dzienniki ale nie Historie.. do tego ani zdolnosci nie mial ani obiektywizmu! A zadna Historia... nie jest oparta na starczym widzimisie, nawet jesli jest on uroczym gawedziarzem...

Pafnucy | 2010-08-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2002 rok

Znakomicie napisana, choć nieco stronnicza i nierówna historia literatury rodzimej.

olicaDiablica | 2010-08-09

według mnie bardzo wybiórczo Miłosz podszedł do opisu autorów. Wielu ciekawych autorów zostało pominiętych